Стресостійкість та проблеми професійного вигорання – ці питання обговорювали медійники на психологічному тренінгу, який відбувся у Запорізькому центрі журналістської солідарності НСЖУ. Регулярні щомісячні психологічні тренінги для журналістів-переселенців та запорізьких медійників у Центрі журналістської солідарності приносять велику користь і допомагають триматись в нормі та достойно витримувати всі виклики часу – так вважають абсолютно всі, хто бере участь у групових заняттях клінічного психолога Ольги Лоцман.
–Коли ми проговорюємо вголос, як себе почуваємо, аналізуємо свій стан – це перший крок до усвідомлення, що з тобою відбувається і що з цим робити, – акцентувала увагу Ольга Лоцман. Вона вкотре нагадала медійникам про правило – «в літаку»: спочатку одягни кисневу маску собі, а потім рідним, близьким. Слід пам’ятати, якщо ти будеш в ресурсі, то допоможеш оточуючим.
Пізнавально було визначити свій рівень життєвої енергії за допомогою тесту «Годинник», подолати м’язове напруження під час вправи «Релаксація за Джейкобсоном», розслабитися у ході розминки «Австралійський дощ» тощо.
Якщо ви відчуваєте постійне виснаження і втрату енергії, апатію, роздратування, підвищення дистанціювання від роботи і колег, зниження мотивації й відчуття негативізму чи навіть агресії. Якщо знецінюєте свої досягнення, відчуваєте зниження професійної ефективності, відчуття неуспішності, це може свідчити про професійне вигорання. Фізичними ознаками можуть бути: слабкість, головний біль, біль у м’язах, безсоння, хронічна втома. Ці прояви вказують на те, що час не просто перевести подих, а й звернутися за порадою до спеціалістів.
Важливо займатися самовідновленням, тим, що мотивує, дарує радість. Вміти планувати свій час, дотримуватися режиму сну, рухатися, контактувати з близькими, друзями, просіювати, дозувати новини, намагатися зберігати рівновагу у будь-яких обставинах. Малювання заспокоює, дає відчуття безпеки, цікавою арт-технікою є мандала. Іще багато цікавого та корисного дізналися журналісти від клінічного психолога обласної лікарні Ольги Лоцман – надзвичайно щирої, світлої та харизматичної особистості. Після зустрічей з нею відкривається друге дихання.
– Ми щоразу з нетерпінням чекаємо зустрічі з Ольгою Лоцман, – каже журналістка з Енергодару Алла Шамрай, – для нас психологічна допомога життєво необхідна. Ми відірвані від домівок, наших близьких, які зараз перебувають на окупованій території, тому без такої міцної психологічної допомоги нам не обійтись. Дякуємо нашому Центру журналістської солідарності та прекрасному спеціалісту Ользі Лоцман за допомогу триматися у важкий час.
Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15
Наталія Стіна, фото авторки
Дискусія з цього приводу: