21 вересня 2021 р. у м. Тбілісі відбулася зустріч керівництва Національної спілки журналістів України з очільником Незалежної асоціації журналістів Грузії Звіадом Почхуа. Йшлося про оцінку ситуації в інформаційному просторі двох держав та щодо майбутньої співпраці між творчими організаціями професійних журналістів України та Грузії.
Насамперед голова НСЖУ Сергій Томіленко висловив вдячність очільникові грузинської НАЖГ Звіадові Почхуа за зустріч, під час якої сторони мають можливість обговорити найактуальнішу проблематику нинішньої ситуації в масмедіа України та Грузії та знайти методи та можливості налагодити плідні взаємини на перспективу. Він наголосив, що в лавах НСЖУ нараховується понад 19 тис. членів Спілки, галузь ЗМІ переживає черговий етап реформ, а тому проблематика законних прав журналістів та розбудови інформаційного простору нашої держави знову особливо актуальна.
Секретар НСЖУ Володимир Данилюк наголосив, що в контексті спільного руху України, Грузії та Молдови до прийому в Європейський Союз та НАТО співпраця професійних журналістських організацій цих країн потребує динаміки, що й пояснюється необхідністю цієї зустрічі та пошук шляхів поглиблення контактів із колегами з Молдови.
Українській стороні особливо важливо було дізнатися про реальну картину роботи грузинських журналістів на цьому етапі.
Звіад Почхуа повідомив, що Незалежна асоціація журналістів Грузії по суті своїй залишилася єдиним представництвом працівників ЗМІ цієї кавказької країни у взаєминах із суспільством, органами влади, політичними структурами та зовнішнім світом. Вона нараховує понад 200 членів, і доволі невелика кількість пояснюється мінімум 2 обставинами: Грузія набагато менша за територією та чисельністю населення, крім цього, для переважної більшості журналістів актуальнішою є опіка над ними медіавласників, ніж захист їхніх прав та інтересів із боку НАЖГ.
Сучасна Грузія переживає етап майже повного контролю представників нинішньої влади над центральними та місцевими ЗМІ. Звіад Почхуа зазначив, що з 80 млн доларів США, виділених із державного бюджету для потреб грузинських ЗМІ, використовуються телеканалами, котрі мають чітку політичну орієнтацію. А особливо лояльним до влади ресурсам, від імені держави навіть покриваються з бюджету багатомільйонні борги…
Утім, і роль поодиноких опозиційних медіа, яких асоціюють із Михеілом Саакашвілі – колишнім Президентом Грузії та нинішнім Головою Виконавчого комітету Національної ради реформ при Президентові України Володимирі Зеленському – теж має велике значення, адже дозволяє суспільству дізнаватися про те, що інші медіа не скажуть із політичних причин. Символічно, що, незважаючи на всі звинувачення та докори, Михеіл Саакашвілі та його поодинокі соратники для переважної частини населення Грузії чітко асоціюються з прозахідним курсом реформ, тоді як їхні провладні опоненти – з російським вектором розвитку.
Нехай і частковий, але все-таки, плюралізм, дозволяє суспільству дізнаватися про реалії, а не «причесане сьогодення». Наприклад, стався витік секретних документів місцевих спеслужб, із яких випливають звинувачення в ймовірній причетності до тотального контролю за опозицією і навіть церковними ієрархами проросійськи орієнтованих політиків. Опозиційні медіа також сповістили про намір проросійськи налаштованих чиновників із м. Батумі замінити в школі викладання італійської мови як другої іноземної на… російську. І таких прикладів – більше, ніж удосталь.
Ситуація стала ще напруженішою в переддень виборів до місцевих органів влади, які в Грузії відбудуться 2 жовтня ц. р. До речі, на посаду знову балотується представник владної партії, колишній футболіст київського «Динамо» Каха Каладзе, рекламу якого в м. Тбілісі можна побачити чи не на кожному кроці. Виявляється, власних медіаресурсів влада столиці Грузії не має, але володіє достатніми коштами для укладення договорів про висвітлення своєї діяльності з тими чи іншими ЗМІ. Зрозуміло, що кошти отримують тільки політичні союзники та лояльні масмедіа. Це, а також потужне фінансування виборчої кампанії провладних сил роблять перспективу перемоги опозиційних партій на місцевих виборах малоймовірною.
Узагалі ж, визначальним в інформаційному просторі Грузії мають телеканали, поголовна більшість яких належить проросійськи налаштованому бізнесові та політикам. Саме з них населення черпає основну інформацію, котра потім просто інтерпретується на Інтернет-сайтах та в соцмережах в новини та повідомлення. Інші ЗМІ, особливо місцеві газети, переживають вкрай важкі часи: через дорожнечу паперу і поліграфічних послуг, а також через низьку купівельну спроможність населення.
Звіад Почхуа в цьому контексті переконаний, що в Грузії насамперед треба надавати підтримку розвиткові місцевих медіа, які повинні стати додатковим джерелом інформації про події, які відбуваються в цій країні.
«Коли немає ЗМІ як бізнесу, тоді самі ідея існування медіа як джерел масової комунікації – мертва!», – так означив голова Незалежної асоціації журналістів Грузії Звіад Почхуа ключову проблему, котру створює вплив олігархів і політиків на сферу масмедіа, де тільки поодинокі зберегли статус незалежних.
Крім цього, в Грузії навіть у час пандемії коронавірусу влада не запровадила жодної програми підтримки своїх ЗМІ у вкрай несприятливий для їх роботи період.
У зустрічі взяв участь та висловив слушні пропозиції щодо активізації міжнародної співпраці керівник проєкту «Медіадіалог 2021», голова Міжнародної Асоціації недержавних медіа «European Youth 4 Media Network e.V.» Вольфганг Рессманн із ФРН.
Тому саме в налагодженні інтенсивної співпраці грузинських медіа з українськими колегами та партнерами з ЄС і вбачається перспектива вирішення як суто специфічних для кожної країни проблем, так і тих, які (наприклад, розгул фейків, засилля соцмереж, російська пропаганда тощо) мають глобальний масштаб. І створення реальних механізмів для реалізації їх у найближчій перспективі, на переконання Сергія Томіленка, і стане «дорожньою картою» роботи на найближчий час.
Служба інформації НСЖУ.
На фото Лєни КРОМБАХЕР: Сергій Томіленко, Володимир Данилюк і Звіад Почхуа під час переговорів.