Користуватися системою Prozorro, Youcontrol, реєстром судових рішень для створення журналістського розслідування, вчилися майбутні медійники. Тренінг в Івано-Франківському центрі журналістської солідарності провела голова ГО «СмартМедіа» та журналістка громадського руху «Чесно» Олександра Щукіна.
Розслідувальна журналістика вкрай непроста, каже Щукіна, проте дуже важлива для суспільства.
– Революція Гідності дала старт та розвиток антикорупційної реформи, виникли НАЗК, САП, ВАКС, ДБР. Але громадяни повинні самі стежити за владою. Це можна робити завдяки відкритим реєстрам. Наприклад, в Prozorro можна знайти інфу про бюджетні закупівлі, в Youcontrol – є платний контент, але можна знайти дані про приватні компанії, ФОПи, їх бенефіціарів, зокрема зв’язок з чиновниками, – каже Щукіна.
Вона навела приклад зі свого досвіду.
– Ми брали гіпотезу: а чи все чисто в закупівлях для інклюзивних центрів, які тоді активно формувалися й про які звітувала влада. З допомогою Prozorro виявили розкрадання. Ми порівнювали з ринковими цінами. Тоді було відкрито декілька кримінальних проваджень, – розповіла журналістка.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Центр журналістської солідарності в Івано-Франківську