Колекцію вишитих авторських новорічних кульок – перших передвісників Різдва і Нового року –принесли до коворкінгу Запорізького центру журналістської солідарності НСЖУ учасники громадської організації «Запорозькі Берегині», яку очолює журналістка, член Секретаріату та Правління ЗОО НСЖУ Олена Шевчук. Коворкінг у Запорізькому ЦЖС набуває популярності і вже став простором, де охоче проводять свої заходи громадські організації міста. Їм цікаво поспілкуватись з журналістами, а медійники мають нагоду отримати ексклюзивну інформацію з різних питань. Тож і «Запорозькі Берегині» прийшли у ЦЖС, щоб розповісти, що талановиті майстрині вишили понад 200 надзвичайних кульок, якими будуть прикрашені головні ялинки Запоріжжя.
Перед початком новорічно-різдвяного марафону очільниця ГО «Запорозькі Берегині» Олена Шевчук та майстрині Людмила Гармаш, Лариса Середа, Тетяна Соловйова, Анна Мартенс, Віра Лобач розповіли журналістам про свій новий проєкт, що символізують вишиті прикраси, які коди і обереги в них зашифровані.
– Цього року ми відкрили навчальні українські мовні курси під егідою Запорізької міської ради. Наприкінці вересня по Запоріжжю вдарили 13 КАБів, у цей день слухачі курсів мали відвідати виставу у театрі ім. В. Магара, тому я дуже сумнівалася, чи зберуться люди. І марно – прийшли всі 40! У фойє театру грав оркестр, всі посміхалися, а потім із задоволенням дивилися виставу. Культура – це дуже важливо, особливо для нашого прифронтового міста! Потрібно, щоб люди вчили українську мову, ходили на вистави, концерти. Військові на фронті захищають український народ, нашу культуру. Буде культура – буде нація! – наголосила пані Олена.
Вона розповіла, як з’явилася ідея створення креативних прикрас.
–Одна команда наших берегинь займається волонтерством у Запорізькому військовому шпиталі – шиють антидронові плащі, балаклави, ноші, адаптований одяг для поранених. Друга – підтримує і розвиває культурний напрямок. Першу колекцію кульок вишили ще наприкінці 2021 року, відчуваючи, що буде велика війна. Створили прикраси з надією на краще, подарували храму Святої Трійці, Владиці Фотію. Це дуже красиво: церква вся в золоті й дві ялинки прикрашені нашими кульками з українською вишивкою. Все яскраве, як наша Україна. У 2022 році, незважаючи на обстріли, відсутність світла, все одно працювали над вишивкою кульок, щоб залишити спогад про цей важкий час, бо ми не скорилися, не злякалися, підтримуємо моральний дух земляків. Другу колекцію подарували ГУ ДСНС, адже вони першими виїжджають на прильоти, після обстрілів рятують людей. Торік також створили чудові вишиті роботи і подарували їх місту – ними була прикрашена ялинка у Незламному Хабі, – розповідає Олена Шевчук.
Цьогоріч з’явилася нова неймовірна колекція: її підготували 20 прекрасних майстринь. За традицією до команди приєдналася Вікторія Бієнко з Києва, нині вона створила 40 кульок з бісеру. Учасниці курсів з української мови вишили свою колекцію під керівництвом Людмили Гармаш. Одну роботу виконала Даша Гурова – волонтерка Червоного Хреста. Кілька іграшок вишила сім’я Дем’янових-Лелек. Дуже різні люди долучалися до проєкту. Найбільш глибокі й вишукані твори у запорізьких берегинь, які вкладали в них всю свою душу і тепло сердець.
Найпершою 30 унікальних кульок, справжніх витворів мистецтва, вишила майстриня Віра Лобач. Старовинні техніки, в яких живе енергія цілих поколінь, застосовувала Тетяна Соловйова. Приваблюють погляд орнаменти «Дерево роду», «Віфліємська зірка», «Янголи спасіння», «Воїни світла», «Лелеки – символ України». Майстриня Анна Мартенс своїм вишивкам дала умовну назву «Українських візерунок»: тут і зірка Алатир, і Тризуб – така собі вишивана броня українців.
Лариса Середа у своїх роботах відтворила тему духовності, біблейські мотиви. Вона говорить:
–Віра продовжує наше життя, тримає нас на цьому світі, дає відчуття, що ми, українці, справжні. Мої роботи у жовто-блакитних кольорах, також присутній піксель. Вони символізують незламність наших воїнів, які тримають над нами небо. Є святе сімейство, Йосип і Марія схилилися над Богонемовлям. Волхви як символ світу, що нам допомагає у боротьбі, – каже майстриня.
У майстрині Людмили Гармаш не тільки учасники курсів вишивали, а й мама, якій незабаром виповниться 87 років. Вона спочатку хотіла лише одну вишивку зробити, а вийшло 10, які назвала «Дерево життя Запоріжжя». У пані Людмили колекція становить 59 робіт і ще вона допомагала у створенні кульок 22 підопічним. Працювала з молитвою, кодувала певний наратив («Україна назавжди», «Сила нації в єдності»). Так створила колекцію «7 соняхів». По-перше, це щасливе число, по-друге, улюблена квітка Півдня країни. Ще одна її колекція – «Український всесвіт» теж складається з 7 кульок, різнобарвних, неповторних, незбагненних, як українська душа. Усі вишиті роботи виглядають ніжно і загадково, створюють неймовірну атмосферу національного колориту.
Запоріжці та гості міста цьогоріч зможуть помилуватися дивовижними вишитими іграшками у храмі Святої Трійці, Незламному Хабі, де відкриється міська ялинка, проводитимуться майстер-класи для дітей, виставка ляльок-мотанок. А також – у дитячому перинатальному центрі й на площі Марії Примаченко.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Стіна,
фото Валентини Манжури
Дискусія з цього приводу: