Забезпечення трудових прав працівників медіа, трудових і соціально-економічних відносин, оплати і охорони праці тощо – ці питання обговорювалися під час спільного онлайн-форуму «Захист трудових прав в умовах воєнного стану», організованого Національною спілкою журналістів України та Федерацією профспілок України. До фахівців ФПУ надійшло понад 90 запитань від медійників з усіх регіонів України, серед яких немало – з прифронтових та деокупованих територій.
Публікуємо відповіді спеціалістів Федерації профспілок України на запитання, які найбільше цікавили медійників.
–Чи допускається коригування заробітної плати у бік зменшення, якщо є дефіцит фонду оплати праці?
Жанна Плосконос, директорка ТОВ «Редакція газети «Вісник», Дніпропетровська область.
–Частиною другою статті 14 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що норми колективного договору, що допускають оплату праці нижче від норм, визначених генеральною, галузевою (міжгалузевою) або територіальною угодами, але не нижче від державних норм і гарантій в оплаті праці, можуть застосовуватися лише тимчасово на період подолання фінансових труднощів підприємства терміном не більш як шість місяців.
Разом з тим, відповідно до статті 22 Закону України «Про оплату праці» суб’єкти організації оплати праці не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.
Згідно із статтею 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця.
За коментарем Мінекономіки до цієї норми Закону України № 2136-IX від 23.03.2022 з метою забезпечення захисту трудових прав працівників, роботодавцю доцільно перед прийняттям такого рішення провести відповідні консультації зі стороною працівників та поінформувати її про прийняте рішення.
ДОВІДКА. Всеукраїнська онлайн прес-конференція на тему: «Захист трудових прав в умовах воєнного стану», яку організували і провели Національна спілка журналістів України і Федерація профспілок України у межах підписаного між організаціями Меморандуму про співпрацю, відбулась 14 березня. В онлайн-форумі взяли участь 87 представників медіа.
Інформаційна служба НСЖУ
Фото з відкритих інтернет-ресурсів
Дискусія з цього приводу: