У столиці Косова Приштині відкрилась виставка картин «Квіти проти війни» української журналістки й художниці Людмили Макей. Вернісаж організував Косовський центр реабілітації жертв катувань (KRTC) спеціально до Всесвітнього дня біженців, який відзначається 20 червня. Приміщення галереї Лапідаріум для мистецького заходу люб’язно надав Національний музей Косова.
– На жаль, відкриття моєї виставки відбувається за трагічних умов, – каже Людмила Макей, яка є учасницею програми професійного захисту «Резиденція в Косові». – Коли почалося повномасштабне російське вторгнення, мій світ втратив кольори, і я перестала малювати. Але в Приштині я познайомилася з директоркою KRTC Феріде Рушиті. Вона стала для мене прикладом, як можна жити з пораненою душею. Я знову почала творити. Приштина мене надихнула на створення циклу «Квіти проти війни». Це мій ідеальний всесвіт, де немає війни і болю. Це символ відродження України після кровопролитної війни.
На відкриття виставки завітало чимало гостей, серед яких представники іноземних місій, депутати Асамблеї Косова, журналісти, громадські діячі. Директорка KRTC Феріде Рушиті та голова офісу місії Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у Косово Арджун Шреста наголосили на тому, як важливо підтримувати біженців, де б вони не перебували. Афганська журналістка Аміна Омід розповіла про становище афганських біженців у сусідніх країнах і трагедію людей, які опинилися в руках талібів.
Повагу до України та біженців в усьому світі висловила своєю присутністю президентка Косова Вйоса Османі. Вона зазначила, що косовари дуже добре пам’ятають війну 1998-99 років, коли країну змушені були залишити понад мільйон громадян. Пані президентка оглянула картини української художниці й обрала для себе ту, що зображує жовто-блакитні квіти. Вона зауважила, що ці кольори є спільними для прапорів України та Косова.
Авторка картин пояснила, що мала на меті не лише презентувати українську культуру косоварам. Вона організувала продаж картин для підтримки своїх колег, які опинились у російському полоні. Виручені кошти вона передасть Національній спілці журналістів України. Виставка триватиме до 26 червня.
Інформаційна служба НСЖУ