Він пережив обшуки, слідство, суди і заборону на професію. Він був одним із незалежних голосів у Криму, які пробиваються крізь цензуру й погрози. Політичне переслідування журналіста стало символом російських репресій проти вільного слова на окупованому півострові.
Після зняття несправедливих звинувачень Микола Семена зізнався: за два роки вимушеного мовчання найбільше скучив за журналістською роботою. А на третій день свого приїзду до Києва завітав до Національної спілки журналістів України, членом якої є з 1986 року, – подякувати за потужну підтримку і солідарність, які допомагали вистояти під шаленим тиском російської державної машини.
Ми цінуємо нашого талановитого і мужнього колегу, відданого своїй професії і своїй Україні. Він виборов право вільно писати і вільно дихати, не зламався і не зрадив. І це – надихаючий приклад для багатьох наших колег.
І хоча ми би радо запросили Миколу Михайловича в день ювілею на урочистості до Національної спілки журналістів України, з урахуванням епідемічних обставин вітаємо ювіляра віртуально. Подарунком від Спілки є збірка «Золоті імені української журналістики» та ексклюзивний сувенір – настільна фігурка репортера. А супроводжують ці подарунки численні вітання від колег – активістів спілки з різних регіонів. Серед цих вітань найчастіше лунають побажання здоров’я, довгих років життя та сподівання на нові книги майстра.
«Роки ув’язнення відчував неймовірну підтримку колег, що я дійсно є членом НСЖУ, – Микола Семена
Довідково.
Його журналістський стаж становить понад 50 років: перші кроки в професії юний Микола Семена робив ще школярем, у районній газеті на рідній Чернігівщині. Сільський хлопець зумів вступити до Київського державного університету імені Шевченка, де опановував фах під керівництвом тодішнього декана факультету журналістики Дмитра Прилюка.
Журналістський та організаторський талант Миколи Семени повністю розкрився під час його роботи в Криму, який став для нашого колеги рідним. Він стояв у витоків першої в Криму україномовної газети «Кримська світлиця», де працював заступником головного редактора. Був власним кореспондентом кількох центральних видань, публікувався в газетах «День», «Дзеркало тижня», в Бюлетені Центру інформації та документації кримських татар «Кримські студії».
У різні роки також співпрацював з Українською службою BBC, Радіо Свобода. Матеріали Миколи Семени друкували в газетах «Українське слово», «Україна і світ сьогодні», «Президентський вісник», журналах «Весь транспорт», у віснику «Європа», літературному журналі «Сучасніcть», суспільно-політичному виданні «Український журнал» (Прага).
У серпні 2009 року за поданням редакції газети «День» Президент України Віктор Ющенко присвоїв Миколі Семені звання «Заслужений журналіст України». А в 2010 році журналіст видав книгу «Мустафа Джемілєв: людина, яка перемогла Сталінізм» і книгу про льотчиків-випробувачів «У синьому небі вони, немов птахи…»
Але попереду на Миколу Михайловича чекали випробування окупацією і забороною на професію. Після російської окупації Криму Микола Семена співпрацював з проектом Радіо Свобода «Крим.Реалії» як незалежний аналітик і оглядач, де під різними псевдонімами були опубліковані до 450 його публіцистичних матеріалів із аналізом політичної, економічної, міжнаціональної та міжрелігійної ситуації в окупованому Криму. У них автор виступає проти анексії й окупації, за повернення Криму до складу України.
У квітні 2016 року ФСБ Росії порушила проти Семени кримінальну справу за «заклики до порушення територіальної цілісності Російської Федерації».
У вересні 2017 року російський суд в окупованому Сімферополі призначив Семені покарання у вигляді двох з половиною років умовного обмеження волі з випробувальним терміном на три роки і забороною займатися публічною діяльністю на три роки. Згодом йому скоротили термін заборони публічної діяльності до двох років.
Ще на етапі судових розглядів з’ясувалося, що у журналіста серйозні проблеми із серцем та хребтом. Отримати належне лікування в Криму він не міг, оскільки там немає профільних кваліфікованих фахівців. Лікувати його погодилися фахівці Київського інституту нейрохірургії, але російські слідчі відмовили Миколі Семені у можливості лікування там. Від запропонованої йому альтернативи у московських клініках відмовився.
28 січня 2020 року журналіст отримав постанову про дострокове припинення випробувального терміну і зняття з нього судимості.
19 лютого 2020 року Микола Семена прибув до Києва потягом із Новоолексіївки Херсонської області.
У вересні 2017 року Києві вийшла книга Миколи Семени «Кримський репортаж», в якій зібрані тематичні огляди, опубліковані на сайті Радіо Свобода «Крим.Реаліі».
У 2016 році прийнятий в члени Українського ПЕН-центру.
Лауреат премії Національної спілки журналістів України імені Лубченка 2016 року, в 2016 року – лауреат премії імені Шеремета країн Східного партнерства за відстоювання свободи слова.