Про важливість розслідування воєнних злочинів, скоєних окупантами проти журналістів та працівників медіа на території України, йшлося 22 лютого під час робочої зустрічі голови НСЖУ Сергія Томіленка та першої секретаря НСЖУ Ліни Кущ із начальником управління комунікації Національної поліції України Оксаною Блищик та заступником начальника управління Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України Владиславом Роїком.
Як наголосив Сергій Томіленко, головний пріоритет НСЖУ – це безпека журналістів як на підконтрольних законному урядові України, деокупованих територіях, так в окупованих районах, забезпечення колег захисним спорядженням, безпека жінок-журналісток, цифрова безпека.
Сергій Томіленко і Ліна Кущ акцентували увагу правоохоронців на тому, що наразі на міжнародному рівні посилюється увага до розслідування воєнних злочинів проти журналістів та медіа.
– Наразі готується розгляд виконання глобального Плану захисту журналістів. Ми робимо свій внесок у підготовку українською поліцією та міжнародною спільнотою позиції щодо покращення безпеки журналістів. Серед наших рекомендацій – посилення відповідальності за воєнні злочини проти журналістів, – сказав Сергій Томіленко. – Це особливо важливо, оскільки наразі у війні, розв’язаній проти України, Росія ігнорує міжнародні правові норми. Позначка «Преса» на бронежилетах або автомобілях, на жаль, не стримує окупантів від атаки, а сприймається ними як бажана мішень.
Сергій Томіленко і Ліна Кущ передали представникам Національної поліції дані щодо моніторингу атак проти журналістів в Україні та фактів перешкоджання журналістській діяльності.
Як наголосила Оксана Блищик, наразі в Україні розпочато 54 кримінальні провадження за фактами воєнних злочинів проти працівників ЗМІ. З них Національна поліція розслідує 9, решта підслідні Службі безпеки України.
– Усі ці злочини кваліфікуються за статтею 438 Кримінального кодексу України (Порушення законів та звичаїв війни). Це – тяжкий злочин, – сказала Оксана Блищик. – Статистика злочинів проти журналістів – страшна. За даними поліції, за рік повномасштабної війни загинуло 29 цивільних працівників ЗМІ, 17 було поранено і 12 викрадено.
Інформаційна служба НСЖУ