Газета «Родной город» від п’ятниці, 13 травня, відновила свій вихід у Мирнограді Донецької області. Станом на сьогодні це – єдине друковане видання в регіоні, яке знайшло можливість для продовження роботи.
– Ми вже вдруге відновлюємо друк видання, починаючи з початку повномасштабної російсько-української війни, – сказав у коментарі пресслужбі НСЖУ головний редактор видання Максим Забєля. – Перший раз вимушено призупинили вихід на два тижні у зв’язку з початком бойових дій. Це було пов’язано з тим, що раніше ми друкували газету в Харкові, а у зв’язку з масовими обстрілами друкарня припинила свою роботу 24 лютого.
За словами керівника редакції, двотижнева перерва була необхідна для того, щоб знайти нову друкарню (було вирішено друкувати газету в Краматорську) і оцінити ризики роботи колективу видання, переважна більшість якого – жінки.
– Упродовж місяця ми виходили, навіть робили збільшені номери, щоб компенсувати читачам відсутність газети впродовж двох тижнів. Але 15 квітня у зв’язку із закликом керівництва області евакуюватися працівники редакції виїхали з Мирнограда – хтось у Дніпропетровську область, хтось у західну Україну, а хтось – за кордон. Тепер частина співробітників повернулася, частина висловила готовність працювати віддалено. Тож ми вирішили відновити вихід видання, – розповів Максим Забєля.
Відновлення друку газети пов’язане із низкою проблем. Головна з них – евакуація з регіону багатьох працівників Укрпошти, яка на певний час закрила всі свої відділення («Родной город» розповсюджується по передплаті). Але згодом Укрпошта зрозуміла, що мусить працювати в регіоні й далі, хоча б для того, щоб доставляти людям пенсії. Як тільки роботу відділень відновили, «Родной город» також взявся за відновлення виходу своїх номерів.
– Редакція працює у змішаному режимі. Коректорська вичитка і верстка здійснюється віддалено, а я і ще одна моя колега-журналістка працюємо «вахтовим методом»: на два-три дні на тиждень виїжджаємо у Мирноград, а потім повертаємося в Дніпро. Ми – місцеве видання, висвітлюємо події у місті та прилеглих населених пунктах Покровського району, який, на превеликий жаль, як і більшість території Донеччини, постійно зазнає обстрілів. Але у журналістів, які висвітлюють місцеві події, має бути ефект присутності, – зазначив Максим Забєля.
Основні джерела доходів видання – це передплата, реклама і договори на висвітлення діяльності. У зв’язку з війною більша частина доходів була втрачена або заблокована на невизначений термін. Співробітники редакції, які простоюють, отримують наразі за законодавством дві третини окладу (це дуже невелика сума), а ті, хто працює, одержують зарплату, але без жодних стимулюючих виплат.
– Залишився певний фінансовий ресурс, який ми доотримуємо від Укрпошти і підприємств, які оформили у нас передплату. Тож, за рахунок цих коштів ми ще зможемо виходити кілька місяців, звісно, якщо дозволить воєнна ситуація в регіоні. Ми мусимо і прагнемо виконати зобов’язання перед постійними читачами, адже маємо на перше півріччя чималий передплатний тираж – 6250 примірників. Люди сплатили кошти, отже мають право отримувати газету, – зазначив головний редактор. – Що стосується другого півріччя – все дуже туманно. Дві третини населення нашого міста – в евакуації, і що буде завтра, ніхто не знає. Навряд чи в нинішніх умовах люди зможуть виділити зі свого обмеженого бюджету додаткові гроші, щоб передплатити газету ще на півроку. Але подивимося. В нас є чимало постійних читачів, які люблять рідну місцеву газету. Тож віримо у наших читачів, захист Збройних сил України і, звісно, віримо у Перемогу нашого народу!
На початку квітня в Донецькій області виходило 6 друкованих видань (переважно у центрі й західній частині Донбасу), але станом на зараз жодне друковане видання, крім «Родного города», в регіоні не виходить.