Національна спілка журналістів України давно контактує зі шведською спілкою журналістів Journalistförbundet. Останнім часом ці контакти урізноманітнюються, стають більш плідними. Минулого тижня офіс шведської спілки на вулиці Кунгсгатан у Стокгольмі відвідали представники НСЖУ – перша секретар спілки Ліна Кущ та Микола Семена.
Відбулася зустріч та зацікавлена розмова з міжнародним секретарем спілки Victoria da Silva і комунікаційницею Sara Carlsson. Шведська спілка журналістів Journalistförbundet об’єднує 14 тисяч членів – як штатних працівників редакцій, так і фрілансерів. Про нашу солідарність говорить вже той факт, що стартовій сторінці сайту Journalistförbundet – український прапор, велике серце і кнопка для пожертв на користь українських журналістів. «Ми зворушені, друзі!» – зазначила Ліна Кущ.
Після зустрічі Ліна Кущ розповіла на свій сторінці в фейсбуці, що це була зацікавлена розмова про роботу українських журналістів і про ситуацію в Україні загалом. Разом з тим, зачепили і проблеми шведських колег. З’ясувалося, що страховка для журналіста або журналістки, які їдуть у відрядження до України, обійдеться у 6 тисяч євро на тиждень. Це велика сума для фрілансерів, тому такі відрядження можуть дозволити собі лише великі редакції – хоча кількість журналістів, які хотіли би висвітлювати події в Україні, значно більша.
Господарі та гості зустрічі говорили про те, як обидві спілки захищають права та професійні інтереси своїх членів. У найбільших шведських медіа, наприклад, існують колективні договори, де визначаються умови роботи журналістів, і спілка за цим стежить, надає юридичні консультації та іншу допомогу. Важлива деталь: якщо в редакції є колективний договір, то для фрілансерів умови роботи, як правило, будуть такими самими, як і для штатних журналістів. «Як правило», – підкреслює Victoria da Silva, оскільки автоматично ця норма не застосовується, її треба виборювати.
Проблемою, як для українських журналістів, так і для шведських колег, є дотримання авторських прав. У шведській спілці кажуть, що ефективних інструментів захисту недостатньо. Потрібна постійна увага і контроль за кожним випадком порушення.
Ліна Кущ та Микола Семена від імені НСЖУ подякували шведським колегам за допомогу: в перші дні після російського вторгнення вони надали засоби захисту для тих, хто працює в зоні бойових дій, а також через Міжнародну федерацію журналістів підтримують проєкт із захисту трудових прав журналістів в Україні.
На своєму сайті представники Journalistförbundet за підсумками зустрічі написали, що «Ми в Асоціації журналістів мали велику честь і раді мати можливість прийняти наших колег у Стокгольмі». В матеріалі вміщена розповідь українських журналістів про перебудову роботи спілки на воєнний лад.
«Ми щасливі та вдячні за підтримку, яку отримали від Асоціації журналістів Швеції. І ми раді будемо надавати допомогу шведським журналістам, які приїздять в Україну робити репортажі. Для цього треба лише вийти на зв’язок з НСЖУ!» — зазначила Ліна Кущ.
Інформаційна служба НСЖУ