Тренінгове заняття з мінної безпеки відбулося в телестудії Івано-Франківської ТРК «Вежа» у межах проєкту «Професійна безпека», ініційованого Івано-Франківським Центром журналістської солідарності у співпраці з Головним управлінням ДСНС України в Івано-Франківській області. У навчанні взяли участь понад 20 осіб. Це працівники Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, співробітники телерадіокомпаній та прикарпатські журналісти – власкори центральних медіа. Тренінг провів піротехнік ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області Володимир Сірко.
За плечима тренера – сапера Володимира Сірка – 18 років служби у складі піротехнічної групи. На рахунку його підрозділу – тисячі гектарів розмінованих територій Івано-Франківщини. Також у 2015 році разом із колегами по службі він їздив очищати український схід від вибухонебезпечних предметів. Після початку повномасштабного вторгнення перша ротація була на Київщину, згодом – Харківський напрямок, а потому і Херсонський. Разом із колегами допомагали розміновувати деокуповані території. Саме на Херсонщині під час останньої своєї ротації в грудні 2023-го Володимир отримав важке поранення – втратив руку. Проте досвідчений піротехнік повернувся на роботу.
–На вибухонебезпечні предмети – артилерійські снаряди, мінометні та протипіхотні міни, авіабомби, ручні гранати, набої різних калібрів – нині можна натрапити ледь не в кожному регіоні нашої країни. На Івано-Франківщині, зокрема, вони лежать ще з часів першої та другої світових воєн. У період повномасштабного вторгнення окупантів на територію нашої країни в тих регіонах, що перебувають під окупацією або вже деокуповані, найчастіше трапляються протипіхотні та мінометні міни, артснаряди та спостерігається розсіювання мінних пристроїв не лише на промислових та сільськогосподарських землях, але й у громадських місцях і приватних господарствах. Тож застерігаю всіх громадян бути обережними при виявленні вибухонебезпечних предметів чи якихось інших підозрілих предметів і обов’язково дотримуватися відповідних правил безпеки, – зазначив Володимир Сірко, звертаючись до учасників тренінгу.
Пітротехнік разом зі своїм колегою, водієм-сапером Ігорем Петрашем за допомогою стендів, на яких зображені макети різних видів вибухонебезпечних предметів, розповіли про різні вибухові пристрої, які можуть трапитися людині на шляху, про їх характеристики та як правильно поводитись у тій чи іншій небезпечній ситуації. Усі вибухонебезпечні предмети, як наголосив Володимир Сірко, містять вибухові речовини й можуть вибухнути від незначного удару, струсу, переміщення, нагрівання їх у полум’ї.
–Потрібно постійно дбати про безпеку власного життя. Коли ви знаходитесь на вулиці, в громадському транспорті чи приміщенні, ви повинні бути вкрай обережними з предметами, які на перший погляд здаватимуться звичними. Наприклад: сумка або пакет, що лежать поодиноко; звичайна ручка, начебто кимось забута; дитячий м’яч, який так і проситься, щоб його підкинули; просто блискучі, яскраві предмети, які так і хочеться взяти в руки і розглянути зблизька – саме на це і розраховують зловмисники, котрі створюють для вас небезпечну ситуацію, – сказав Володимир Сірко.
Основні правила поведінки під час виявлення вибухонебезпечного предмета:
- заспокоїтись та не панікувати;
- у жодному разі не підходити до небезпечної знахідки, не чіпати її, адже поряд можуть бути й інші вибухонебезпечні предмети;
- обовʼязково зателефонувати за номерами «101», «102» або «112».
Під час тематичного тренінгу журналісти мали добру нагоду приміряти захисне спорядження піротехніка. Також Володимир Сірко відповів на запитання учасників.
Координаторка Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта подякувала рятувальникам за багаторічну плідну співпрацю, підтримку й допомогу журналістській спільноті Прикарпаття.
На допомогу медійникам триває проєкт «Професійна безпека», проведення якого зініціював Івано-Франківський Центр журналістської солідарності в співпраці з Головним управлінням ДСНС України в Івано-Франківській області. У межах програми на базі теле- та радіостудій, редакцій газет та інтернет-видань відбуваються тренінги з мінної безпеки та першої домедичної допомоги. За словами координаторки Центру Вікторії Плахти, проєкт «Професійна безпека» вкрай важливий і потрібний в умовах сьогодення, адже кожна пересічна людина має знати правила безпечної поведінки та їх дотримуватися.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності