Запровадження нових поштових тарифів на пресу збурило редакторів національних та місцевих газет і стало темою екстреної Всеукраїнської наради, організованої НСЖУ наприкінці квітня. У нараді взяв участь гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський. Він коментував виступи видавців і запевнив, що за умови перегляду урядового рішення про масове переведення виплат пенсій на банківські картки, тарифи у 2021 році на доставку видань за передплатою не переглядатимуться. Прес-служба НСЖУ продовжує публікувати матеріали з важливої галузевої наради.
«ВИДАННЯ ГАЗЕТИ – БІЗНЕС. І ВІН ПОТРЕБУЄ ПЛАНУВАННЯ» –
заступник головного редактора газети «Голос України» Сергій ДЕМСЬКИЙ
Сергій Демський вважає, що практика введення нових тарифів на послуги «Укрпошти» протягом поточного фінансового року є хибною. І аргументує:
– Кожна редакція, як і будь-яка установа, планує свою діяльність, виходячи з тих ситуацій, що складаються на початок року. Якщо протягом року змінювати тарифи, це впливатиме і на нашу передплатну кампанію, і на передплатну кампанію самої «Укрпошти», на фінансове планування операційної діяльності. Це неприпустимо. Усі зміни треба запроваджувати все-таки з нового фінансового року.
На сьогоднішній день нам пропонують підняти тарифи з другого півріччя цього року на 20 відсотків, з першого півріччя наступного року – ще на 10 відсотків. Тобто загалом тариф підвищується на 30 відсотків. Фактично це підвищення тарифів запроваджується раніше підвищення розміру мінімальної заробітної плати.
Говорив Сергій Демський і про таке:
–У будь-якому разі тарифи на приймання та доставку преси мають відповідати якості цих послуг «Укрпошти». За існуючими нормативами, в населених пунктах з населенням до двох тисяч осіб «Укрпошта» газети щоденно не доставляє. Але поштові тарифи ніколи не визначали і не визначають певної компенсації для щоденних газет за їх несвоєчасну доставку. Наскільки відомо, на несвоєчасну і некоректну доставку газет нарікають і більшість регіональних та локальних видань, але пошта відповідальності за це не несе.
Система формування тарифів є непрозорою і для багатьох редакцій видань не зрозуміла. Досі ми, видавці, не знаємо, як вони формуються. Наприклад, можна побачити, що вартість приймання передплати на різні періоди ведеться за різними відсотками. Так, на один місяць додають 25 відсотків, на два-три місяці додають 11 відсотків, на 4-6 місяців – 12,72 відсотка, а на 7-12 місяців аж 30,95 відсотка. Така різниця вартості приймання передплати абсолютно не зрозуміла.
Редакція газети «Голос України» неодноразово наполягала і тепер наполягає на тому, що треба проводити незалежний аудит формування тарифів. Для цього можна створити комісію, до якої увійдуть представники громадських організацій, редакцій друкованих видань, Національної спілки журналістів, можливо – представники Рахункової палати, профільних комітетів Верховної Ради. Після такого аудиту ми будемо знати, що тарифи дійсно обґрунтовані. На сьогоднішній день обґрунтованості тарифів і підвищення їх з другого півріччя я не бачу.
ФАКТИЧНО ПОШТА НАМ КАЖЕ: «РЯТУЙТЕСЯ ХТО ЯК ЗМОЖЕ!» – видавець газети «На пенсії» (Одеса) Геннадій ЧАБАНОВ
Геннадій Чабанов з колегами видають соціальні газети «На пенсії», «Пенсійна телепрограма». І сьогодні, як багато інших колег-видавців, говорить про свій бізнес:
– Якби в січні нам сказали, що з другого півріччя будуть підвищуватися тарифи, то ми відповідно б планували свою роботу. А за нинішньої ситуації це вже навіть не те, що не планування, це навіть не спасіння потопельника.
Вартість річної передплати газети «На пенсії» становить 204 гривні. Така ціна вже сама по собі є соціальною, а тим, хто передплачує відразу на рік, ми надаємо ще й додаткові знижки. Ми отримуємо від суми вартості річної передплати 34 відсотки, а 56 відсотків отримує «Укрпошта», що на сьогодні вже є межею нашої рентабельності.
Якщо тариф «Укрпошти» з другого півріччя буде підвищено, а ми, звісно, підвищити річну передплатну вартість не зможемо, пошта забиратиме у нас 80 відсотків передплатної вартості. Ми виходимо за межу рентабельності. І тим самим нам нібито хочуть сказати: «Рятуйтеся хто як зможе!».
Це зовсім невірний і не партнерський підхід.
АРГУМЕНТИ ГЕНДИРЕКТОРА НА ЗАХИСТ ПОЗИЦІЙ «УКРПОШТИ»
Голова АТ «Укрпошта Ігор СМІЛЯНСЬКИЙ прокоментував виступи видавців. Він каже:
– Припустімо, що тарифи на 2021 рік залишаться незмінними, як цього прагнуть і вимагають багато редакторів. Але ж багато видань вартість передплати підвищили і, вважаю, що це нормально. Адже зростають витрати на видання, зростає зарплата тощо. Тільки говорити при цьому , що хтось може піднімати вартість, а хтось повинен залишатися на колишньому рівні, буде неправильно.
Що стосується претензій про компенсацію за несвоєчасну доставку щоденних газет, думаю, представникам деяких редакцій щоденних державних газет варто бути обережнішими. Адже сума, яку держава не компенсувала «Укрпошті» за доставку державної преси , якщо не помиляюсь, становить 90 мільйонів гривень.
Ігор Смілянський навів низку ситуацій, що, на його думку, вимагають підвищення тарифів. Це підвищення орендної плати за приміщення, встановлені , наприклад, Львівською владою, що виливається, за словами пана Смілянського в мільйони додаткових гривень. Він говорить про зростання сум податків, вартості пального.
Стосовно аудиту гендиректор «Укрпошти» повідомив, що незалежним аудитором – однією з найкращих зовнішніх компаній – повністю перевірено всі витрати «Укрпошти».
– Результати аудиту буде оприлюднено в офіційному звіті, і якщо виникатимуть зауваження, за роз’ясненнями можна звернутися до аудиторів. Ми публічна компанія, всі наші витрати і всі закупівлі публічні. Вже зараз можу сказати, що збиток «Укрпошти» за 1 квартал 2021 року складе 128 мільйонів гривень.
(При цьому Сергій Томіленко зауважив, що журналісти акцентують увагу не на всій економічній діяльності «Укрпошти», а їм цікаво знати калькуляцію саме тарифів на приймання і доставку преси).
Керівник «Укрпошти» бідкається, що очікується 100 мільйонів збитку , бо не переглядаються тарифи на доставку листів. Вже звично, оперуючи цифрами послуг і ставок, говорив про причини, які ведуть до здорожчання праці листонош. Серед них називає падіння тиражів видань і відповідно зростання собівартості доставки.
Стосовно різної вартості приймання передплати на різні терміни генеральний директор «Укрпошти» зауважив:
– Ми частіше передплату приймаємо, а собівартість опрацювання кожного абонемента однакова для всіх термінів передплати.
Більше про Нараду – Поштові тарифи на пресу у 2021 році не переглядатимуться. Але за умови збереження пенсійних виплат через листонош, – гендиректор «Укрпошти»