Під час пандемії, як і в будь-якій надзвичайній ситуації, доступ до достовірної інформації є ключовим для прийняття правильних рішень. Тим часом економічний тиск змушує редакції чергових медіа оголошувати заяви про плани скорочення зайнятості. Як наслідок, кількість журналістів, які працюють у ЗМІ, буде значно меншою, ніж раніше, що негативно вплине на якість ЗМІ в Польщі, а, отже, як наслідок, вплине на всі сфери суспільного життя. На сьогоднішній день не існує галузі, де засоби масової інформації не відігравали б принципової ролі – від політики та економіки до культури та громадського життя.
Головна рада Асоціації польських журналістів прагне підкреслити, що в епоху пандемічної небезпеки необхідні додаткові економічні рішення, спрямовані на підтримку ЗМІ та журналістів, оскільки через свою роль у суспільстві засоби масової інформації не можуть і не повинні діяти як звичайні підприємства, які мають приносити прибуток власнику, оскільки, перш за все, вони повинні діяти в інтересах усіх громадян. Як результат, їм практично неможливо подолати кризу, в якій вони опиняються, не втрачаючи своєї якості. Криза, спричинена пандемією, особливо сильно відчувається у друкованій пресі та місцевих ЗМІ, у тому числі в Інтернеті. Без додаткової допомоги вони спочатку стануть жертвами кризи, спричиненої коронавірусною епідемією, а з їх ліквідацією різноманітність, всеосяжність та плюралізм засобів масової інформації у Польщі значно послабиться.
На переконання Асоціації польських журналістів, антикризовий щит для ЗМІ та журналістів повинен включати:
1. Субсидіювання паперових видань щоденних
газет і тижневиків.
2. Спеціальна підтримка регіональних та місцевих медіа та
журналістів-фрілансерів.
3. Звільнення передплати на пресу (паперові версії чи електронні видання) від
податків.
4. Фінансова підтримка некомерційних веб-сайтів та медіа-проектів в Інтернеті.
5. Створення Державного Фонду журналістики, який координуватиме діяльність,
пов’язану із підтримкою журналістського середовища.
Впровадження в життя запропонованих рішень допоможе журналістам та ЗМІ пережити кризу, викликану епідемією, а також дозволить читачам, слухачам та глядачам отримати доступ до засобів масової інформації, в яких вони все ще зможуть знайти незалежні, надійні та різноманітні матеріали.
Асоціація польських журналістів заявляє про готовність приєднатись до роботи Антикризової групи, яка працює в Міністерстві культури та національної спадщини, щоб спільно розробити шляхи допомоги журналістському та медійному середовищу під час кризи, спричиненої пандемією коронавірусу.
Правління Асоціації польських журналістів, Варшава, 4 травня 2020 року.