Кажуть, хірург не повинен оперувати членів своєї родини. Один з учасників дискусії на міжнародній конференції «Re:Cover – Як війна Росії в Україні змінює журналістику», яка 9-11 грудня пройшла у Братиславі (Словаччина), говорив, що журналісти мають бути «над процесом», мають бути об’єктивні і намагатися брати коментарі у двох сторін, зокрема, і у російської. Так зазначав німецький журналіст.
Проте, на думку Сергія Одаренка, українського журналіста, що є координатором проєктів «По той бік гендеру» і «По той бік війни», українські журналісти можуть легше висвітлювати війну, наприклад, в Сирії. Та в своїй рідній країні доводиться працювати по-іншому.
«Здавалося, класичний підхід журналістів – це баланс думок, щоб наштовхувати читачів на думку, що правда десь посередині. Але якщо є жертва і агресор, то застосувавши цей прийом, ми отримаємо спотворену картинку, виявиться, що цей підхід тут не працює», – наголосив Сергій.
За результатами конференції він написав у фейсбуці про дискусію щодо стандартів журналістики, яка відбулася на форумі в Братиславі: «Діалог був запеклий, емоційний, але чесний. Ніхто не намагався скерувати його в “правильне” русло. Всі мали змогу висловити свої справжні міркування, а не узгоджені. Мені спало на думку неписане правило, що хірург не повинен оперувати рідних людей, бо це може вплинути на ухвалення ним рішень. Ця аналогія, здається, застосовна і до журналістики. Легко писати про війну, перебуваючи “над процесом”, коли ти іноземець. І геть інша справа, коли ця війна в твоїй країні, коли бомби падають на твою голову, гинуть твої друзі та рідні. Про війну, скажімо, в Сирії ми теж можемо з холодним розумом писати. Але коли це стосується наших життів – це неможливо. А хто каже інакше – це або лицемірство, або… навіть не хочу казати. Я переконаний, що в цьому випадку ця упередженість не впливає на правду. Бо правда одна: є агресор, а є жертва, немає напівтонів, “правди десь посередині” або “балансу думок”, яким інколи виправдовують агресію. Якщо в цьому випадку застосовувати класичний журналістський підхід, ми отримаємо викривлену картинку».
Назарій Вівчарик, учасник конференції