Про участь молодих журналістів у висвітленні війни, відповідальність за точність і об’єктивність інформації, яку вони несуть людям, про якість контенту видань, якими вони керують чи працюють в них, ішлося на медіафорумі «Молода запорізька журналістика і виклики воєнного часу», що відбувся у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Захід був доволі велелюдним, бо молодь давно прагнула фахової розмови про свою професію та проблеми, з якими доводиться стикатися в цей нелегкий воєнний час. Тому цей двогодинний полілог вийшов щирим і зацікавленим, а всі його учасники активно висловлювали свої думки і пропозиції.
Гаряча дискусія точилася навколо ситуації «Ринок праці і молоді журналісти», бо за наявності певного попиту на фахівців, більшість з них так і не знаходять роботи. Когось не влаштовують зарплатня і умови праці – 24/7, хтось мав завищені очікування, а коли зіткнувся з реальністю, розчарувався і пішов з професії. Роботодавців же не завжди влаштовує рівень підготовки молодих медійників, а мотивувати їх, вчити, приділяти їм час не всі готові.
Тож учасники медіафоруму намагалися разом знайти відповідь на вкрай важливе питання: як взаємодіяти з творчою молоддю, мотивувати її і не втратити, як найкращим чином організувати практику після закінчення вишу й підготовку журналістів у вишах, як організувати удосконалення роботи на тренінгах, семінарах, воркшопах, з менторами. Обговорювали професійні проблеми молодих журналістів, йшлося і про те, як утримати фінансове забезпечення видань за рахунок грантів, використання реклами. Підтримка молодих медіа державою поки що залишається недосяжною мрією.
І все ж, навіть за таких умов журналістська молодь не складає руки. За роки війни з’явилися і успішно розвиваються нові молодіжні за складом працівників Інтернет-медіа – SODA та «Відбудова Запоріжжя». Активно працюють сайти «061», «Inform.zp.ua», «Акцент», «Перший Запорізький», релокований з Мелітополя сайт «РІА-Південь». І рушієм цих видань є, безперечно, молоді журналісти. Показують вони свою майстерність і на телеканалах «МТМ», Суспільне, «П’ята редакція» на радіо «Великий Луг» і віжн-радіо «На дотик». Знайшли своє гідне місце на медіамапі Запоріжжя й молоді блогери. Попри труднощі професійного зростання, велике психологічне навантаження (війна – велике випробування і для журналістів) та матеріальні проблеми, молода журналістика Запоріжжя працює і розвивається, вносить свій вклад у перемогу.
–Ми всі точно знаємо, що журналістика – це не про гроші. Це про покликання і відданість професії, – так влучно і емоційно зауважив на форумі тележурналіст з Маріуполя В’ячеслав Твердохліб.
У медіафорумі взяли участь молоді керівники місцевих медіа – запорізьких телеканалів – Суспільного та МТМ – Альона Наталуха і Юрій Юрченко, радіостанції «Великий Луг» та сайту «Іnform.zp.ua» Ерік Бринза, Інтернет-медіа «Soda» та «Відбудова Запоріжжя». До речі, засновники «Soda» та «Відбудови Запоріжжя» Катерина Рождественська та Максим Савченко були модераторами медіа форуму. Також учасниками заходу стли власкор телеканалу «Ми Україна» Дар’я Зирянова, редактор радіо «На дотик», секретар НСЖУ Людмила Долженко, відомі молоді журналісти, які працюють на сайтах «061» та «Акцент» Катерина Клочко та Ірина Крамаренко, журналіст і оператор релокованого з Мелітополя сайту РІА «Південь» (РІА Мелітополь) та телеканалу «Мелітополь – ТБ», власкор програми «Новини Приазов’я» радіо «Свобода» Валерія Константинова, оператор-фрілансер Сергій Мельник, редакторка відновленої завдяки НСЖУ газети «Трудова слава» з прифронтового Оріхова (в якою активно співпрацюють молоді журналісти) Світлана Карпенко, представники студентської журналістики – газети «Студпол» Ірина Обухова та редактор підкасту «Ніде правди діти» Марія Башкатова (ЗНТУ), доцент факультету журналістики ЗНУ Олена Усманова та студенти цього вишу.
Представники молоді розповіли про підготовку журналістів та поцікавились, як робити перші кроки в професії. І, до речі, одержали дуже корисні поради, а дехто з найактивніших студентів – ще й пропозиції щодо роботи.
Дискусія була жвавою і різноплановою. Говорили про найважливіші проблеми сучасної молодої журналістики та їх вирішення.
–Практично вся творча група телеканалу – це молодь. Працівники вмотивовані, здібні, енергійні, іноді навіть занадто, бо заради гарного контенту схильні до невиправданих ризиків. Тому наше завдання було – створити для них умови безпечної роботи. Маємо, завдяки Центру журналістської солідарності, для тележурналістів і операторів, які виїжджають на прифронтові території чи на лінію зіткнення, сучасне захисне спорядження, облаштували робочі місця в укритті, воно у нас надійне. Є генератор, зарядні станції, павербанки, вся необхідна техніка, – розповів Юрій Юрченко.
–Проблема Суспільного – у надто невисоких зарплатах та обов’язковій наявності під час прийому на роботу диплома бакалавра. Отже, взяти у колектив студента, навіть дуже талановитого, ми не можемо. А по-друге – ми ж з вами знаємо, що не всі гарні журналісти мають саме фаховий диплом. Бо ж без таланту і наполегливої праці він небагато важить… Головне, на мій погляд, що повинна усвідомити молодь: чим більше кожен молодий журналіст буде вміти, чим менше буде говорити собі: я це не вмію, а опановувати нові знання, тим скоріше він знайде цікаву роботу і матиме можливість заробити гідну оплату праці, – звернула увагу Альона Наталуха.
–Наш сайт – один з найпопулярніших на Запоріжжі. Маємо величезну аудиторію читачів, і вона постійно зростає. Працюють в редакції лише молоді журналісти – креативні, розумні, ініціативні. І жоден з них не прийшов до нас, так би мовити, довершеним майстром, всі навчалися в ході активної роботи, і ми підтримували це прагнення. На жаль, є певний дисбаланс між попитом на журналістів і реальним їх працевлаштуванням. По-перше, через завищені очікування молодих фахівців, і тими умовами, які ми можемо їм запропонувати. Ми довго не могли знайти журналіста на сайт, хоча приходили випускники. Але вони не були готові працювати 24/7, чи хотіли працювати лише на радіо, бо це було їхньою спеціалізацією у виші, чи мали тільки приблизне уявлення про практичну журналістику. І не були готові вчитися або перекваліфікуватись з радійника на редактора контенту… Всіх, кого відібрали, ми навчаємо, але дехто, одержавши досвід і навички, йде від нас, шукаючи більш престижну роботу чи виїжджає в безпечніші місця. Постійні обстріли витримують не всі. Це теж одна з причин втрати молодих журналістських кадрів. Але це життя, це нормальне прагнення до досконалості. А нам своє робити: вчитися, вчити і видавати нашим читачам якісну і об’єктивну інформацію, тримати інформаційний фронт, – зазначив Ерік Бринза.
–Журналістська молодь Запоріжжя працює активно, творчо. Попри складні умови воєнного часу, постійні обстріли, проблеми з електрикою, активно працюють визнані медіа – телеканали, радіо, Інтернет-видання і навіть газети (хоч їх і небагато, та в них активно співпрацює молодь). Журналісти готують якісний контент про війну, документують злочини російських загарбників в Україні, пишуть про життя громад і проблеми пересічних громадян. З’являються і розвиваються нові медіа, які, спираючись на досягнення вже досвідчених колег, пропонують читачам журналістику рішень, журналістику відбудови, журналістику розслідувань. Це все дає надію, що ми на вірному шляху. Ми затребувані і необхідні. Водночас – молоді журналісти повинні активніше працювати над собою, самовдосконалюватися, не чекати, що хтось забезпечить фінансування їх видань. Є гранти – багато і різних, є стипендії, є різні програми підтримки медіа, є, врешті, реклама. Треба працювати у цьому напрямку. За це варто боротися. Ми маємо такий досвід, тому я ще раз повторюся: це непросто, але можливо Ми самі будуємо своє журналістське майбутнє. А досвідченіші колеги завжди нас підтримають, – наголосила Катерина Рождественська.
Форум показав, що молода журналістика Запоріжжя працює активно, тримає високу творчу планку, відповідає своєму професійному призначенню, а досвідченіші колеги завжди готові поділитись досвідом, навчити і підтримати. Журналісти важливі!
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової