Наші народні депутати і політики усіх мастей на різних ток-шоу так завзято шукали винних в тому, що в Україні не вистачає вакцини проти ковіду, що не відразу помітили, що вакцини стало вдосталь, а вакцинуватися народ чомусь не поспішає. За дебатами і не помітили, як «добрі люди» фейками про смертельну небезпеку закинули в людське середовище зневіру до вакцинації. І чим абсурдніші були фейки, тим більше людей їм вірили. І на цьому тлі спритні ділки тут же налагоджували продаж липових сертифікатів про щеплення, які загубили в результаті немало життів. Виправляти становище, як часто трапляється, взялися журналісти. Національна спілка журналістів України спільно з Центром громадського здоров’я МОЗ України і Міністерством культури та інформаційної політики організувала і провела 12 листопада онлайн-нараду «Важливість місцевих медіа в інформуванні населення про вакцинацію проти COVID-19 та подоланні наслідків пандемії».
Давно вже відомо, що саме місцевим медіа люди люди довіряють найбільше, і саме на інформацію з місцевої газети люди найчастіше посилаються при спілкуванні між собою. Про це говорить і голова НСЖУ Сергій Томіленко. Відкриваючи нараду, він сказав:
– Всі ми живемо в карантинних реаліях пандемії. І Національна спілка журналістів України акцентує увагу на важливості роботи журналістів, особливо – на важливості роботи місцевих медіа в інформаційній кампанії щодо вакцинації, в трансляції населенню перевіреної інформації, яка допоможе зберегти життя та здоров’я українців.
Спікерів до розмови запросили таких, щоб могли і всі фейки щодо щеплень аргументовано розвінчати, і поради, як краще висвітлювати проблеми імунізації, могли б дати. Ними стали керівник відділу імунізації Центру громадського здоров’я МОЗ України Олександр ЗАІКА та радниця Міністра культури та інформаційної політики з питань стратегічних комунікацій Оксана ГУК.
На адресу організаторів наради надійшло близько ста запитань від редакторів і журналістів. Вони стосувалися різних питань, що хвилюють населення: якій з вакцин краще віддати превагу, чи буде вільний продаж вакцин для третьої дози щеплення, чи є загальна статистика захворілих щеплених людей, чи можна вакцинуватися вагітним жінкам і тим, які годують грудним молоком, наскільки безпечно вакцинуватися в супермаркетах та інших подібних пунктах щеплення, чи мають імунітет ті, хто перехворів на корона вірус тощо.
Олександр Заіка, який саме перебував з питань ходу вакцинації у Чернівцях, у форматі діалогу детально відповів на частину запитань. Ці відповіді можна почути на записі трансляції заходу на сторінці НСЖУ у мережі Фейсбук: https://www.facebook.com/nsju.org. На частину запитань відповіді обіцяють дати пізніше.
Оксана Гук,інформуючи, як Міністерство культури та інформаційної політики долучається до інформаційної кампанії, повідомила:
– Ми зібрали понад 100 загальнонаціональних медіа – телебачення, радіо, діджитал, друковані медіа – щоб усі вони були в єдиному інформаційному просторі. За допомогою Міністерства охорони здоров’я та фахівців ЮНІСЕФ кожного тижня ми робимо комунікаційну рамку, в якій даємо актуальну статистику, результати дослідження українських та міжнародних структур. Ми дуже вдячні українським журналістам за те, що вони підхопили ініціативу й одразу почали використовувати отриману інформацію.
Поряд з цим, радниця міністра культури та інформаційної політики з питань стратегічних комунікацій каже:
– Люди в регіонах дійсно звертають увагу на те, що пишуть місцеві медіа, що бабуся десь у селі повірить більше місцевій газеті, ніж далекому центральному телебаченню. І ми дуже попросили би вас долучитися до цієї компанії, в тих межах, яких ви можете до неї долучитися. Ми готові розширити комунікаційну рамку на вас і просимо використовувати її в матеріалах на тему ковіду і вакцинації. Також хотіли би попросити збільшити кількість цих матеріалів.
Повідомила Оксана Гук про те, що поки що через бюрократичні перепони у проведенні тендерів з виділенням коштів інформаційна кампанія ведеться безкоштовно, тримається на соціальній відповідальності медіа. Втім держава на комунікацію по ковіду виділяє 25 мільйонів гривень, які заплановано розподілити між телебаченням, радіо, діджитал (як сказано, немає географічного розділення на регіональні або не регіональні медіа). Виділення коштів на пресу наразі не передбачено, бо розглядаються, як знов таки було сказано, канали, що дають найбільше охоплення аудиторії.
На жаль, переконати радницю Міністра в тому, що редакції місцевих видань, які вже рік беруть на себе соціальну відповідальність і безоплатно ведуть на своїх сторінках теми коронавірусу і боротьби з ним, також потребують фінансової підтримки, не вдавалося…
– Це наша спільна справа. Ми готові допомагати інформаційно і надавати найактуальніші дані. Ми не можемо вимагати від вас чогось, і ми не можемо кожну вашу публікацію оплачувати. Це виключно ваша соціальна позиція, – стояла на своїй позиції Оксана Гук.
Аргументи голови НСЖУ Сергія Томіленка, першої секретаря НСЖУ Ліни Кущ і секретаря НСЖУ Гліба Головченка, медіа експерта Сергія Чернявського щодо важливості в інформаційній кампанії саме регіональних і місцевих медіа, які охоплюють найбільші території, працюють там, де немає діджитал покриття, щодо того, що через ковід місцеві ЗМІ втратили до 80 відсотків реклами і потребують державної підтримки, тільки зовсім трохи зрушили думку представниці міністерства у бік розуміння дійсної важливості і проблем місцевих редакцій.
– Ми піднімемо напрацювання щодо підтримки місцевих ЗМІ, які передавали від НСЖУ і спробуємо розібратися, на якому етапі перебуває їхній розгляд, – було сказано у відповідь на всі наведені аргументи.
P.S. Можливо, кілька постів з чату ZOOM будуть переконливими для відповідальних чиновників у тому, що журналісти – дуже соціально відповідальний народ, готові працювати на благо людей. Водночас вони потребують уваги і підтримки.
Світлана: Розчаровані, це м’яко кажучи. Нас не помічають, в той час, як саме регіональна преса за власний рахунок готує всі необхідні матеріали для інформування.
Газета “Твій вибір”, Луцьк: На Волині велика частина людей не має
доступу до українських телеканалів, на які виділяються величезні кошти. Населення переглядає російське та білоруське ТБ. Натомість 30 тисяч наших передплатників отримують інформацію від нашого видання, зокрема і про важливість вакцинації. Врахуйте це!
«Ваш інтерес», Одеська область: Оплату можна робити через заклади охорони здоров’я. Виділяти їм на це кошти
Marina Jivotkova, «Сільська новина», Луганська область: Дякую за цю зустріч. НСЖУ найбільше підтримує місцеві медіа – дякуємо! Ковідну тему висвітлюємо і будемо висвітлювати, але теж сподіваємося на взаємність від влади. Маю на увазі фінансову підтримку через конкурси, проєкти. Бо журналістам теж треба мати стимул і не тільки моральний.
Борис Чикало: Дякую за розмову. З Києва чекати нічого, а якщо й будуть якісь копійки, знаю, як їх розподілять в області. Щодо підтримки газети з боку місцевої влади, у нас на жаль про це не йдеться. Як і про вихід газети у 2022 році.
Підготувала Ольга Войцеховська