«Закручування гайок» замість економічної підтримки, нерівні умови для аудіовізуальних та друкованих ЗМІ, дискримінація медіа за платформами – такі наслідки несе законопроєкт «Про медіа», який влада нині активно проштовхує, не дослухаючись до медіа спільноти. Про це ішлося на прес-конференції, яка відбулася в Національній спілці журналістів.
Телеведуча і блогерка Наташа Влащенко наголосила: свобода слова в умовах економічної кризи, відсутності реклами, неможливості самостійно працювати – це, так би мовити остання опора для журналістів. Але і її хочуть забрати.
«Галузь не потребує цензури і обмеження прав, вона ледь жевріє. Закриваються газети, сайти, немає фінансової можливості існувати. Але як держава допомагає створювати нові сучасні журналістські платформи? Бачимо закон, який обмежуватиме наші можливості», – сказала Наташа Влащенко.
Президент Української асоціації медіабізнесу Олексій Погорелов наголосив на тому, що закон дискримінуватиме канали за платформами, надаючи певні можливості аудіовізуальним медіа і не надаючи друкованим та цифровим.
«Два роки тому завершився процес роздержавлення преси. У нас немає комунальних газет – все це окремі підприємства, які працюють на власний страх і ризик. Але передбачено, що медіа громад можуть бути виключно аудіовізуальні ЗМІ. А преса де? Чому громада не може вільно обирати свій канал?» – сказав Олексій Погорєлов.
Він також зауважив, що цей законопроєкт суперечить Закону про роздержавлення газет, бо ТРК можуть лишатися комунальними, більш того, передбачається стовідсоткове їхнє фінансування громадами.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко додав: зобов’язання для органів місцевого самоврядування повністю фінансувати телерадіокомпанії може призвести до того, що місцева влада відмовиться це робити, і існуючі комунальні ЗМІ просто закриються.
Засновник новинного телеграм-каналу «Pavlovsky News» Андрій Павловський сказав: зараз щоб підтримувати незалежні українські ЗМІ, держава не виділяє коштів. Це роблять закордонні фонди, посольства тих чи інших країн.
«Українські підприємці не хочуть фінансувати медіа, бо їм це не дасть прибутку. Хочеш створити ЗМІ – іди до іноземних фондів. А потім скажуть, що ти агент іноземної держави. То де захист національних інтересів. Ми ж не працюємо для інших громадян, ми працюємо для українських громадян. Це наша місія – доносити інформацію», – зазначив він.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко зауважив, що влада має продемонструвати чіткий пріоритет – об’єднання зусиль для підтримки ЗМІ, розвитку економічної незалежності.
«Ми перебуваємо у стані економічної коронакризи, і влада має миттєво реагувати на те, як підтримати ЗМІ та захистити право громадян на інформацію. Поки що, на жаль, це лише декларативні зусилля, які не втілюються у життя», – сказав Сергій Томіленко.
Нагадаємо, що у конференц-залі НСЖУ у четвер, 9 липня, пройшла прес-конференція «Журналісти – проти проекту Закону «Про медіа». Учасниками були підписанти колективного звернення до Президента та Верховної Ради України із закликом відхилити законопроект «Про медіа». Звернення уже підписали понад 200 колективів редакцій національних та регіональних ЗМІ, журналістів та блогерів.