Чим більше учасників збирають заходи Національної спілки журналістів, тим більше починають дослухатися до її ініціатив урядовці, відповідальні за інформаційну політику й державну безпеку. Причому не лише на глобальному рівні, а й у кроках, спрямованих на підтримку конкретних медіа, особливо місцевих. Про це йшлося на засіданні Секретаріату Національної спілки журналістів України, яке відбулося в онлайн-форматі 29 квітня.
Зокрема, доповідаючи про підсумки Всеукраїнської наради редакторів газет, голова НСЖУ Сергій Томіленко наголосив: «Зараз це канал зв’язку з реальними медіа. Всеукраїнські наради в режимі онлайн тривають із кінця березня і збирають навіть більше учасників, ніж подібні «живі» заходи, що проводились у попередні роки Спілкою у Києві. Так, перша нарада редакторів зібрала близько 150 учасників, а наступна, організована спільно з Федерацією профспілок України – 240. У нас є відгуки про стан галузі від керівників 250 українських газет, це актуальна галузева база».
Перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ більш детально поінформувала членів Секретаріату про результати роботи активу, який займається підготовкою антикризових пропозицій для підтримки медіа.
Вона зазначила: «Ми провели чотири великих наради, і щоразу після їх закінчення збільшується список пропозицій чи питань, які потребують вирішення. Наразі готові кілька документів, в яких зібрані ініціативи для засідань робочої групи. В першу чергу, для Податкового комітету, стосовно проблем з орендою приміщень місцевих медіа та по стосунках з «Укрпоштою».
Загалом, наголосила Ліна Кущ, у взаєминах з головним поштовим оператором країни на сьогодні найбільш актуальними лишаються дві нагальних проблеми: щоб до кінця року не піднімались тарифи на приймання і доставку видань за передплатою та щоб не було скорочень листонош із першого вересня, якщо всіх пенсіонерів примусово переведуть на банківські картки. НСЖУ систематизувала перелік пропозицій, які висловлювали редактори по налагоджуванню співпраці з «Укрпоштою», і надіслала її керівництву.
«Якщо «Укрпошта» – партнер видавців, то вона також повинна бути зацікавлена у збільшенні передплати й залученні передплатників, – зазначила Ліна Кущ. – Пропозиції до Податкового комітету відпрацьовуються, інші пропозиції ми також готуємо, в тому числі ті, що стосуються підтримки медіа на прикордонних територіях. Було слухання в комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики. До нього долучилися секретар Спілки Олександр Бриж, колеги з Донецької обласної організації НСЖУ, активіст Спілки Володимир Данилюк із Луцька. Пропозиції узагальнені й оформлені у вигляді документу та передані Комітету для того, аби включити до резолюції комітетських слухань».
Водночас перша секретар Національної спілки журналістів України констатувала недостатню готовність до співпраці профільного комітету. Вона розповіла про епізод, який ілюструє дійсний стан речей у галузі.
«На жаль, Комітет гуманітарної та інформаційної політики виявився не настільки підготовленим до проведення масових заходів, як Національна спілка журналістів. Під час онлайн-слухань у них згорів комп’ютер якраз тоді, коли дійшла черга до практикуючих журналістів, які могли б реально розповісти про ситуацію на прикордонних територіях. Виходить, що послухали тільки посадовців, а от журналістів – ні. Довелося НСЖУ свої пропозиції надавати у письмовому вигляді», – інформувала Ліна Кущ.
Втім, попри об’єктивні та суб’єктивні фактори, співпраця з урядовцями та народними депутатами налагоджується. Так, у нещодавніх онлайн-нарадах брали участь голова профільного комітету Верховної Ради Микита Потураєв, представники уряду, народні депутати. Налагоджено контакт із Податковим комітетом ВР, є напрацювання робочої групи стосовно податкових пільг для медіа.
Сергій Томіленко прокоментував тривожну ситуацію стосовно заборони постачання газетного паперу в Україну з Росії, яка збурила медіаспільноту. Він поінформував, посилаючись на відповідь Податкового комітету, що в Україні немає виробництва газетного паперу, який би відповідав технології друку масових газет. Імовірно, уряд разом із нардепами будуть готувати пропозиції, які б дозволили видавцям вийти із «газетного піке».
З приводу захисту українських медіа під час коронакризи також є певні напрацювання. Спілка надіслала пакет з антикризовими пропозиціями до міністерств, Верховної Ради та до Адміністрації Президента. Зокрема, йдеться про створення Державного фонду підтримки українських медіа за прикладом Українського культурного фонду та досвідом країн ЄС. Ці фонди надають грантову підтримку ЗМІ.
Сергій Томіленко додав: «Окремо ми працюємо з керівниками фракцій та політичних партій, аби привернути увагу до своїх пропозицій. Ми готові до діалогу з владою й адвокатуємо, в першу чергу, не чиновників, а колег-журналістів».