Про це під час круглого столу «Як збільшити присутність Криму в інформаційному просторі України в 2022?» говорила ведуча Першого кримськотатарського телеканалу ATR Гульсум ХАЛІЛОВА.
Кримськотатарська журналістка каже: «Печально, що на восьмому році окупації ми говоримо про необхідність актуалізації та інтенсифікації тематики Криму.
Великі українські медіа тільки тоді порушують кримську тематику, коли відбувається щось неординарне і жахливе, як, наприклад, випадок з Наріманом Аметовим, відомості про тортури в російських тюрмах. На жаль, українські ЗМІ ще недостатньо приділяють уваги проблемі кримських політв’язнів – їхньому здоров’ю, ходу судових процесів, життю пересічних людей на півострові. Українським медіа треба вчитися протистояти Російській Федерації в умовах інформаційної війни, що веде проти нас країна-агресор».
Також Гульсум Халілова вважає, що врай важливо не просто абстрактно говорити про в’язнів Кремля, важлива артикуляція імен політв’язнів – Владислава Єсипенка, Амета Сулейманова, Нарімана Джеляла, Марлена Асанова та інших. У подальшому, каже Гульсум, це може допомогти звільненню політв’язнів, як це сталося з Ільмі Умеровим, Ахтемом Чийгозом, Пfвлом Грибом, Олегом Сенцовим, Олександром Кольченком, імена яких звучали на всіх міжнародних майданчиках.
Вона відзначає безцінну роботу руху «Кримська солідарність» і громадянських журналістів на окупованій території, які в соціальних мережах постійно публікують відеоролики про події в Криму. Ці матеріали канал ATR постійно використовує в своїх програмах.
Гульсум розповідає:
«Телеканал ATR – єдиний кримськотатарський телеканал, який працює на підконтрольній українському уряду території і двадцять чотири на сім веде мовлення про проблеми окупованого півострова. Щоденно ми робимо шість годин прямого ефіру – інформаційно-аналітичних програм, а також п’ять випусків інформаційної програми ZAMAN/Новини.
Ми постійно розповідаємо про акції, що проводять правозахисні організації. Отже, це системна робота правозахисників і журналістів, і ми робимо все можливе, щоб тема Криму постійно звучала на ATR.
Водночас, як уже не раз звучало, потрібна краща фінансова підтримка кримським ЗМІ, які працюють в Україні. Адже ми прекрасно розуміємо, що достойна відповідь на пропаганду, що поширюється країною-агресором, це – елемент національної безпеки нашої України.
Хотілося відзначити роботу Кримської платформи, що відбулася в серпні 2021 року. Цей захід допоміг актуалізувати тему Криму, повернути її в міжнародний порядок денний.
При цьому ATR завжди готовий ділитися своїм контентом, поширювати його на інших телеканалах, що допомогло б актуалізувати нинішні проблеми півострова. І тут варто говорити про журналістську відповідальність: кожен журналіст має усвідомити, що всі ми перебуваємо в умовах війни.
З власного досвіду хочу казати, що тон розмови в студії задає журналіст. Саме журналіст постійно нагадує українським політикам, народним депутатами, високопосадовцям, що Крим не можна забувати, що вони також у кримському напрямі мають працювати активніше. Вважаю, що в програмній сітці українських медіа має бути виділений час для інформації про Крим, про його проблеми. І це точно мають бути не кілька хвилин».
Нагадаємо, що за участі відомих громадські діячів, правозахисників і журналістів Національна спілка журналістів України провела круглий стіл на тему: «Як збільшити присутність Криму в інформаційному просторі України в 2022?». У ході дискусії виступили голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат кількох скликань Рефат Чубаров, голова НСЖУ Сергій Томіленко, перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, кримський журналіст, секретар НСЖУ Микола Семена, голова Правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко, голова Правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, координатор «Платформи звільнення політв’язнів» Ігор Гриб, голова Правління ГО «Лабораторія журналістики суспільного інтересу» Наталія Гуменюк, виконавча директорка Українського ПЕН-центру Тетяна Терен, голова Правління ГО «Кримськотатарський ресурсний центр» Ескендер Берієв, головний редактор сайту судової журналістики «Ґрати»; Антон Наумлюк.
Також під час цього заходу НСЖУ презентувала «Рекомендації для журналістів «У фокусі – КРИМ» за підсумками спеціального онлайнового курсу для українських медійників. Авторами Рекомендацій є відомі журналісти, активісти НСЖУ Ліна Кущ та Микола Семена.