Як вберегтися від небезпек, які підстерігають у побуті та під час відпочинку – про це йшлося під час тренінгу з безпечної поведінки у зимовий період, який відбувся у коворкінгу Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ. Учасників тренінгу навчали фахівці Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області. Бажаючих здобути нові знання й отримати певні поради зібралося чимало: журналісти івано-франківських та власкори центральних медіа, студенти-ВПО профільних кафедр Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника й Університету Короля Данила, медійники-ВПО, котрі тимчасово замешкали на Прикарпатті.
Керівниця сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області Христина Перцович звернула особливу увагу на дотримання правил безпечної поведінки в побуті, особливо – з настанням зимового періоду та за умов блекауту. Вона назвала основні правила безпечної поведінки, яких треба дотримуватись, аби не спричинити пожежу в оселі. Адже, за словами тренерки, щороку левова частка таких випадків стається саме в помешканнях громадян.
Поради від Христини Перцович:
- виходячи з приміщення, не залишати увімкненими телевізор, праску, обігрівачі тощо;
- намагатися уникати перевантаження електромережі;
- не курити в ліжку;
- не залишати без нагляду малолітніх дітей; не дозволяти дітям бавитися сірниками, запальничками;
- не використовувати в побуті саморобні та несертифіковані електроприлади;
- стежити за справністю пічного та газового опалення.
Під час тренінгу Христина Перцович також надала поради щодо безпечного перебування на вулиці в період темного часу доби. Тренерка зауважила, що не варто без потреби виходити з дому у вечірній час. Та все ж таки, якщо є певні невідкладні справи, треба також дотримуватись правил.
Правила поведінки у темний час доби:
- одягати світлий верхній одяг;
- носити флікери (світловідбивні елементи);
- наліпити флікери на рюкзак, шапку й одяг з обох боків, на рухливі частини тіла: передпліччя, зап’ястя, щиколотки тощо;
- обов’язково мати при собі заряджений ліхтарик і мобільний телефон;
- переходити дорогу лише по пішохідних переходах і, за можливості, в групі людей.
На випадок блекауту важливо пам’ятати:
- генератор має стояти лише надворі, щонайменше за шість метрів від дверей та вікон, оскільки він виділяє чадний газ;
- свічка має стояти на стійкій поверхні та якнайдалі від легкозаймистих матеріалів;
- коли з’являється світло, не варто вмикати всі прилади разом, оскільки це небезпечно й може перевантажити систему. Їх потрібно вмикати поступово;
- пальник для розігріву їжі вмикати лише надворі. Гріти їжу в невеликому спеціальному посуді. Та якщо вкрай потрібно в приміщенні, то варто провітрити кімнату. Гріти довго на пальнику – небезпечно.
Учасники тренінгу також отримали низку порад щодо безпечного поводження на зимових водоймах, під час відпочинку в горах та як діяти у випадку сигналу «Тривога».
Медійники, окрім нових знань, отримали тематичні листівки та буклети рекомендаційного характеру, розроблені ДСНС спільно з UNICEF Ukraine.
–Звертаємось із проханням до всіх – прислухатися до наших порад та рекомендацій щодо безпечної поведінки та донести цю корисну інформацію до своїх колег, рідних, друзів. Пам’ятайте, що безпека вашого життя залежить, передусім, від вас самих», – зазначила Христина Перцович.
–Наш проєкт «Професійна безпека» триває. Вдячні партнерам, зокрема, працівникам пресслужби Головного управління ДСНС за навчальну та профілактичну роботу, яку вони проводять для медійників. Кожен із нас має знати елементарні правила безпечної поведінки, аби уникнути біди, – наголосила Вікторія Плахта, координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності.
–Я не вперше у коворкінгу Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, хоча на тренінгу вперше. Те, що Центр надає і правову допомогу, і освітню, і фінансову – це дуже важливо. Під час тренінгу, наприклад, почув багато корисної для себе інформації. І взагалі вважаю, що без певної спільноти не можливо щось реалізувати, адже постійно потрібна якась підтримка. І від Івано-Франківського Центру журналістської солідарності ми її маємо. Нам і надалі треба триматися разом, – зазначив учасник тренінгу Даніїл Жаріков із Нікополя Дніпропетровської області, студент першого курсу Університету Короля Данила, який тимчасово проживає в Івано-Франківську.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності