У верховинському історико-краєзнавчому музеї «Гуцульщина» відкрито виставку фоторобіт «У горах моє серце…». Автор світлин – Михайло Мазур, власкор всеукраїнської кооперативної газети «Вісті Центральної спілки споживчих товариств України» у західному регіоні, член Національної спілки журналістів України та Національної спілки краєзнавців України.
В експозиції музею представлено 72 роботи з багатого творчому доробку журналіста, на яких його фотооб’єктив закарбував чудову природу Верховинщини і миттєвості з життя її прекрасних людей. Як зізнався сам автор, метою його творчого доробку було бажання дослідити і показати через фотографії гуцульську душу. В його розумінні душа гуцулів – це звичайні горяни, їхнє повсякденне життя зі своїми бідами і проблемами, вмінням радуватися життю та красиво працювати, відпочивати і ділитися своєю радістю з оточуючим світом. Адже сьогодні Гуцульщина – це далеко не той «край забутий Богом і людьми», про який свого часу писав один видатний український письменник. Фото, представлені на виставці, викликають замилування й ніби запрошують глибше та ближче познайомитися з красою карпатського краю, верховинцями, послухати гуцульських колядок чи скуштувати місцевих страв.
Привітати Михайла Йосифовича з відкриттям виставки прийшли чимало горян, його колег і друзів. Серед гостей були представники районної державної адміністрації, районної ради, місцеві кооператори – Олексій Бощук, голова прав
ління Верховинського райспоживтовариства, та Василь Привика, колишній голова правління цього споживчого товариства, журналісти, вчителі, школярі. Одним словом, усі, кому було цікаво побачити свій край у світлинах професійного журналіста.
Михайло Йосифович – опілянин, родом із Рогатинщини, але душею і серцем давно прикипів до Гуцульщини, про що, власне, й свідчать його прекрасні фотороботи. В експозиції «У горах моє серце…» митець намагався за допомогою фотооб’єктива пізнати гуцульську душу з її багатогранним внутрішнім світом та естетичними уявленнями. Невипадково більшість його світлин начебто злилися з природою – саме вона наділила мешканців гір відчуттям краси та любові до рідного краю.
Випускник факультету журналістики Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка Михайло Мазур свою творчу працю розпочав завідувачем відділу обласної молодіжної газети «Комсомольський прапор». Згодом перейшов на роботу в Івано-Франківську облспоживспілку. Працював інструктором, начальником управління організаційно-масової роботи, заступником голови правління. Але й тоді не розлучався із журналістикою: ініціював видання першої в Україні кооперативної обласної газети «Голос пайовика»; відзняв документальний фільм про кооперативний рух на Прикарпатті «До джерел»; написав кооперативний буквар; стояв біля витоків музею з історії кооперації Івано-Франківщини, який і понині діє.
Михайло Мазур майстерно володіє фотоапаратом, який є його незамінним помічником при підготовці журналістських матеріалів. А ще його неабияк ваблять гори, історія рідного краю. Михайло підкорив не одну карпатську вершину, відвідав багато пам’ятних місць Прикарпаття й сусідніх областей. Адже має за кредо слова Анатоля Франса: «Подорожі навчають більше, ніж будь-що. Іноді один день, проведений в інших місцях, дає більше, ніж десять років життя вдома». Враження від побаченого Михайло Йосифович залюбки фіксує на фотокамеру, мав уже декілька персональних фотовиставок в Івано-Франківську та Києві. Також журналіст здійснив значну історичну розвідку й у співавторстві з відомим львівським письменником Романом Коритком видав книгу про свою малу батьківщину – «Букачівці – опільське містечко на берегах Свіржа».
А ще Михайло Мазур бере активну участь у діяльності Івано-Франківської обласної спілки журналістів: його обрано членом правління і секретарем, також він очолює первинну організацію НСЖУ власкорів всеукраїнських видань.
Михайло Йосифович – неабиякий ерудит, упродовж двох десятків років – гравець і капітан команди «Зелений ЗМІй» інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?». Разом із Володимиром Макаровим, нині покійним, тринадцять років він організовував турніри на призи тижневика «Вісті…» серед студентів спілчанських навчальних закладів.
У творчому доробку Михайла Мазура багато цікавих фотографічних робіт, вражень про роботу споживчої кооперації, її працьовитих людей, котрі він привозить зі своїх редакційних відряджень. Тож, як зізнався автор виставки, наступна експозиція його творчих робіт буде присвячена героям журналістських публікацій. До речі, нинішня виставка «У горах моє серце…» вже отримала запрошення переїхати у Тернопільську обласну споживспілку, а точніше – в кооперативний фаховий коледж.
Автор фоторобіт щиро дякує правлінню Верховинського райспоживтовариства, а також правлінню Івано-Франківської обласної споживспілки, керівництву Івано-Франківського краєзнавчого музею, редакції тижневика «Вісті…» та колегам-журналістам за сприяння в організації виставки.
Вікторія ПЛАХТА,
секретар Національної
спілки журналістів України,
заслужений журналіст
України
Фото з виставки
Романа КЛИМА