Прифронтові медіа – в критичному стані, адже вже четвертий рік працюють в умовах війни без жодної державної підтримки. На цьому наголошує Тетяна Велика, редакторка газети «Голос Гуляйпілля», редакція якої була змушена релокуватися з прифронтової громади.
— За три роки повномасштабного вторгнення наша редакція не отримала жодної копійки допомоги від держави, — каже Тетяна Велика. — Ми вимушені були переїхати до Запоріжжя. Після евакуації тепер доводиться боротися за виживання. Коли ми потрапили під обстріл і довелося покинути рідне місто, я звернулася по допомогу до Національної спілки журналістів України. Відгукнулися і голова НСЖУ Сергій Томіленко, і перша секретар Ліна Кущ. Завдяки підтримці вдалося відновити випуск газети. А ось видання тимчасово окупованої Пологівської громади, не отримавши своєчасної допомоги, припинило своє існування. І мені болить питання: де була держава у 2022-му, 2023-му, 2024-му роках?
У мене щоденно робота починається з пошуку грантів, аби отримати фінансову допомогу, щоб наша редакція трималася й надалі. Я просто не маю морального права припинити роботу, бо ми прифронтове медіа. Ми — єдине офіційне джерело інформації на прифронтовій території. До повномасштабного вторгнення наша редакція могла самостійно заробляти кошти. Але ж нині зовсім інша ситуація, яку ще погіршила зупинка фінансування американських проектів.


Особливо болючим є питання створення державного фонду підтримки медіа в Україні, аналогічного європейським моделям. Ми три роки говоримо про цей фонд, але він так і не з’явився. Та вкрай потрібно, щоб регіональні медіа мали державну підтримку, аби прифронтові редакції не залишалися сам на сам із своїми проблемами. Медійники прифронтових регіонів продовжують працювати в умовах постійних обстрілів, без гарантій безпеки та фінансової допомоги.
Як тільки ми виїхали у 2022 році із Гуляйполя, там відразу запрацювали російські частоти. Тобто, якщо українські медіа зникають, їхнє місце займає російська пропаганда. Такого не повинно бути. Ми боремося не лише за виживання редакцій, а й за інформаційну безпеку України. Питання підтримки має вирішуватися не просто негайно, а вже на вчора.



Виступ головної редакторки газети «Голос Гуляйпілля» (Запорізька область) Тетяни Великої на спеціальній онлайн-нараді з керівниками місцевих медіа, яку провели Міністерство культури та стратегічних комунікацій спільно з Національною спілкою журналістів України 3 березня 2025 року. Участь у зустрічі взяли заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Андрій Наджос, перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, директорка департаменту інформаційної політики та інформаційної безпеки МКСК Ганна Красноступ та понад 80 медійників. Обговорювалися можливості вирішення проблем, які накопичилися у медіа сфері в умовах війни та призупинення американської допомоги.
Підготували Анастасія Кіях, Людмила Мазнова