Гумор чи сатира як контент, що передусім створюється з розважальною метою, не мають спричинити додаткової ретравматизації тих, хто може впізнати себе серед героїв скетчів чи сценок. Гумор також не має сприяти вкоріненню певних, часто хибних, стереотипів щодо представників певних груп та таврувати їх меншовартісними.
Такий висновок зробила Комісія з журналістської етики, реагуючи на скаргу від журналістки Євгенії Вірлич щодо новорічного випуску «Студії «Квартал 95», що транслювався телеканалом «1+1». На думку заявниці, цей випуск містить дискримінацію мешканців південної та східної України за ознакою мови, а також дискримінацію жінок. Вона просить Комісію журналістської етики публічно засудити дії каналу «1+1» та «Студії Квартал 95» через публічну трансляцію недоречних жартів у новорічному випуску.
У пародійному номері російськомовна дівчина намагається говорити українською, перекручуючи слова. Представляючись, вона повідомляє співрозмовникові-закарпатцю, що вона зі Скадовська. У її виконанні фраза пролунала як «сіськадовська». Далі йде низка й інших фраз, які, на переконання Євгенії Вірлич, є образливими. Журналістка підтримує мера Скадовська Олександра Яковлєва, який заявив, що сьогодні Скадовськ, який перебуває в окупації, потребує «не насмішок, а підтримки».
Актор «Кварталу 95» Юрій Великий, котрий грає у пародійному номері закарпатця, вже вибачився перед усіма, кого могли образити жарти студії. «Цей номер… не про Скадовськ… Головний меседж цього номера в тому, що помилятись не соромно», – наголосив актор.
«1+1», однак, пообіцяла видалити скандальний номер з ютубу і вирізати з запису концерту. Комісія вітає ці кроки. Хоча вони сталися після бурхливої суспільної реакції, така реакція вказує на усвідомлення телеканалом шкідливих наслідків, до якого може призвести поширення цього відео в майбутньому.
На думку Комісії, вимоги професійної етики мають поширюватися і на розважальний контент, що створюється задля задоволення потреб медіаспоживачів. Комісія надала рекомендації щодо уникнення в гумористичних шоу поширення дискримінаційних висловлювань та мови ворожнечі:
– не розділяти українців на «ми» і «вони», особливо в часи війни, сприяючи вкоріненню стереотипів, які розпалюють ворожнечу та формують упереджене негативне ставлення до певної групи людей;
– залучати до створення гумористичного продукту представників дискримінованих груп та/або правозахисників для зменшення ризиків створення дискримінаційного контенту;
– відходити від створення контенту, у якому нормалізована стигматизація певних соціальних груп, навіть попри потенційне бажання певної частини аудиторії медіа його отримувати;
– розробити та впровадити системні заходи для створення недискримінаційного контенту в телешоу, наприклад наявність відділу чи спеціаліста з толерантності та інклюзії, щорічне проходження працівниками медіа тренінгів з недискримінації та гендерної рівності, передбачити спеціальні ресурси на ці заходи, а також регулярно здійснювати систематичний огляд та звітність щодо їх виконання, розробити і впровадити політики рівності і недискримінації в контенті та редакції;
– пам’ятати про важливу роль медіа у формуванні навичок медіаспоживання та виховання власної аудиторії, зокрема у сфері сприяння толерантності у суспільстві.
Інформаційна служба НСЖУ