Нескінченні повітряні тривоги, загроза обстрілів, втрата домівки і вимушене переселення – все це негативно впливає на психологічний стан українців. Як же захистити себе від цих травмуючих впливів? Відповідь на це запитання запорізькі журналісти отримали під час тренінгу «Як запобігти професійному вигоранню та відновити психологічну стабільність». Провела його в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ клінічна психологиня обласного реабілітаційного центру Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Ольга Лоцман. У реабілітаційному центрі вона надає психологічну допомогу нашим військовослужбовцям, які беруть участь у бойових діях або повернулися з російського полону. Це складний, тривалий і відповідальний процес.
Щодо рекомендацій журналістам – Ольга Лоцман закцентувала їхню увагу на прийомах саморегуляції, які допоможуть подолати ключові причини і наслідки емоційного вигоряння. Зокрема, це вправи для розслаблення тіла. Коли людина дуже збуджена, допоможуть дихальні вправи. Вправи для саморегуляції напрацьовуються у спокійному стані, щоб. Якщо необхідно, їх можна було б повторити. Разом з тренеркою журналісти опанували кілька прийомів, які допоможуть позбутися негативних наслідків стресів.
– Не люблю сирени тривоги, особливо нічні, коли в квартирі темно, бо за графіком чергове відключення електроенергії, – каже радіожурналістка з Енергодару Алла Шамрай, – багато чого не люблю у ций воєнний час! І з цим “НЕ” – я маю впоратись! Самостійно. Або – як під час спілкування з друзями у Запорізькому Центрі журналістської солідарності.
У теплій, затишній атмосфері відбулася відверта розмова з Ольгою Лоцман про все, що турбує, не дає вільно дихати і спати у неспокійному прифронтовому місті.
– Саме так: «Я – молодець, бо не піддалася сьогодні-вчора неприємним звісткам з рідного дому. Я – молодець, бо вірю, що після тяжких випробувань, які випали на нашу долю, настане мир і злагода в нашій Україні, і всі ми повернемося до своїх домівок або до того, що від них залишиться, відбудуємо наше славне, героїчне і незламне Гуляйполе та заживемо там ще краще, ніж до цього» – такі думки приходять в голову після тренінгів, які вже не вперше проводить в нашому незламному Запорізькому ЦЖС клінічна психологиня Ольга Лоцман. Ця тендітна, добра, щира панянка вчить нас, журналістів, посилювати свою стресостійкість, акцентує увагу на прийомах саморегуляції, які допомагають долати причини і наслідки емоційного вигорання, – ділиться враженнями Тамара Борт, кореспондентка релокованої газети «Голос Гуляйпілля»
Що радить тренерка? Пропонує вправи для розслаблення тіла. Особливо допомагають вправи для дихання, вправи для саморегуляції та інші прийоми, яких ми навчилися, аби позбутися негативних наслідків стресів. Щиро дякуємо пані Олі за неперевершені тренінги, корисні поради та за доброзичливість й щирість.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач
Фото Дар’ї Зирянової