Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ долучився до тематичного тренінгу «Важливість точності журналістської інформації в час війни. Відповідальність за написане». Спікер заходу – доктор філологічних наук, професор Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, президент Академії української преси й автор підручника «Журналістська етика» Валерій Іванов. Тренінг відбувся на базі Університету Короля Данила.
У межах програми тренінгу спікер розповів про виклики і трансформації медіаосвіти в умовах воєнного часу, розкрив низку питань в теорії та на конкретних прикладах, звернувши увагу на такі чинники, як достовірність інформації та джерела правової інформації в час війни. Розповідаючи про проблематику фіксації військових злочинів, розкрив низку того, що треба знати про журналістику відданості, мову ворожнечі та медіаграмотність.
Валерій Іванов також порекомендував колегам:
- під час підготовки матеріалу журналіст має перевірити всю інформацію, в тому числі – й інформацію з офіційних джерел;
- завжди доносити правду;
- не втручатися в події, а описувати їх;
- не оприлюднювати інформацію про загиблих без погодження з рідними;
- не займатися пропагандою і дотримуватися збалансованості подачі думок;
- під час підготовки матеріалу чітко розуміти, що саме є цінним для цільової аудиторії;
- дотримуватися стандартів точності – у назвах, видах, найменуваннях тощо.
Валерій Іванов також зосередив увагу учасників тренінгу на питанні дотримання журналістської етики загалом, та в умовах війни зокрема. В контексті цього тренер поділився власним досвідом роботи у прифронтових населених пунктах. Він нагадав, що в західних медіа, наприклад, не показують ближнім планом тіло загиблої людини і не оприлюднюють її дані до моменту опублікування офіційних заяв. І, за словами спікера, йдеться не про ексклюзивність чи оперативність, а про етичні норми роботи журналіста.
–Нам усім, особливо зараз, в умовах війни, дуже потрібна медіаграмотність. Це важлива складова формування критичного мислення людини та її професійної компетентності, – зазначив Валерій Іванов.
Під час тренінгу спікер також торкнувся питання вітчизняної преси, яка ледь виживає у цей нелегкий для нашої країни період. Валерій Іванов зауважив, що Академія української преси неодноразово спрямовувала до Національної спілки журналістів України фінансову допомогу, отриману від країн Європи, для підтримки та відродження друкованих видань на прифронтових та деокупованих територіях.
–Важливо зберегти пресу, особливо зараз, в умовах війни. Вона потрібна людям, адже без достовірної інформації втрачаються орієнтири. Достовірна інформація допомагає людям жити і зберегти життя, – наголосив Валерій Іванов.
Захід відбувся у межах проєкту «Журналістика в умовах війни: точність, етика, співпраця», що здійснюється за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дана Данилів