До Всесвітнього дня поширення інформації про проблеми аутизму ТОВ «ХУАВЕЙ УКРАЇНА» спільно з Національною спілкою журналістів та соціальним підприємством «ДивоГра» провели онлайн-конференцію на тему: «Альтернативна та додаткова комунікація у цифрову епоху для соціальної інтеграції людей з розладами спектра аутизму і порушеннями мовлення». Експерти – психологи, представники медіа, державних установ, громадських організацій та бізнесу – поділилися власним професійним досвідом та практичними порадами для журналістів.
Ліна Кущ, перший секретар Національної спілки журналістів України.
Сподіваюся, учасники підвищили свою обізнаність у темі. Отримали практичні інструменти і зможуть використовувати в своїй роботі. Ці інструменти універсальні не лише для соціальної інтеграції людей із розладами спектру аутизму і порушеннями мовлення. І в цьому універсальна практична користь цього семінару.
Три рекомендації для журналістів:
1. У людей із аутистичними розладами або з проблемами мовлення – такі самі проблеми, як і в інших. Тому коли ми готуємо матеріали з теми комунальної, транспортної чи теми коронавірусу, чи про політику – ми можемо надати слово цим людям. Поцікавитися, а як живуть вони і що відчувають. І тут знання про альтернативні засоби комунікації дуже важливі.
2. Якщо говорити про специфічні проблеми людей із аутистичними розладами або з проблемами мовлення – варто передавати проблему через людську історію. При цьому уникати представляти цю людину як жертву.
3. Для журналістів важлива проактивність. Не чекати, коли ту чи іншу тему порушить влада, а порушувати самим. Ставати майданчиком для обговорення і вирішення проблем.
Сподіваюся, про цей інструмент – як стати ефективним майданчиком для обговорення і як залучити додаткову аудиторію, – ми поговоримо під час наступних вебінарів у співпраці ТОВ «ХУАВЕЙ УКРАЇНА» і НСЖУ.
Анна Усатенко, керівник соціального підприємства «ДивоГра».
Дякую всім учасникам та відвідувачам події за цікавість до адвокації прав людей з інвалідністю. Альтернативна та додаткова комунікація відкриває багато можливостей для повноцінної інтеграції в суспільство. Сподіваємось на подальшу співпрацю та увагу в медіа до потреб людей з розладами аутистичного спектра та порушеннями мовлення.
Євгенія Панічевська, голова БФ «Асоціація батьків дітей з аутизмом».
Такі зустрічі завжди актуальні! На даний час існує велика проблема в питаннях доступності засобів альтернативної та допоміжної комунікації, розуміння важливості підготовки кадрів і взагалі масштабу проблеми. Мова йде про якість життя дітей і дорослих, чий розвиток, навчання, комфортні умови існування, можливість спілкування залежать від можливості використання засобів альтернативної комунікації. Тішусь кількістю учасників, зацікавлених даною темою і сподіваюсь на подальшу співпрацю! Як активний і досвідчений представник батьківської спільноти та фахівець в темі аутизму, готова до співпраці з зацікавленими журналістами та фахівцями.
Оксана Кривоногова, кандидат психологічних наук, доцент кафедри спеціальної педагогіки і психології ПНПУ імені К.Д.Ушинського, голова ГО “Одеська обласна організація медико-психолого-педагогічної допомоги “Здорове суспільство”, національний тренер з раннього втручання. Одеса.
Україна наразі впроваджує реформу в сфері освітньої інклюзії, проте всі ми розуміємо, що соціальна інклюзія починається не з дитячого садка або школи, вона починається з народження дитини. Абсолютно кожна дитина, кожна людина повинна бути включеною у суспільство. Люди, які користуються альтернативною та додатковою комунікацією (спілкуються за допомогою жестів, картинок, піктограм, технічних засобів комунікації) мають право бути повноправними членами суспільства, навчатись, працювати, відвідувати публічні місця. Щоб це стало можливим, насамперед, потрібна широка інформаційна кампанія, яка б висвітлювала можливості та потенціал користувачів альтернативної та додаткової комунікації, а також ті труднощі, з якими вони стикаються в щоденному житті. Саме тому така дискусія із залученням різних зацікавлених осіб – батьків, фахівців, журналістів, представників бізнесу, є дуже важливим початком для створення платформи для продукування ідей, впровадження нових можливостей, надання підтримки дітям та дорослим, мовлення яких не є вербальним.
Тетяна Сахарук, голова правління Мережі Глобального договору ООН.
Україна працює над досягненням Цілей сталого розвитку, які вся світова спільнота визначила для виконання до 2030 року. Ціль №10 визначає рівність – яка закликає заохочувати активну участь усіх людей у соціальному, економічному і політичному житті незалежно від їхнього віку, статі, інвалідності тощо. Це формує виклик для профільних організацій, сталого бізнесу та медіа підтримати цю ціль та допомогти людям з аутистичними розладами реалізувати її в повному обсязі, в тому числі, через Ціль №4 – якісна освіта. Наприклад, Глобальний договір ООН в Україні запустив онлайн платформу IT Nation – https://www.facebook.com/search/top/?q=&epa=SEARCH_BOX, яка дозволяє отримати безкоштовну освіту у сфері IT та отримати нову професію, в тому числі, і людям з розладами спектру аутизму. Наша задача провести цих людей через платформу та знайти партнерів, які хочуть працевлаштувати наших випускників. Це реальна можливість для людей, яким цікава сфера IT, знайти додатковий заробіток, підвищити свої економічні можливості, своїх сімей, та вплинути на розвиток регіону в цілому.
Глобальний договір ООН – є платформою, на якій єднаються соціально-відповідальні бізнеси та сталі організації, для здійснення трансформуючих проєктів, справжніх перетворень.
Влада Барсукова, головний редактор журналу «Мой ребенок»
Було дуже цікаво почути фахівців та дійсно небайдужих людей. Особливо у час, коли у кожного на першому місці – турбота про власне здоров’я та здоров’я рідних. І те, що люди «не забули» у стані цієї паніки та невідомості про проблеми інших, тих, кому значно важче зараз – це просто неймовірно. Сила любові, турбота, адекватна та об’єктивна інформація, щира зацікавленість та заохочення суспільства на допомогу, а не лише емоційне співчуття – це те, що я винесла з нашого спілкування.
Оксана Бруй, директор науково-технічної бібліотеки в КПІ ім. Ігоря Сікорського
Для того, щоб інтеграції людей з аутичними розладами до звичайного суспільного життя в Україні таки відбувалася реально, ці питання потребують широкої суспільної дискусії. Саме тому я вважаю цей вебінар таким важливим. Через бібліотеки поширюється інформація про аутизм та всі дотичні питання. Бібліотеки є майданчиками для дискусії та платформами для рішень подолання викликів, які стоять перед людьми з аутичними розладами. Бібліотекарі безпосередньо щодня працюють з такими людьми. Безперечно, нам необхідна співпраця з фахівцями, експертами, які спеціалізуються на аутизмі, можуть допомогти бібліотекарям і з відповідними інформаційними ресурсами, і з методиками роботи з такими особливими користувачами. В Українській бібліотечній асоціації діє Cекція «Бібліотека – на допомогу особам з інвалідністю та людям похилого віку», бібліотеки мають певний досвід, і ми готові до співпраці.