«Ми вважаємо, що російська пропаганда у цій війні була першим кроком, який породив цю трагедію, яка завдає страждань Україні та всьому світу. Бо, якби більшість російських журналістів та медійників не підтримували війну, то вона не розпочалася б взагалі. Останніми роками команда Путіна занурила людей у бульбашку токсичної пропаганди, коли люди буквально п’яні від російської дезінформації». Таке звинувачення в ексклюзивному інтерв’ю італійському агентству Adnkronos висунув голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Сергій Томіленко, працює 24 години на добу, намагаючись допомогти своїм колегам на місцях, розповідає про роботу репортерів у країні, яка воює: «Очевидно, це правда, що державні інституції, президент Зеленський, Офіс президента дає низку правил, які в певному сенсі обмежують журналістську діяльність, – визнає він, – Але вони аргументують цей вибір безпекою країни. У будь-якому випадку ми відчуваємо себе вільними, тому що обмеження, накладені урядом, пов’язані з воєнним станом, виправдані. Вони пов’язані з нерозголошенням ворогу важливої інформації та деталей, які б завдали шкоди Україні».
Голова НСЖУ розповідає про свій день, між проханням про допомогу та необхідністю гарантувати безпеку колегам на передовій: «Мій день – це низка безперервних прохань від колег, які намагаються врятуватися з гарячих точок, таких як, Маріуполь і Донбас. Вчора, наприклад, ми допомагали колезі з Луганської області, яка намагалася врятуватися і зуміла втекти. Ми завжди в постійному контакті з міжнародними партнерами, багато журналістів залишилися без даху над головою і стали біженцями, переміщеними особами».
Сергій Томіленко емоційно додає «ситуація для репортерів складна, багато колег намагаються повністю зануритися в свою роботу, щоб не думати про весь біль і трагедію, з якою їм доводиться стикатися весь час. Вони допомагають один одному». Багатьом «потрібна психологічна допомога через те, що вони переживають. Скоро ми будемо проводити семінари психологічної допомоги, розроблені для того, щоб допомогти колегам. Наприклад, мені розповідали про колегу, у якої вбили чоловіка. Вона прокидається вночі через неймовірні кошмари».
Також виникає питання безпеки колег, обладнання для них. «Нам потрібні бронежилети, спорядження для захисту колег», – наголосив голова НСЖУ. Він згадує епізод, який його особливо вразив: «Один із перших запитів ми отримали від нашої колеги з Мелітополя, яка на той момент була в безпеці в Запоріжжі. Її батько був у Мелітополі, російські військові взяли його в заручники, тримали в підвалі і вимагали колегу піти зі своєї газети. Фашистська тактика».
Сергій Томіленко розповів також про суперечку, яка розгорілася в Італії і яка стосується присутності російських журналістів у ток-шоу. «Я не знаю італійську суперечку в деталях, але, з моєї точки зору, я вважаю правильним, що присутність російських журналістів-пропагандистів на телебаченні має бути обмежена – Томіленко додає – тому, що вони можуть скористатися можливостями ефіру, вони є інструментом уряду, який змушує пропаганду впливати на європейське суспільство». Тоді Томіленко подякував італійським та європейським ЗМІ: «Я хотів би подякувати за увагу ЗМІ у світі та зусилля показати світові цю несправедливу війну. Ми віримо, що об’єктивне висвітлення інформації може допомогти припинити і цю війну, і також через спілки журналістів усього світу – підтримати українських журналістів».