Журналістська громада вшановує славетного українця, відомого журналіста Івана Григоровича Шпиталя . Сповнений сил та оптимізму, він, не зупиняючись ні на мить, енергійно продовжує головну справу свого життя – писати щодня, писати правдиво, об’єктивно відтворювати історію України. У народі кажуть, що людині, аби залишити слід у житті, необхідно посадити дерево, збудувати дім та виростити дитину.
Є всі підстави щиросердно сказати, що Іван Григорович Шпиталь усе це зробив. І навіть більше – він видав чимало книжок. І не просто як професійний журналіст, письменник, а ще й дуже з високим виміром гідності – як людини, як державника.
Тематично журналістська діяльність Івана Шпиталя багатопланова. Є в ній так звані «вічні теми»: це, історичні взаємини України з її сусідами, а також проблеми сьогочасні, що стосуються збереження й зміцнення основ державної та національної безпеки країни, про події, які найбільш потрясали суспільство та привертали до себе увагу . Про це промовляють вже самі назви та підзаголовки матеріалів: вони надзвичайно влучні, емоційні, нерідко іронійні та саркастичні: «Українці і росіяни: хто кому яка рідня», «Україна і Росія: національні ідеї та ідеали», «Московська історико-географічна арифметика», «Московське чорноризця: змови, інтриги, освячення кривавих побоїщ».
Отже, український світ і русскій мір у Івана Шпиталя – це абсолютно протилежні світи, несумісні для спільного проживання: різні ідеї та ідеали, різна ментальність…
Добрим словом відгукуються колеги-журналісти про небайдужу творчість Івана Григоровича:
Володимир Бурбан
«Книги Івана Шпиталя глибоко духовні, щирі й людяні. Це розмова про Україну, розмова-сповідь, розмова-молитва. У ній сльоза і усміх, гнів і обурення, осуд і проща… Іван Шпиталь продовж довгих років густо засіває письменницько-журналістську ниву. Провідна його тема – тема України, утвердження її державності й незалежності»
Петро Засенко « Вагома і промовиста назва трикнижжя Івана Шпиталя «Україна перед Богом і перед світом» відповідає глибокому змісту цього непересічного видання»
Володимир Крижанівський
Творчість Івана Шпиталя «Іван Шпиталь постав на повен зріст як майстер історико-публіцистичного жанру»
Олександр Хоменко
«Для Івана Шпиталя його журналістика окреслюється способом свідчення про Переяславщину як особливий терен, на обширах якого сакралізована харизматичність Україно-буття… Так, справді, за Іваном Шпиталем, Переяславщина – Духовна Говерла України, а його рідне В’юнище ( затоплене Канівським, даруйте, морем) Високе Шевченкове Нагір’я. Саме у В’юнищі Шевченко як Перший Майданник проголосив посланіє «І мертвим, і живим…»
Відрадний факт: поряд із академічним Інститутом літератури імені Т.Г.Шевченка Іван Шпиталь витворив власну Переяславсько-В’юнищанську Шевченкіану . У тритомнику кілька десятків шевченкознавчих праць, з них одна особливо принципова: «Тарас Шевченко в коментарях і примітках: учора й сьогодні». Іван Шпиталь – природжений лідер та яскрава особистість. Він є ініціатором ( від 2002р.) проведення щорічного свята «Переяславська осінь Кобзаря». Важливі також його Сковородинознавчі студії у Переяславі.
Творчі здобутки Івана Шпиталя реабілітують нашу багатостражденну історію, збагачують наші знання про рідну мову, вселяють гордість за українську самобутність на ниві освіти й науки, загальної культури ще з часів києворуських.
Своїми журналістськими виступами Іван Шпиталь допоміг не одному десятку людей, які потерпали від життєвих негараздів.
Як на мене, неординарна творчість Івана Григоровича недостатньо відзначена: Грамота Верховної Ради, Український фонд культури присудив йому літературно-мистецьку премію імені Івана Нечуя-Левицького «за високохудожнє втілення в творчості українського національного характеру», Золотою медаллю української журналістики ( відзнака Національної спілки журналістів України).
Багаточисельна журналістська спільнота вітає Вас, високодостойний Іване Григоровичу з ювілеєм! Ви знайшли у нашій професії той суспільний напрям, ту моральну, потрібну людям тональність, що забезпечують довговічність у часі саме особистої участі, особистого внеску.
Многії літа, добра, тепла і затишку!
Алла Малієнко