Європейська Федерація Журналістів (ЄФЖ) вітає проведення прес-конференцій під час пандемії COVID-19. Однак багато країн все ще обмежують такі важливі демократичні заходи під приводом забезпечення безпеки журналістів. ЄФЖ закликає країни, в яких наразі журналісти особисто не мають змоги поставити питання, адаптуватися під нові реалії, наприклад, застосовувати практику онлайн-конференцій. Відповідна заява була опублікована на офіційному сайті ЄФЖ.
Хоча й дуже важливо, щоб журналісти не наражалися на небезпеку збираючись в переповнених конференц-залах, ЄФЖ нагадує, що не менш важливо не обмежувати свободу преси та можливість журналістів поставити питання. Навіть під час тотального карантину влада має надавати, хоча б мінімально допустиму кількість інформації, щоб підтримати вільний потік інформації та право громадян на інформацію.
Кілька країн вже запровадили системи, які дозволяють журналістам поставити питання наживо, незважаючи на неможливість проведення фізичних прес-конференції:
- У Данії чиновники роблять заяви в одному приміщені, а преса, в цей час, перебуває (дотримуючись правил соціального дистанціювання) в сусідньому. Один за одним журналісти можуть ставити питання та отримувати відповіді наживо.
- В Іспанії журналістам надали можливість поставити по 5 запитань наживо щодня, беручи до уваги, що журналісти, які не встигли ставити свої запитання, зможуть зробити це наступного дня. Ця нова система була запроваджена після сильної критики з боку медіа-профспілок, які звинуватили уряд у спробі скористатись пандемією, щоб відповідати лише на заздалегідь отримані «зручні» запитання.
- У Брюсселі журналісти отримали змогу приєднатися до системи відеоконференції брифінгу Європейської комісії та поставити питання в прямому ефірі.
«Уряди зобов’язані надавати правдиву інформацію у доступних для всіх форматах. Право на доступ до інформації означає, що уряди повинні докладати виняткових зусиль для захисту роботи журналістів. У деяких європейських країнах досі спостерігаються проблеми. Наприклад, у Сербії журналісти повинні заздалегідь надслати свої запитання у письмовій формі. Це неприйнятна альтернатива фізичним прес-конференціям. Вкотре нагадуємо чиновникам, що пандемія не повинна обмежувати вільний потік інформації», – заявив Генеральний секретар Європейської Федерації Журналістів Рікардо Гутьєррес.