П’ятеро білоруських журналісток Катерина Борисевич, Олена Толкачова, Тетяна Коровенкова, Катерина Андреєва та Дар’я Чульцова удостоєні премії «Надія Свободи», яку їм присудили Спілка литовських журналістів та Співтовариство журналістів Литви.
Цю нагороду віднині отримуватимуть ті, хто постраждав під час виконання своїх професійних обов’язків. Автором і меценатом її є фермер та парламентар Казис Старкявичус, а також його родина.
«Ця премія є символом солідарності, знаком поваги по відношенню до колег, яких переслідують за професійне ставлення до своєї роботи, за виконання свого основного обов’язку журналіста – забезпечення права громадськості на отримання безсторонньої та незалежної інформації. Важливо дати зрозуміти, що журналістська спільнота відслідковує та оцінює події, що відбуваються в Білорусі, і підтримує колег, які борються за право знати», – прокоментував голова комісії з присудження премії Вайва Жукієне.
Журналістські організації висунули кандидатури своїх колежанок, які були затримані за виконання своїх професійних обов’язків та опинилися за ґратами. Журналістки Катерина Борисевич та Олена Толкачова працюють у новинному порталі TUT.BY, Тетяна Коровенкова – у інформаційному агентстві БелаПан, а Катерина Андреєва та Дар’я Чульцова – на каналі «Белсат TV».
«Сьогодні в Білорусі робота справжнього журналіста – це героїчна праця. Як і бути простим активним громадянином чи захищати права людини. Колеги, які щоденно розповідають правду громадянам своєї країни, це справжні захисники демократії. Це найбільша цінність, у якої немає меж, і журналісти Литви підтримують своїх колег у Білорусі», – сказав голова Спілки литовських журналістів Дайнюс Радзявічус.
Зазначимо, що арештованим також був і чоловік однієї із лауреаток премії Катерини Андреєвої Ігор Ільяш. Його відправили в ізолятор нібито за те, що він брав участь у протесті. А Катерина в той час вела прямий ефір із акції протесту, де був побитий загиблий активіст Роман Бондаренко. І якщо у Ігоря був лише адміністративний арешт, то проти Катерини порушено кримінальну справу – її звинувачують у організації дій,які грубо порушували громадський порядок. За це загрожує до 3 років в’язниці.
У коментарі «Настоящему Времени» Ігор Ільяш зазначив, що за 15 діб, проведених в ізоляторі, його жодного разу не допитували по справі дружини.
«Я писав відразу після затримання листи дружині у жодинське СІЗО, але відповіді від неї не приходило за цей час. І це дає підстави вважати, що, звісно, їй намагаються створити певний інформаційний вакуум. Але, як мені вже повідомили після мого звільнення рідні, із Слідчого комітету телефонували з приводу мене і просили прийти на допит як свідка. Поки що як свідка по справі дружини», – сказав Ільяш, додавши, що не знає, чим це все закінчиться.
Нагадаємо, що Національна спілка журналістів України солідарна з білоруськими колегами та висловлює їм свою підтримку. Нещодавно НСЖУ проводила круглий стіл солідарності разом з телеканалом «Белсат»
«Журналісти не є політиками, їх суспільна місія – висвітлювати події і громадяни мають право знати, що відбувається навколо них. Ми вимагаємо негайного звільнення арештованих білоруських журналістів», – прокоментував голова НСЖУ Сергій Томіленко.