В Університеті Короля Данила відбувся тренінг для практикуючих журналістів та студентів. Його ініціатором став Івано-Франківський Центр журналістської солідарності. Учасники заходу обговорили питання подачі інформації під час війни та відповідальність за неї.
Спікер Олександр Острогляд, професор кафедри права Університету Короля Данила, член НСЖУ, ведучий рубрики «Правничі поради» на фейсбучних сторінках обласної спілки журналістів, розповів, як спонукати молоде покоління журналістів керуватися правилами і здоровим глуздом, усвідомлювати наслідки дій, а не гнатися за дешевою сенсацією.
-Кожен член суспільства є відповідальним за поширення інформації. Не тільки журналісти відповідальні за свою діяльність, але й дії громадян можуть бути шкідливими для Збройних сил України, для безпеки нашої держави, оскільки кожен з нас має інструменти, які дозволяють поширювати інформацію не тільки для тих, хто бажає добра нашій державі, а й тим, хто хоче їй зашкодити, – наголосив спікер.
Також Олександр Острогляд навів приклади, як фіксування певних подій можуть завдавати шкоди. Зокрема, нагадав про нещодавній випадок, коли місцевий блогер задля хайпу поширив відео прильоту, що спровокувало повторне влучення.
Студенти й викладачі Університету Короля Данила розпочали інфоспротив ще на початку повномасштабного вторгнення. Вони активно моніторили “вкиди” російської пропаганди та розвінчували дезінформацію. Професор зазначив, що спостерігалась така тенденція: щойно інформація про влучення з’являється в українському інформаційному просторі, за декілька хвилин її дублюють на ворожих каналах.
Окрім теорії, учасникам тренінгу вдалось і попрактикуватися. Спікер розділив їх на три групи та попросив описати: що вони хочуть бачити у медіа, а чого ні, а також, попросив дати відповідь, яку відповідальність мають нести журналісти, якщо їхня інформація заподіяла шкоди?
Одноголосно учасники тренінгу заявили, що в інформаційних повідомленнях хочуть бачити більше новин про успіх української армії. І зовсім не бажають читати про досягнення окупантів. А порушення журналістських стандартів та шкоду від інформації, на їхню думку, необхідно кваліфікувати як кримінальне правопорушення.
Подібні тренінги, вважає координаторка Центру журналістської солідарності, секретариня Івано-Франківської обласної спілки журналістів НСЖУ Вікторія Плахта, спрямовані на поліпшення стандартів журналістської роботи.
-В теперішній ситуації варто по-особливому зважати на роботу з інформацією, передусім, висвітлюючи бойові дії, надзвичайні події та катастрофи, – каже координаторка.
Узагальнені тези з тренінгу організатори хочуть сформувати як рекомендації та поділитися ними із місцевими ЗМІ.