Першу п’ятірку журналістів із Херсонщини, які отримають тревел-гранти для відряджень у звільнені від ворога населені пункти області, визначено у Національній спілці журналістів України
НСЖУ відгукнулася на пропозицію херсонських розслідувачів щодо такої підтримки, мотивовану тим, що через дороговизну поїздок далеко не всі медіа та їхні співробітники можуть собі фінансово дозволити такі відрядження. А тим часом саме на місці можна зібрати ексклюзивний матеріал про життя визволених від окупантів громад.
НСЖУ вирішили реалізувати пілотний проєкт адресної підтримки херсонських журналістів через мережу Центрів журналістської солідарності (за підтримки Данської спілки журналістів).
Загалом запроваджено 10 тревел-грантів, які вирішено надавати за підсумками конкурсу. Втім, на сьогодні кількість зареєстрованих журналістів перевищує заявлену кількість грантів.
Представляємо журналістів, які уже отримали можливість взяти тевел-гранти.
Іван Антипенко – фрилансер, який працює переважно з медіа «Ґрунт» та «Радіо Свобода», живе в Херсоні, періодично виїжджає з міста в інші регіони. Йому потрібна підтримка для покриття витрат на пальне та ремонт авто. Оскільки він працює на фрилансі, то логістичні витрати часто змушений покривати зі своїх гонорарів або шукати інші можливості. Нещодавно разом із морськими піхотинцями він їздив у Бериславський район Херсонщини. Їхати довелося в обʼїзд через Миколаївщину, і лише на пальне журналіст витратив майже 1900 гривень. До того ж, через дуже погану дорогу пошкодив днище авто, яке доведеться ремонтувати за свій кошт. Нині Іван Антипенко планує нові виїзди до військових.
– На постійній основі я висвітлюю ситуацію в Херсоні і області. Це історії цивільних і військових, життя громад у прифронтових селах, наслідки війни, робота з підрозділами ЗСУ на цьому напрямку. Підготовка репортажів передбачає виїзди по області та в сусідні регіони. Нині у фокусі моєї уваги –робота з військовими на позиціях. Це виїзди до підрозділів морської піхоти, артилеристів та тероборонівців для підготовки низки фото і відеорепортажів, а також підготовка матеріалів про розмінування в регіоні. Це буде серія матеріалів у різних виданнях, – розповідає Іван Антипенко.
Юрій Лобачов – журналіст газети «Гривна», редакція якої здебільшого працює онлайн. Юрію кошти потрібні на поїздку в Посад-Покровське, Високопілля, Кочубеївську громаду для підготовки матеріалів для Youtube-каналу “Незламний Південь”. Журналіст планує видавати щомісяця упродовж року по два сюжети про відновлення деокупованих громад Херсонщини, інтерв’ю з волонтерами, медиками, співробітниками різних служб, які працюють в деокупованих громадах, життя у громадах, котрі потерпають від російської агресії.
Тетяна Савуля – понад рік працює кореспондентом-фрілансером у Херсоні телеканалу «Ми Україна». Показує життя у деокупованих селах Херсонщини, де ведуться відновлювальні роботи. Також постійно знімає репортажі для новин про наслідки ворожих атак по Херсону.
За кошти гранту, які потрібні на таксі або бензин для заправки авто, Тетяна Сивуля планує відвідати найбільш пошкоджені села Посад-Покровське, Правдине, а також, за можливості, населені пункти Калинівської, Великоолександівської територіальних громад.
Ірина Староселець – власкор «Укрінформу» в Херсонській області – попросила кошти тревел-гранту на відрядження з орендою авто для поїздки у Нововоронцовку, Кочубеївку та інші неселені пункти Херсонщини, аби показати життя громад, те, як люди живуть нині і відбудовують своє життя.
Олег Батурін – журналіст Центру журналістських розслідувань, нині перебуває в Івано-Франківську, куди йому довелося релокуватися з Херсонщини. Він постійно готує матеріали про область, буває там у відрядженнях, які обходяться досить недешево. Завдяки грантовим коштам планує підготувати кілька матеріалів. Це репортаж з селища Давидів Брід і Великої Олександрівки, а також матеріал про селище Козацьке, нині повністю знищене російською армією, в основі якого будуть життя в окупованому селищі і історія його руйнування.
Звертаємо вашу увагу – це лише перші п’ять із 10 визначених тревел-грантів для журналістів Херсонщини. НСЖУ продовжує розгляд заявок.
Нагадаємо, ініціативу від НСЖУ та міжнародних партнерів щодо видачі Тревел грантів було презентовано під час онлайн-наради працівників херсонських медіа «Як посилити увагу медіа до херсонської тематики», яка відбулася 17 квітня за ініціативи Національної спілки журналістів України, і яка зібрала понад 30 учасників, серед яких – журналісти, редактори та керівники медіа, котрі працюють та висвітлюють життя на прифронтовій Херсонщині.
Гранти видаватимуться для підготовки матеріалів у різних форматах і жанрах – інтерв’ю, репортажі, журналістські розслідування тощо. Тревел-грант можна використати на будь-які витрати, пов’язані з підготовкою матеріалів: оплату квитків на поїзд, автобус, таксі, BlaBlaCar, бензин, автогаз, дизпаливо, оренду машини, готель або оренду житла, добові на харчування. Втім, ця підтримка гонорарів за підготовлені матеріали не передбачає.
Допомога херсонським медійникам визначена одним із пріоритетних напрямків діяльності НСЖУ. Підтримка здійснюється через мережу Центрів журналістської солідарності НСЖУ.Взаємодію з журналістами Херсонщини координує Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ.
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Центри журналістської солідарності НСЖУ розташовані:
- у Києві – вул. Хрещатик 27-а, телефон: 050 680 52 04 (Ілля Суздалєв);
- Об’єднаний Західноукраїнський ЦЖС: офіс у Львові – вул. Соломії Крушельницької, 5, 2 поверх; телефон: 097 907 97 02 (координатор Наталія Войтович); офіс у Чернівцях – пр. Незалежності; 96, телефон: 068 286 37 06 (Володимир Бобер);
- у Івано-Франківську – вул. Січових стрільців, 25; телефон: 066 677 07 26 (Вікторія Плахта);
- у Запоріжжі – пр. Соборний; 152, телефон: 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура);
- у Дніпрі – вул. Старокозацька, 8; телефон: 050 919 84 79 (Наталя Назарова);
- у Харкові – телефон: 095 421 5477 (Ганна Черненко).
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Інформаційна служба НСЖУ