Наприкінці 2021 року безпрецедентно широке коло журналістів регіональних та місцевих медіа і студентів журналістських факультетів стали учасниками у онлайн семінарів «У фокусі – Крим». Затим у НСЖУ було презентовано тематичну фотовиставку «Громадянські журналісти важливі!». Понад сорок світлин, що розповідають про ув’язнених кримськотатарських громадянських журналістів, членів їхніх родин, а також ув’язненого кримського журналіста Владислава Єсипенка, розвінчують фейки окупанта, демонструють велику несправедливість, якої зазнають політв’язні Кремля.
Тепер, 27 січня 2022 року в конференц-залі Національної спілки журналістів України за участі відомих громадських діячів, правозахисників, журналістів відбувся круглий стіл на тему: «Як збільшити присутність Криму в інформаційному просторі України в 2022?». Зустріч транслювалася на сторінці Спілки у Фейсбуці та на сторінці партнерів НСЖУ – Центру прав людини ZMINA і ще раз підтвердила: в НСЖУ приділяється серйозна увага питанням висвітлення проблем сучасного тимчасово окупованого Криму.
Відкриваючи зустріч, голова НСЖУ Сергій ТОМІЛЕНКО наголосив:
«Маємо об’єднати зусилля і збільшити присутність теми тимчасово окупованого Криму в інформаційному просторі України. Нинішня експертна дискусія продовжує активні зусилля привернення уваги до громадянських журналістів в Криму, до долі наших колег, які під надуманими необґрунтованими звинуваченнями в тероризмі ув’язнені силовиками Російської Федерації.
Не варто розцінювати кримську тематику як рейтингову, маркетингову, прибуткову. Привернення уваги до кримської тематики, до порушення прав людини на окупованій території – це є місія українських журналістів, що має служити наближенню того часу, коли Україна відновить свою територіальну цілісність.
Важливо, щоб якомога більше медіа переймалися реаліями нинішнього життя в Криму, не боялися торкатися цих тем. І тут у пригоді колегам стануть спеціальні Рекомендації, розроблені за підсумками об’ємного навчального он-лайн курсу «У фокусі – Крим» першою секретарем НСЖУ Ліною Кущ і кримським журналістом, секретарем НСЖУ Миколою Семеною».
Практично в усіх виступах численних учасників дискусії круглого столу постійно звучало: треба активніше просувати тему Криму як в Україні, так і за кордоном, де дуже мало знають про біду тимчасово окупованого українського півострова. На восьмому році окупації, коли триває потужна інформаційна війна, держава має давати адекватну відповідь російським пропагандистам.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат кількох скликань Рефат ЧУБАРОВ зазначає:
«Важливо, щоб українські журналісти заглянули в гетто, на яке перетворено Крим, і розповіли про це світові. Так за допомогою українських журналістів світова спільнота матиме більше інформації про окупований Російською Федерацією Крим».
А ведуча Першого кримськотатарського телеканалу ATR Гульсум ХАЛІЛОВА каже:
«В умовах інформаційної війни важливо кожного дня говорити про Крим. При цьому вкрай важлива артикуляція імені політичних в’язнів, адже це може посприяти їхньому визволенню. В програмній сітці українських телеканалів має бути виділений час для розповіді про Крим, і журналісти ATR готові ділитися з колегами контентом».
Звучала також думка про те, що великим українським ЗМІ варто налагоджувати співпрацю з громадянськими кримсько-татарськими журналістами, рівень професіоналізму яких за ці роки значно виріс. А голова Правління Центру громадянських свобод Олександра МАТВІЙЧУК говорить про те, що також треба більше використовувати спільні партнерські проекти, залучаючи при цьому й іноземних журналістів.
Цікава інформація прозвучала з вуст голови Правління ГО «Кримськотатарський ресурсний центр» Ескендера БАРІЄВА. Він розповів, як відомі зарубіжні діячі взяли під опіку ув’язнених громадянських журналістів, а тепер їх наслідують і українські політики та громадські діячі. Це хоча б трохи полегшує долю бранців Кремля в російських тюрмах.
Також в ході дискусії виступили перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, кримський журналіст, секретар НСЖУ Микола Семена, голова Правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко, координатор «Платформи звільнення політв’язнів» Ігор Гриб, голова Правління ГО «Лабораторія журналістики суспільного інтересу» Наталія Гуменюк, виконавча директорка Українського ПЕН-центру Тетяна Терен, головний редактор сайту судової журналістики «Ґрати»; Антон Наумлюк.