Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) вітає рішення Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) щодо направлення до Білорусі міжнародної експертної місії. Про це йдеться на офіційному сайті ЄФЖ.
Нарешті, на запит ЄФЖ та Human Rights Watch від 26 серпня, уряди 17 країн-учасниць ОБСЄ домовились активізувати так званий “Московський механізм”, який дозволяє ОБСЄ направити міжнародну місію експертів до держави, яку підозрюють у порушенні прав людини.
Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Ісландія, Латвія, Литва, Норвегія, Нідерланди, Польща, Румунія, Словаччина, Великобританія, Канада та США застосовували так званий “Московський механізм” у відповідь на порушення прав людини в Білорусі.
На практиці це означає, що буде створено незалежну експертну місію для розслідування та звітування про порушення прав людини в Білорусі. Цю місію можна організувати без згоди білоруської влади, але Мінськ, в свою чергу, може відмовити у видачі віз експертам. У такому випадку доповідачі ОБСЄ будуть змушені підготувати свій звіт збираючи інформацію, але знаходячись при цьому за межами Білорусі.
ОБСЄ дуже повільно реагувала. «Лише 22 серпня діючий голова, прем’єр-міністр Албанії та міністр закордонних справ Еді Рама – разом із наступним керівником ОБСЄ, міністром закордонних справ Швеції Ен Лінде – направили листа Лукашенко. Вони запропонували, що відвідають Білорусь для зустрічі з представниками влади та опозиції. Через тиждень Рама повторив свою пропозицію на спеціальному засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні», – написала журналістка Стефані Ліхштейнштейн у SHRMonitor.
Ігнорування закликів Рами спонукали групу з 17 держав 17 вересня вжити заходів, ініціюючи “Московський механізм”.
«Навіть якщо фактичний вплив на ситуацію в Білорусі може бути обмеженим, – прокоментувала в Twitter Стефані Ліхтенштейн, – я думаю, це буде потужним сигналом того, що держави ОБСЄ серйозно сприймають грубі порушення прав людини».
ЄФЖ сподівається, що експертна місія ОБСЄ зможе безперешкодно та оперативно працювати в Білорусі. Ми закликаємо експертів задокументувати численні порушення свободи медіа, які фіксує Білоруська асоціація журналістів (БАЖ) після президентських виборів 9 серпня.
ЄФЖ закликає експертів ОБСЄ якjмога швидше зустрітися з керівництвом БАЖ, яке зможе скласти список відповідальних за неодноразові порушення свободи преси в Білорусі.
«Ми розчаровані повільною реакцією міжнародного співтовариства», – зазначає генеральний секретар Європейської Федерації Журналістів Рікардо Гутьєррес. «Через сорок днів після фальсифікацій на виборах та масових репресій проти журналістів Європейський Союз досі не вжив жодних санкцій проти винних. Ми вітаємо прогрес, досягнутий ОБСЄ. Я закликаю Європейську раду наслідувати цей приклад. Настав час вжити заходів».