Європейський суд з прав людини поставив крапку в історії понад 10-річної давнини.
Ще з 2012 року головний редактор «Четвертої влади» Володимир Торбіч почав судитися з Рівненською облдержадміністрацією та Верховною Радою щодо ненадання доступу до публічної інформації.
Національні суди вирішили, що поширення інформації про зарплати і премії працівників ОДА та копій фінансових декларацій народних депутатів України порушить законодавство про захист персональних даних. Відтак журналіст звернувся до Європейського суду з прав людини.
Український уряд, даючи пояснення ЄСПЛ, стверджував, що редактор зловживав своїм правом на подання скарги, бо на перший запит ОДА відповідь фактично надала (інформація надійшла не від усіх управлінь). Крім того, Володимир Торбіч, мовляв, ніколи не користувався отриманою інформацією (що «Четверта влада» заперечує), як і ніколи не пояснював у запитах, навіщо йому запитувана інформація.
Однак у рішенні ЄСПЛ йдеться, що національне законодавство не вимагає пояснювати причини отримання інформації. Крім того, зі звернень редактора до національних судів можна зрозуміти, що інформація йому була потрібна, щоб розслідувати використання бюджетних коштів.
Тому Європейський суд з прав людини не має сумнівів, що запитувана інформація була необхідна для реалізації його права на отримання та розповсюдження суспільно важливої інформації.
Володимир Торбіч просив ЄСПЛ лише встановити факт порушення та не висував жодних інших вимог, зокрема щодо відшкодування витрат і збитків.
Міністерство юстиції України надіслало офіційне підтвердження перемоги Володимира Торбіча в ЄСПЛ.
У публікації «Четвертої влади» – детально про посадовців та суддів, які приховували від суспільства публічну інформацію.