Власною присутністю підтримати прифронтові медіа сходу України, висловити солідарність журналістам, які ризикують життям, але все одно виконують професійні обов’язки на деокупованих територіях і на фронті, подякувати героям-захисникам та надати їм волонтерську допомогу – з такою метою прифронтові Харківщину і Донеччину відвідав голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Команда Спілки на чолі з головою побувала у Центрі журналістської солідарності НСЖУ в Харкові, в редакціях прифронтових місцевих видань – «Обріїв Ізюмщини», слов’янського «6262» і краматорського «Технополіс», відвідала передові позиції 24 окремої механізованої бригади імені короля Данила в Нью-Йорку на Донеччині. Сергій Томіленко провів зустріч із редактором стрімів «Армія ТБ» Олексієм Висоцьким: обговорили посилення взаємодії між цивільними журналістами Національної спілки журналістів України та військовим телевізійним медіа.
– Харківщина, Донбас – незламні. Для мене дуже важливо особисто підтримати хоробрих колег, які ризикують, але все одно виконують професійні обов’язки, – зазначає Сергій Томіленко. – В цьому – ключова мета поїздки на схід, у регіони, на які росіяни щоденно посилюють натиск і де щодня множать людське горе.
З великим захопленням голова Спілки відгукнувся про команду Центру журналістської солідарності НСЖУ в Харкові, відкритого наприкінці минулого року.
– Координаторка центру, Ганна Черненко – велика молодець, вона сама – воєнна репортерка, розуміє і гуртує воєнкорів у Харкові, – розповів Сергій Томіленко. – Ганна підписала українські прапори для наших міжнародних партнерів, які допомагають українським журналістам у важкий воєнний час. А я радо передав для Ганни (та для її колеги – блискучого воєнкора-оператора Володимира Павлова) унікальний шеврон «Воєнний кореспондент». Такі шеврони, як символічну відзнаку, подарували НСЖУ рік тому українські дизайнери, які виготовляють символіку для Сил оборони.
«Рідкісний момент – у мене щасливі фото в телефоні! Щиро радію зустрічі із Сергієм Томіленком і командою Спілки журналістів», – написала у фейсбуці Ганна.
В деокупованому Ізюмі Харківської області, який голова НСЖУ за останній рік відвідав утретє, команда НСЖУ побувала в редакції «Обріїв Ізюмщини» і зустрілася з колективом, кожний член якого – людина цілком унікальна.
Зокрема, журналіст Микола Калюжний пережив окупацію рідного міста і, незважаючи на поважний вік, і далі створює високопрофесійні журналістські матеріали.
– Ситуація на Харківщині зараз тривожна. Люди, звісно, переживають, пересторога відчувається, і це зрозуміло, адже фронт недалеко… У нас є переселенці із прикордонних населених пунктів, їм особливо важко. Але, водночас, люди вірять у стійкість оборони та опір окупантам, – каже Микола Калюжний.
Ізюм відбудовується, попри те, що по всьому місту лишаються руїни від жорстоких російських атак. Відбудовується і газета «Обрії Ізюмщини». Завдяки енергійності та діловитості головного редактора Костянтина Григоренка і розумінню військового керівництва Ізюма у редакції зʼявилося нове приміщення. Адже через обстріли окупантів власна двоповерхову редакційну споруду поруйновано, і колектив став «безхатьком».
У двох редакційних приміщеннях працює троє співробітників. У кабінеті головного редактора облаштовується власна міністудія для трансляцій у соцмережах. «Обрії» беруть замовлення на виготовлення сувенірної продукції – ручок, чашок, магнітиків із символікою героїчного Ізюма.
Також журналісти укладають хроніки окупації та відбудови свого міста, є літописцями сучасної історії України. Нещодавно у видавництві «Фоліо» побачила світ книга Костянтина Григоренка «Ізюм. Хронологія окупації та звільнення».
Працівники «Обріїв Ізюмщини» кажуть, що вдячні НСЖУ за наданий електрогенератор, який став для них справжньою «паличкою-виручалочкою» під час частих вимкнень електрики. «Ще два тижні тому світло вимикали планово по 3-4 години на день, а аварійні вимкнення могли бути й на цілу добу», – розповіли газетярі.
– Колеги, ви неймовірні! – наголосив Сергій Томіленко в розмові з обріївцями. – Гідно продовжуєте традиції Ігоря Федоровича Лубченка, багаторічного голови Національної спілки журналістів України, який свій журналістський шлях починав саме в газеті «Обрії Ізюмщини»!
Відтак Сергій Томіленко, як і рік тому, побував у Нью-Йорку. Але не в американському, де він минулого травня виступав на майданчику Генасамблеї ООН та ЮНЕСКО, а в українському на Донеччині, за 4 км від лінії зіткнення.
– Дякую героям із 24 Окремої механізованої бригади, що мужньо боронять Україну. Ми привезли від НСЖУ різноманітну волонтерську допомогу, а також працюємо над власним новим відео про важливість роботи пресгруп на передовій, – розповів Сергій Томіленко. – У травні 2023 року в американському Нью-Йорку я постійно говорив про воєнні злочини росії. Сьогодні я їх ілюструю фотографіями з поїздки до селища – тезки американського мегаполісу.
Крім Нью-Йорка, команда Спілки відвідала також інші передові позиції українських військ коло Торецька, де фіксувала роботу військових для майбутнього фільму й передала їм волонтерську допомогу спілчан.
Сергій Томіленко подякував командиру батареї Максиму з позивним «Агроном» за допомогу медійникам у роботі. Його також вразив професіоналізм, відданість рідній бригаді та патріотизм службовця прес-групи Андрія Полухіна.
Під час відвідин Слов’янська команда НСЖУ побувала в редакції видання «6262».
– Особливе враження залишилося від знайомства з відомим медіатренером Валерієм Гармашем – великим подвижником навчання медіаменеджменту в Україні, – сказав Сергій Томіленко. – А ще хотів би висловити величезну подяку капелану 10 армійського корпусу Юрію Сидоренку, який допоміг нам у поїздці зі Слов’янська до Краматорська. У розмові з нами він наголосив на важливості роботи журналістів і розповів про великі дива, які трапляються на фронті.
У 2022 році під час перебування у Лисичанську капелан опинився в оточенні з однією з бойових бригад ЗСУ, це була надскладна ситуація, і шансів вибратися живими майже не було.
– Але люди почали молитися. Через молитву велика сила Божа являється. І коли люди почали молитися, почали відбуватися реально дива. Бог явив милість і благодать у нашому житті. І ми вийшли в Соледар, всі були живі і здорові. Бог дав нам сили вистояти і пройти ці випробування. Тому давайте всі разом з Богом будемо йти до перемоги! Хай Бог усіх благословить!» – розповів капелан.
У Краматорську команда НСЖУ насамперед відвідала редакцію видання «Технополіс», яке після тривалої перерви відновило свою роботу завдяки підтримці Спілки журналістів. Національна спілка журналістів України підтримує відродження прифронтових медіа, «Технополіс» – одна з 32 таких редакцій, яким удалося допомогти завдяки підтримці міжнародних партнерів.
– Ці засохлі квіти на передньому плані нашого фото унікальні – вони щойно вперше побачили людей за час із початку повномасштабного вторгнення. Від лютого 22 року редакція лідерського краматорського медіа – газети «Технополіс» – стояла зачинена. Вхідні залізні двері заклинило. Колеги підозрюють, що через приліт по сусідству… – розповідає Сергій Томіленко.
Він подякував головному редактору «Технополісу» Олегу Кубару за те, що в день візиту команди НСЖУ редакцію таки відкрили, а голова Спілки зміг зустрітися зі співробітниками – дизайнеркою Тетяною та колишнім директором Олександром.
Зараз газета виходить невеликим форматом, обсягом і тиражем. Але головне, що виходить. Дизайнерка Тетяна щиро радіє рекламі та оголошенням, які в газеті розміщують краматорчани: «Уявляєте, в найближчому номері замовили вітання з Днем народження!»
– Дякую, що колеги підписали прапор для наших європейських друзів. Стійкими українські медіа в часи великої війни є насамперед завдяки міжнародній солідарності, – каже Томіленко. – Удачі «Технополісу» – виданню з понад 30-річною історією! Буяння квітів і зелені у вашому офісі у мирній Україні!
НСЖУ допомагає не тільки цивільним журналістам, а й колегам у погонах.
Під час відвідин Краматорська Сергій Томіленко передав ноутбук для редактора стрімів телеканалу «Армія TV – Військове телебачення України». Техніку надано НСЖУ в партнерстві з Академією української преси.
– Мав чудову тривалу розмову із шеф-редактором прямих трансляцій армійського телеканалу Олексієм Висоцьким. До вторгнення Олексій працював випусковим редактором на «Вікна-Новини» телеканалу «СТБ», сам із Херсона. Зараз Олексій координує командну роботу військових медійників – випуск важливих сюжетів і програм, зорієнтованих на професійну військову спільноту. При цьому «Армія ТБ» хоче робити військо зрозумілішим і для цивільних, щоб вони краще відчували важливість армійських справ і всіляко підтримували військових, – зазначає Сергій Томіленко. – Пишаємося нашими мужніми колегами, які пройшли бойове загартування на фронтах і зараз зібралися у військовому ньюзрумі та творять сучасне потрібне медіа. Удачі великої! Вдалих кадрів, вдячних глядачів! Розуміння та підтримки командирів!
Інформаційна служба НСЖУ