«Засоби медіааналітики у протидії прихованим впливам російської пропаганди» – такий тренінг відбувся у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Тренінг провела медіаекспертка Інституту демократії ім. Пилипа Орлика, журналістка, асистентка кафедри журналістики Університету митної справи та фінансів Ірина Авраменко. Організовував його Інститут демократії імені Пилипа Орлика у партнерстві з Запорізьким центром журналістської солідарності. У заході взяли участь медійники регіональних видань, представники влади, студенти факультету журналістики, громадські активісти.
Наскільки актуальна тема протидії прихованим впливам російської пропаганди нині в українському суспільстві, засвідчив і той факт, що послухати тренерку, висловити власні думки з цього приводу зібралося чимало людей – 33 учасники. Ірина Авраменко прекрасно впоралася із завданням – спілкування учасників було глибоким, зацікавленим, серйозним, і водночас відвертим та щирим.
Тренерка розповіла, як російська пропагандистська машина протягом десятиліть розробляла методи прихованого впливу на людську свідомість. І сьогодні російська агресія проти України має не лише військовий, а й культурний вимір. Одним з найнебезпечніших інструментів війни, який використовує Росія, є вепонізація українського культурно-побутового простору. Росія перетворює на зброю не тільки медіа та соцмережі, але й музику, літературу, кіно, театр, комп’ютерні ігри, свята, національну кухню і навіть дитячі іграшки. Це робиться для того, щоб створити ілюзію єдиного «рускаго міра» та асимілювати українців.
В якості зброї використовуються і так звані російські опозиційні медіа. Тренерка продемонструвала, що меседжі російських медійників (і журналістів, і блогерів) часто повторюють кремлівські наративи. На жаль, західна аудиторія не розуміє, що під маскою російських лібералів можуть ховатися привиди колоніального минулого.
Ірина Авраменко розповіла також про результати дослідження того, як подається інформація у цих виданнях. Виявилося, що у більшості статей жертву війни, тобто Україну, прирівнюють до агресора – Росії. Робиться це приховано і дуже професійно. Наприклад, розповідаючи про ракетну атаку росіян на Львів, поруч розміщують інформацію про нібито обстріл українськими військовими міста Ясинувата у так званій ДНР. Або в інформації про підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, замість слова «підрив» вживається поняття «руйнування». Таким чином до читачів доносять думку, що гребля найімовірніше сама зруйнувалася від зносу конструкцій, її взагалі ніхто не підривав. І таких прикладів безліч.
Ще один аспект – це роль цифрових технологій та соцмереж. Завдяки їм пропагандистські ідеї поширюються блискавично. Тому боротися з пропагандою надзвичайно важко, але можливо і необхідно. Для цього, за словами тренерки, треба навчитися її розпізнавати і засвоїти те, що не тільки російські медіа, а й російські музиканти, актори, шоумени, художники перебувають на службі у путінського режиму. Саме через свою творчість вони несуть кремлівську пропаганду у маси. А своїм мовчанням про війну в Україні підтримують російську агресію та вбивства українців.
А для протидії російській пропаганді передусім необхідно розвивати власну медіаграмотність, підвищувати загальний освітній рівень та не брати на віру контент, який продукують представники ворожої держави.
–Хеловін – найкращий час, щоб вивести на чисту воду справжню нечисть, яка атакує наш інформаційний простір. Рада, що запорізьке журналістське та блогерське коло – це справжня спільнота професіоналів – дружня, але водночас вимоглива. Моїх колег турбували багато актуальних питань: що робити із засиллям російської пропаганди, як спонукати владу дбати про інформаційний простір України, як протидіяти ворожим наративам на тимчасово окупованих територіях, якщо росіяни вкладають у свої медіа величезні кошти. Також під час тренінгу я мала честь презентувати нове видання нашого Інституту «Деконструктори правди», яке розкриває правду про так звані російські опозиційні медіа. Пишаюся тим, що колеги високо оцінили нашу працю, – прокоментувала зустріч Ірина Авраменко.
Тренінг став для всіх його учасників і навчанням, і можливістю поділитися досвідом чи сумнівами, почути різні думки, висловити свої пропозиції з обговорюваної теми. Про це говорили практично всі учасники, під час підбиття підсумків тренінгу і вже після заходу.
–Надзвичайно цікавий і корисний тренінг. Ми ж розуміємо, що повинні не тільки розповідати про наших героїв, про ВСУ, про те. як українці борються з ворогом, але й створити міцну та ефективну протидію ворожій пропаганді. Адже ця війна йде не тільки за території, але і за розум, за душі наших громадян. Перемагати в ній нелегко, ворог затостосовує найновіші методи і технології, їх треба вивчати, треба знати, доносити цю інформацію до людей. Тому таке навчання, як сьогодні – це просто світло серед похмурого дня. Я відкрила для себе чимало нового. Дуже корисна і цікава розмова відбулася, прекрасно впоралася з своїм завданням тренерка, Дякуємо Інституту демократії ім. Пилипа Орлика та зарубіжним партнерам проекту «Мобілізація зусиль для стимулювання попиту на кращу журналістику та вдосконалення навичок критичного мислення громадян», у межах якого відбувся наш тренінг, – підкреслила Катерина Заварзіна, головний редактор газети «Наше життя» з селища Новомиколаївка у Запорізькому районі.
– Просто бомбезний захід! Що тема важлива, що дискусія була, я б сказав, гарячою і професійною, що тренерка наша – пані Ірина була на висоті – надала стільки інформації для роздумів, так зачепила всіх нас, так цікаво і детально розкрила тему! Адже деяким моментам і ми, вже досвідчені професіонали, іноді не надавали значення, що ж тоді говорити про пересічних громадян! Одним словом – вчилися, дискутували, іноді сперечалися, наводили аргументи. Я таке спілкування дуже люблю і ціную, коли немає байдужих, коли всі – в темі. У нас так і було. Класно! Подяка організаторам і тренерці, і колегам за цікаву дискусію! , – поділився враженнями В’ячеслав Твердохліб, журналіст телеканалу ТV-7, м. Маріуполь. Нині медійник живе і працює у Запоріжжі.
–Ледь встигала все слухати і записувати. Тренінг був для мене найкращим семінаром, дуже змістовним навчанням, стільки корисної та цікавої інформації я одержала! Адже дійсно, не так просто розгледіти і зрозуміти всі прийоми ворожої пропаганди, протидіяти їм. Знання, розуміння методів і прийомів її ведення – головне в цій боротьбі. Я б сказала, що сьогодні, завдяки тренінгу, зробила ще один важливий крок до власної професійності, – зазначила Ірина Обухова, студентка факультету журналістики НУ «Запорізька політехніка».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Запорізького Центру журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: