Редактори місцевих друкованих видань, журналісти, студенти кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича взяли участь в обговоренні гострих питань діяльності медіа, викликів, спричиненених великою війною, під час круглого столу для журналістів «Практика релокації медіа та організація роботи в нових умовах перебування» за участю Чернівецького центру журналістської солідарності НСЖУ.
Захід відбувся у редакції сайту 6262.com.ua. Релокована редакція медіа зі Слов’янська нині успішно працює в Чернівцях. Медійники поділились досвідом, як зберегти власне медіа.
Спікер зустрічі – засновник та СЕО медіахолдингу «Має сенс», відомий в Україні медіаменеджер Валерій Гармаш наголосив на важливих складових, які допомогли зберегти редакцію, переїхати зі Слов’янська до Чернівців та успішно працювати сьогодні на Буковині.
Під час круглого столу йшлося також про порятунок українських медіа та проблеми, що постали перед місцевими медіа організаціями, про те, як можна ще врятували незалежну журналістику.
А саме – зберегти під час війни незалежні українські медіа як важливий інститут демократії, напевно, допомогла б цільова фінансова та технічна допомога. Остання категорично не має супроводжуватися прямим політичним або комерційним впливом на контент медіа. Це можуть бути як внутрішні, так і зовнішні цільові гранти чи благодійні проєкти, що сприятимуть відновленню системи незалежних медіа у фінансовому плані.
Подібні програми можна було б спрямовувати на розвиток незалежних медіа: їхнє технічне переоснащення, оплату праці медійників, навчання, підвищення кваліфікаційного рівня «рекламістів», обов’язковий розвиток мультимедійних та кросмедійних проєктів.
Внутрішню та зовнішню допомогу також доцільно спрямовувати на проведення спеціальних заходів щодо популяризації реально незалежних та якісних медіа, яким довіряє суспільство.
Безперечно, що питання безпеки в умовах війни з російськими окупантами мають пріоритет над усіма іншими. Але для збереження незалежних медіа в Україні життєво необхідно, щоб усі ініціативи з регулювання медійної сфери враховували не лише політичні та суспільні, але й економічні потреби.
Численні заходи, спрямовані на порятунок медіаринку, не матимуть жодного сенсу, якщо більшість медіа перетвориться на залежні та третьосортні, яким не довіряє аудиторія. Головна загроза незалежним українським медіа на сьогодні полягає не в гуманітарній, а в матеріальній площині – це фінанси, менеджмент, технології.
Якщо журналістська спільнота, громадянське суспільство, держава, бізнес-середовище та міжнародні інституції не зможуть нічим зарадити поточній кризі на українському медіаринку, то всім медіа, а місцевим і поготів, загрожує деградація і закриття.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Чернівцях: 068 286 37 06 (Володимир Бобер, координатор Чернівецького центру), адреса: пр. Незалежності; 96.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Інформаційна служба ЦЖС