Готуючись до онлайн-наради «Важливість місцевих медіа в інформуванні населення про вакцинацію проти COVID-19 та подоланні наслідків пандемії» , ми провели опитування, в якому взяли участь більше ста редакторів місцевих і регіональних ЗМІ. 95 відсотків учасників заявили, що їхні газети, регіональні ТРК, онлайн-видання готові долучитися до загальноукраїнської кампанії із поширення інформації про вакцинацію. П’ять відсотків сказали, що вони ще не вирішили, чи візьмуть участь в цій інформкампанії. І жоден респондент не сказав, що їхня редакція не бажає брати участі в кампанії.
Тобто говоримо про те, що локальні ЗМІ максимально вмотивовані долучитися до інформаційної кампанії щодо вакцинації і тим самим допомагати людям зберегти здоров’я. Вони заявляють, що можуть робити спеціальні випуски, запровадити рубрики, де постійно даватимуть матеріали з актуальних тем імунізації населення. При цьому багато хто зазначає, що без ніяких вказівок , а суто з власної ініціативи вони більш як півтора року ведуть антиковідну кампанію, інформуючи свою аудиторію про ситуацію в Україні і регіоні. При підготовці матеріалів журналісти запрошують до розмови фахівців, надають поточну інформацію, розповідають про людські історії тощо.
95 відсотків учасників анкетування уже зараз використовують джерела Міністерства охорони здоров’я України і Центру громадського здоров’я. Матеріали сайтів обласних районних рад і державних адміністрацій використовують 70 відсотків опитаних, ще 80 відсотків респондентів використовують інформацію від керівників лікарень, 50 відсотків використовують інформацію з сайтів центральних органів державної влади.
А от якої інформації потребують наші журналісти, так це конкретних відповідей від фахівців на конкретно поставлені запитання від читачів глядачів чи слухачів. Потрібно це для того, щоб люди на місцях у відповідях на свої запитання відчули, що є зворотній зв’язок, що їм не безособово розповідають про те, що потрібно робити.
Які ресурси потрібні?
Редактори говорили про те, що треба вмотивувати журналістів, які готуватимуть якісні матеріали з цієї теми, і виділити кошти хоча б на гонорари журналістам. Також ресурси потрібні на організацію роботи редакційного колективу в підготовці публікацій і програм – на запрошення фахівців, які дають відповіді на конкретні запитання, підготовку добірок статистичних матеріалів про стан справ із захворюваністю та з вакцинацією в Україні і за кордоном тощо.
Наші журналісти справедливо порушують питання про оплату, адже якісна журналістика не може бути безкоштовною. І якщо ми хочемо підняти рівень місцевої журналістики, місцевих медіа, які розкривають найближчі для мешканців регіону теми, це треба підкріплювати економічно. Треба чітко усвідомлювати: якщо зникнуть місцеві медіа, загальноукраїнські телеканали або онлайн їх не замінять. Вони працюють у загальноукраїнському масштабі й не будуть постійно розповідати про місцеві проблеми і не матимуть безпосереднього зв’язку з людьми.
Підсумовуючи, ще раз наголошую: журналісти місцевих медіа є соціально відповідальними і готові до проведення інформаційної кампанії з імунізації населення. Але, якщо Міністерство культури та інформаційної політики готове дійсно співпрацювати з місцевими медіа, хоче мати високий рівень матеріалів, тоді треба подбати про те, як цю роботу підтримати фінансово і як знайти для цього відповідні ресурси.
Ліна Кущ, Перша секретар НСЖУ
/з виступу на всеукраїнській нараді редакторів місцевих медіа, 12 листопада 2021р.