«Укрпошта» затіяла реформування роботи поштових відділень у той момент, коли у нас в редакціях йде передплата на наступний рік. Можливо, якби це відбувалося не в таку гарячу пору, це й сприймалося б по-іншому, не так би болісно.
Я й мої колеги на Луганщині переживаємо за те, як в осінню і зимову негоду по бездоріжжях доставлятимуться газети по селах, розташованих на великих відстанях одне від одного. Переживаємо, чи зможуть мобільні групи донести газету до хвіртки, до двору пенсіонера, який за станом здоров’я не зможе прийти до центру села і отримати газету, посилку, пенсію, передплатити газету на наступний рік. Є великі побоювання, що люди просто перестануть передплачувати газету.
Розумію, що у пошти багато планів щодо реформування. Але якщо ми завалимо передплату, почнемо втрачати газети-ветерани зі столітньою історією, і молоді – ровесниці Незалежності України, то й пошті краще від цього не буде.
Ще одна проблема виникає: люди почали скаржитися, що не змогли в цих пересувних відділеннях сплатити відсотки по кредитах, бо ті просто не приїхали вчасно. Для стареньких дуже складно пережити такі моменти, може дійти й до інсультів та інфарктів. Знайти пересувне відділення, щоб знати, коли воно приїжджає в село, змогли тільки через керівництво обласної дирекції «Укрпошти».
Тому повторю думку практично всіх наших видавців про те, що в місцевих газетах, а не на папірчику на паркані чи в якомусь коридорі, про який нам весь час кажуть, мають бути надруковані графіки руху пересувних поштових відділень, щоб люди завжди мали їх під рукою. Тут же потрібно надрукувати номери контактних телефонів поштовиків, щоб у разі необхідності можна було зв’язатися з пересувними відділеннями або з диспетчером, з’ясувати, наприклад, чому поштова машина не приїхала за графіком і що робити людям.
Дуже мені сподобалося те, що в онлайн режимі можна буде відслідковувати хід продажів газети. Адже раніше нам завжди посилалися на комерційну таємницю, казали, що ми не маємо права отримувати таку інформацію, і ми не могли проаналізувати, куди і скільки давати газет на реалізацію.
Вже не вперше порушую питання щодо оплати «Укрпоштою» висвітлення її діяльності. Місцева газета – найближча до людей, опублікована в ній інформація найшвидше дійде до широкого загалу. Але публікувати матеріали, як раніше, тільки безплатно ми не можемо, бо також, як і пошта, маємо заробляти гроші на видання газети. І було б добре, аби «Укрпошта» передбачила кошти на висвітлення у своєму бюджеті на наступний рік. Тоді між поштою і редакціями складатимуться дійсно партнерські відносини .
Як приклад потрібного для публікації матеріалу – інформація і роз’яснення щодо роботи пересувних відділень.
Хотілося б привернути увагу керівників регіональних дирекцій «Укрпошти» і щоб вони передали наше прохання до поштових працівників мобільних груп, – щоб вони не відкладали передплату місцевих газет на грудень. Чомусь часто поштові працівники вже традиційно вважають, що з місцевими виданнями завжди можна встигнути. Але ж це не так.
Ми маємо працювати як одна команда, і тільки так досягатимемо успіхів у нашій роботі.
Марина Животкова, редактор газети «Сільська новина» (Троїцьке Луганської області).
Тези виступу на Всеукраїнській нараді редакторів газет з питань передплати-2022, яку провела НСЖУ наприкінці жовтня.