Коворкінг Запорізького центру журналістської солідарності НСЖУ давно став своєрідним центром тяжіння для багатьох запорізьких медійників. Хтось приходить сюди попрацювати – тут обладнано сучасною технікою (комп’ютер, принтер, сканер) чотири робочих місця. Якщо необхідно – можна скористатись фотоапаратом, відеопроектором, зарядними пристроями, а акредитовані журналісти – і місцеві, і колеги з інших областей чи з-за кордону – можуть взяти в оренду захисне спорядження для поїздки на лінію фронту.
У коворкінгу завжди, навіть під час форс-мажору, є світло, зв’язок, Інтернет. І як додатковий бонус – затишне атмосферне приміщення, де добре працюється, а ще кава, чай, смаколики… До того ж, тут завжди можна побачитися з цікавими людьми, поспілкуватися з колегами, одержати консультації з різних питань або зустрітися з героями майбутніх публікацій, щоб взяти у них інтерв’ю для свого видання, тощо.
– В умовах війни, коли чимало редакцій не можуть утримувати приміщення, а журналісти працюють з дому, де, звичайно ж, немає такої техніки і таких можливостей, коворкінг нашого Центру журналістської солідарності є просто незамінним. Я часто тут працюю. Тут дуже зручно, затишно, завжди відчувається творча атмосфера, де тебе підтримають, допоможуть, підкажуть. Ось і зараз верстаю черговий номер газети «Трудова слава», – розповідає Світлана Карпенко, головний редактор відновленого за допомогою НСЖУ місцевого видання з прифронтового Оріхова.
Член НСЖУ, оператор Сергій Мельник, якому свого часу саме Центр журналістської солідарності допоміг одержати акредитацію для роботи на прифронтових територіях та на лінії зіткнення, прийшов до коворкінгу, щоб одержати захисне спорядження – бронежилет, шолом, аптечку, якими Центр забезпечений завдяки допомозі ЮНЕСКО та міжнародних партнерів. Сергій їде на Запорізький напрямок готувати репортаж про воїнів-артилеристів.
У Наталії Стіни – редакторки газети «Червоний промінь» Запорізького району – інша проблема. З початком війни видання через фінансові труднощі змушене було перейти на вихід в електронному форматі. За фінансової підтримки НСЖУ вдалося випустити перший номер відновленої газети в друкованому вигляді. Але далі справа не пішла.
– НСЖУ допомогла мені на старті. А далі треба була серйозно займатись здобуттям грантів, які б на певний термін підтримали газету. Їх чимало пропонують різні міжнародні організації. Але за відсутності досвіду я не змогла в повному обсязі скористатися грантовими можливостями. То ж звернулася за консультацією до досвідченої в цій царині колеги – оглядача популярної газети «МИГ» Ганни Чуприни. Саме завдяки наполегливій роботі самої Ганни і генерального директора газети, заслуженого журналіста Геннадія Дерибаса видання успішно одержує гранти і вже більше двох років виходить за їх рахунок у друкованому вигляді. Хочу вивчити їхній досвід, щоб виграти грант і відновити свою газету, – ділиться думками редакторка.
У цей день до коворкінгу заходили журналісти, щоб роздрукувати матеріали, зарядити мобільні телефони, комп’ютер, відправити запитання на гарячу юридичну лінію НСЖУ. Звичайні буденні справи – їх теж можна вирішити в коворкінгу ЦЖС, де колег завжди радо зустрінуть і допоможуть.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото авторки та Дар’ї Зирянової
Дискусія з цього приводу: