Журналісти досить грамотно пишуть українською мовою, а ось розмовну українську треба ще вдосконалювати, розвивати мовне середовище навколо себе. Таких висновків дійшли учасники тренінг-практикум «Говоримо і пишемо українською без помилок. Аналіз типових помилок та русизмів, які найчастіше зустрічаються в ЗМІ та у спілкуванні», який відбувся пройшов у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Його для колег підготували і провели літературний редактор газети «Запорізька правда» Віра Сердюк та редактор віжн-радіо «На дотик» Людмила Долженко.
Журналісти-переселенці та місцеві медійники разом аналізували тексти, шукали помилки, виконували практичні завдання. Це вже не перший такий тренінг, адже мова – зброя журналіста. Наскільки вправно він нею користується, настільки ж цікавими і зрозумілими будуть його матеріали. Навчання не пройшло марно, складних випадків, з якими медійники не впорались би, цього разу зустрічалося менше.
– У 1989 році був прийнятий перший закон про мови тоді ще в Українській РСР. І от вже більше 30 років минуло, а ми досі про мову тільки говоримо. А треба вже добре знати українську мову, особливо журналістам. І Запорізький Центр журналістської солідарності правильно робить, що організовує такі заходи. Особлива подяка спікерам, які гарно розкрили сьогоднішню тему. Це був цікавий урок для кожного з нас. Звісно, вже є чимало людей, які дуже гарно знають мову. Але і вони інколи помиляються, тож вчитися треба постійно, щоб наша мова була гарною і на письмі, і в спілкуванні, підкреслив один з учасників тренінгу, визнаний знавець української, письменник і журналіст Пилип Юрик.
Те, що тренінг був корисним і ефективним, засвідчила контрольна гра в слова наприкінці заходу. Медійники відповідали активно і з задоволенням. А найуспішніших з них відзначили приємними подаруночками.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової