Про нинішню роботу і перспективи Центрів журналістської солідарності НСЖУ йшлося під час зустрічі в Івано-Франківському ЦЖС з директором програм Інституту регіональної преси та інформації (IRMI) Олексієм Солдатенком. Він із командою програми IRMI та представниками швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle в обласному центрі Прикарпаття провів навчання з мобільної журналістики для представників редакцій, котрих підтримують у рамках проєкту «Підвищення стійкості українських медіа».
– Ми раді співпрацювати з Національною спілкою журналістів України і в межах проєкту, який ми проводимо в Україні зі швейцарською фундацією Hirondelle. У нас є дуже багато спільних цінностей. IRMI та Спілка журналістів впевнені, що локальні медіа потребують допомоги, щоб вижити в цих умовах, – зазначив Олексій Солдатенко.
Також директор програм IRMI поцікавився ідеєю створення мережі Центрів та досвідом їхньої роботи.
Координаторка Центру Вікторія Плахта розповіла, що нині Івано-Франківський Центр опікується понад 50 внутрішньо переміщеними медійниками. Вони отримали матеріальну підтримку, продуктові набори. Проведено низку різнопланових навчальних заходів, тренінгів із психологічної підтримки, майстер-класів із арт-терапії тощо – не тільки для релокованих медійників, а й для місцевих та майбутніх журналістів. Центр дбає також про дітей евакуйованих журналістів, зокрема, на початку навчального року їм подарували рюкзаки та канцелярське приладдя, а до Дня Святого Миколая – солодощі.
– Уже в перші дні повномасштабного вторгнення багато наших колег зі Сходу та Півдня приїхали у західні області України й потребували допомоги як з облаштуванням, так і з технічними засобами для продовження журналістської праці, матеріальної й психологічної підтримки. Щоб таку допомогу надавати на Західній Україні, Національна спілка журналістів України зініціювала створення на базі трьох обласних спілок – Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької – Центрів журналістської солідарності. Уже в квітні 2022-го Центр став своєрідним коворкінгом, в якому є все необхідне для забезпечення нормальної роботи медійникам, які знайшли тимчасовий прихисток на Прикарпатті, – розповіла Вікторія Плахта.
Генеральний директор ТРК «РАІ» Андрій Русиняк під час зустрічі в Центрі розповів, що місцеві медіа також отримали багато допомоги, передусім, щодо забезпечення технікою. Зокрема, й такою, яка згодилася під час блекаутів. Приміром, частина студійного обладнання телерадіокомпанії могла працювати саме завдяки наданому НСЖУ разом з міжнародними партнерами потужному павербанку.
– Важливо, що є місце, куди люди можуть прийти, порадитися, поспілкуватись із колегами, близькими людьми, отримати різнопланову допомогу. І це місце вже не тільки для наших журналістів. Нещодавно медійник із Латвії, який приїздив у наше місто з волонтерами, дізнавшись, що у нас є такий центр, прийшов сюди працювати. Навіть у мене брав інтерв’ю в Центрі журналістської солідарності, – зауважив Андрій Русиняк.
Під час зустрічі розглянули варіанти можливої подальшої діяльності й трансформації Центрів журналістської солідарності. Вікторія Плахта зазначила, що ініціативи Центрів будуть актуальними й після перемоги, оскільки наступні виклики також потрібно буде допомагати долати.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Івано-Франківського ЦЖС