Понад 130 учасників виявили цікавість до міжнародного семінару, присвяченого репортерській роботі та стандартам журналістики в часи цифрових медіа. Навчальна ініціатива для українських журналістів організована у співдружності Національної спілки журналістів України та Спілки журналістів Литви за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні відбулася 24 листопада на платформі Zoom. Спікери – литовський фотокореспондент, журналіст видання «15 minut» Відмантас Балкунас та політична журналістка української служби Радіо Свобода Власта Лазур. Захід також транслювався з фейсбук-сторінки НСЖУ.
У час цифрових трансформацій журналістам необхідно обмінюватися досвідом та інтегруватися в світові медіа, і саме таку мету ставлять перед собою організатори. На цьому наголосив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, який модерував вебінар.
«Читацька та глядацька аудиторія повинна бути поінформованою про події, що відбуваються навколо. Тож вебінар – це, передусім, гарний контакт із журналістами практиками, які діляться своїми секретами з працівниками локальних медіа. Він має стати корисним не лише колегам у регіонах, а й студентам факультетів журналістики. З нами сьогодні на зв’язку Тернопіль, Київ, Житомир, Черкаси та інші міста України, де навчаються майбутні журналісти», – зазначив він.
Провідний литовський фотокореспондент, журналіст видання «15 minut» Відмантас Балкунас розповів про особливості роботи з візуальним контентом, зокрема з репортерським фото. Він ілюстрував свою розповідь власними світлинами, зробленими під час редакційних відряджень у Литві та за її межами, в тому числі в Україні. Загалом він відвідував нашу країну вісім разів, вів репортажі з Євромайдану та сходу України, де триває російсько-український збройний конфлікт.
«Коли ви фотографуєте, важливо знати, що ви знімаєте і для кого ви це робите», – каже Відмантас Балкунас.
За словами журналіста, кожна світлина має бути живою, передавати людські емоції: радість, смуток, горе, здивування. Він радить, як правильно вибрати ракурс і побудувати кадр, використати гру світла й тіні, знайти місце для зйомок та як відредагувати відзнятий матеріал.
«Завжди потрібно звертати увагу на емоції. Найкраще фото те, на якому видно емоції. Тому завжди шукайте емоцію своїх персонажів, якою б вона не була, і думайте, як її показати», – радить він.
Не оминув литовський колега й етичних моментів, які стосуються людської приватності та права громадян відмовитись від зйомки. Він відповів на численні запитання українських журналістів, у тому числі стосовно пошуку тем для сюжетів.
«Навіть якщо ви не знаєте, про що сьогодні розповісти своїм читачам, можна створити цікаву історію. Наприклад, проведіть один день із людиною незвичайної професії: прокатайтеся з машиністом локомотиву, побувайте за кулісами театру чи телестудії. Весь день фотографуйте, і у вас вийде гарний репортаж», – ділиться Відмантас Балкунас.
Він також радить записувати ідеї, щоб не загубити їх у щоденному плині рутинної праці, та мати в запасі корисні контакти із людьми, які будь-коли можуть стати у пригоді. Наприклад, особисто йому допомогло знайомство з двірником, коли потрібно було зняти багатолюдний мітинг: двірник провів фотокора на дах багатоповерхівки, звідки було гарно видно площу і всі деталі.
Про особливості роботі в прямому ефірі та інтернеті розповіла під час своєї презентації політична журналістка української служби Радіо Свобода Власта Лазур. Вона пояснила слухачам вебінару особливості стрімінгу – сучасного тренду, який відрізняється оперативністю, динамічністю та непідробними й непередбачуваними поворотами сюжету.
«Стрімінг – це онлайн-трансляція чого завгодно: хоч ви варите борщ, хоч граєте в гру чи проводите спортивний поєдинок, – зазначає вона. – Але тут є одна особливість: ви розповідаєте про подію, про кінець якої ви достеменно не знаєте. Ця робота ставить перед вами набагато більше вимог, ніж журналісту, який робить репортаж на телебаченні. Ви несете повну відповідальність за те, що говоритимуть на вашому стрімі».
Водночас Власта Лазур наголошує: журналіст – це не ретранслятор стріму і не підставка для мікрофону. Він є провідником процесу, який відбувається тут і зараз. Стрім – такий же продукт, як і репортаж, який журналіст готує в редакції.
Звісно, під час стрімінгу можуть виникнути непередбачені ситуації, на які журналіст має миттєво реагувати. Вкрай важливо, аби слухачі почули різні думки різних людей. Інакше будуть порушені стандарти журналістики.
«Думайте про баланс! – радить Власта Лазур. – Бувають випадки, де спікера треба перебивати, особливо коли звучить мова ненависті, розпалювання ворожнечі чи інші протизаконні речі».
Вона дає практичну пораду: одразу після некоректних заяв спікера журналіст має взяти слово й нагадати, де перебуває і що робить. Він повинен чітко заявити: наше медіа не підтримує екстремістські погляди та заклики про насильницьку зміну влади; такі висловлювання суперечать чинному законодавству. Інколи треба навіть вибачатися перед глядачами за те, що кажуть спікери.
Також Власта Лазур розповіла, які навички повинен мати стрімер: це харизматичність, стресостійкість, вміння імпровізувати, готовність багато разів спотикатися, помилятися і йти далі.
«Якісний лайв-репортаж – це, швидше, не талант, а ремесло. Більше повторень – краще виходить», – резюмує вона.
Після презентації вітчизняного та литовського досвіду репортерської роботи слухачі мали змогу поспілкуватися зі спікерами та поставити їм запитання.
Незабаром на сайті НСЖУ з’являться більш розлогі матеріали вебінару у рубриці «Майстер-клас».
Міжнародний семінар «Стандарти журналістики в епоху цифрових медіа. Репортерська робота» став можливим за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні.