Про фотомистецтво та візуальні практики спілкувалися медійники на тренінгу із зображальної журналістики, який відбувся у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Провів його відомого в Україні та поза її межами майстер зображальної журналістики Борис Дворний. Здавалося б, із сучасними цифровими можливостями кожен – сам собі й режисер, і фотограф, але не все так просто.
Борис Дворний під час тренінгу поділився методами, як звичайний знімок перетворити на шедевр, зазначивши, що ідеальної камери немає.
Текст і зображення в журналістиці завжди ідуть поруч, проте візуальний спосіб передачі інформації швидкий і відкритий: подивився – і все зрозумів. Робота над фотокомпозицією, побудова кадру, особливості роботи з тілом, освітленням під час фотографування, сприйняття кольору, портретна та пейзажна зйомка – усе це справжня наука.
– Зараз без фотографування не можливо уявити собі сучасне життя: з допомогою телефонів люди фіксують абсолютно все. Але у журналістів зовсім інша задача – ми повинні проводити якісні репортажі для фіксації важливих моментів, що, можливо, ввійдуть в історію, або будуть використані для фіксації злочинів рф проти України.
Кілька порад від майстра:
- знайдіть найвиразнішу точку зйомки;
- у кожній події важливо зловити вирішальну мить і зафіксувати, включати в кадр тільки те, що працює на ваш сюжет;
- використовуйте різні фотографічні прийоми (композицію, світло);
- знімайте з різної висоти;
- вносьте корегування в процесі зйомки;
- робіть більше дублів;
- враховуйте взаємодію об’єкта і фону.
Журналісти з цікавістю передивилися фоторепортаж Бориса Дворного з подій Запорізького майдану (2014 р.), а також його виставкові портретні та пейзажні роботи.
ДОВІДКА. Борис Дворний – журналіст та фотохудожник – понад 20 років працював власним фотокореспондентом державного інформаційного агентства «Укрінформ» у Запорізькій області. Фоторепортажі та інформації друкувалися у багатьох провідних газетах та на сайтах, у закордонних виданнях. Як фотохудожник брав участь в українських та міжнародних фотовиставках. Наразі Борис Вікторович працює з молоддю – викладає курс «Мистецтво фотографії» у Запорізькому національному університеті та керує молодіжною фотостудією Запорізького міського палацу дитячої та юнацької творчості.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Стіна
Фото Юрія Зелінського