Уже другий рік влада не полишає спроби протягнути законопроєкт “Про медіа”, який обмежує свободу слова, впроваджує надмірне регулювання роботи ЗМІ, встановлює штрафи й можливість закриття онлайн-медіа, посилює повноваження свого головного батога – Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
За ці майже півтора року законопроєкт “Про медіа” об’єднав проти себе сотні українських редакцій, журналістів і блогерів, які разом із членами НСЖУ поставили свої підписи під заявою з вимогою зняти його з розгляду у Верховній Раді.
Шкода, що влада не чує журналістів. Попри обіцянки, текст законопроєкту залишився незмінним навіть після критики європейських експертів. Автори законопроєкту прикриваються виконанням зобов’язань України перед ЄС і під виглядом цих зобов’язань прагнуть протягнути інструменти цензури й тиску на ЗМІ. 3і 170 сторінок законопроєкту зобов’язання перед ЄС викладені лише в двох розділах, а основний масив тексту описує, як поставити редакції під контроль, регулювати їхню роботу, залякати і зробити лояльними до влади.
Ми, українські журналісти, вважаємо за необхідне посилити боротьбу з російською пропагандою та з ворожим впливом на національний інформаційний простір. Для цього в країні потрібно створити ефективні інструменти, в тому числі законодавчі. Однак закон Про медіа не є таким інструментом. Це документ, який ускладнює роботу українських журналістів, а не російських пропагандистів.
Утім, журналістський спротив лише додав ініціаторам азарту.
За просування законопроєкту “Про медіа” його головного публічного адвоката – депутата від “Слуги народу” Микиту Потураєва – Секретаріат НСЖУ визнав “Ворогом преси”.
Міністр Олександр Ткаченко, перший у списку авторів законопроєкту, анонсує голосування напередодні Дня журналіста, ніби готує подарунок на професійне свято, яке колись відзначав разом із нами.
Це буде персональна ганьба Зеленського і Ткаченка, які, до потрапляння у владні коридори, працювали в медіа.
Можна за життя зробити багато добрих справ. Але увійти в історію як ворог журналістів. Це тавро не змити. Кожен адвокат законопроєкту «Про медіа» ввійде в історію як “ворог преси”. Жоден голос за цей законопроєкт не залишиться без уваги журналістів. Списки тих, хто натисне кнопку “за”, висітимуть у кожній редакції, їх вивчатимуть на факультетах журналістики й передаватимуть наступним поколінням як приклад зради журналістських цінностей колишніми колегами.
Кожен народний депутат має вирішити для себе, чи варте такої пам’яті бажання керувати журналістами.
НСЖУ готова до діалогу і співпраці. У нас є позитивні приклади роботи з депутатами, зокрема, й від “Слуги народу”.
Правління найбільшої журналістської організації України закликає:
1. Зняти з розгляду у Верховній Раді України законопроєкт “Про медіа”.
2. Надіслати чинний законопроєкт до Венеціанської комісії Ради Європи для аналізу на відповідність європейським стандартам та зобов’язанням України перед ЄС.
3. Розпочати реальний діалог влади з журналістами України для осучаснення медійного законодавства, приведення його у відповідність до кращих європейський зразків.
Ми віримо, що в 30-й рік незалежності Україна не зробить розворот від свободи слова до цензури й залякування ЗМІ.
Ми мріємо про вільну країну з сильними медіа і чесними журналістами, які говорять людям правду. Про країну, де чиновники підзвітні громадянам, та шанують їхнє право знати правду!
Ухвалено на засіданні Правління НСЖУ 13 травня 2021 року. До складу Правління входить 31 представник національних та місцевих ЗМІ, голови обласних осередків Спілки журналістів, медіаексперти. Участь у засіданні Правління при обговоренні Заяви щодо законопроєкту «Про медіа» взяли понад 50 активістів Спілки журналістів з усіх регіонів України.