Спортивно-оздоровчий журналістський центр (СОЖЦ) «Тригол» Дніпропетровської обласної організації НСЖУ – то унікальна організація, що об’єднала на Дніпропетровщині журналістську працю і спорт, згуртовує колег по перу і мікрофону, надихає їх на здоровий спосіб життя. Звісно, в більшості журналістських організацій країни теж проводяться змагання, спартакіади, турніри. Але щоб системно – з року в рік, протягом усього сезону – як організовує змагання з багатьох видів спорту «Тригол», поки що спортивні експерти назвати не можуть. Такого немає не тільки в Україні, але й у світі.
Засновником та незмінним керівником “зміїного господарства” упродовж усіх 29 років є досвідчений журналіст і літератор Володимир Сорока – переможець і лауреат багатьох конкурсів спортивної журналістики та літературних конкурсів. Співзасновниками Центру свого часу виступили Дніпропетровська обласна організація НСЖУ, обласна організація ВФСТ «Колос» АПК України, патріархи сільського спорттовариства Василь Петрушенко і Віктор Лимар, відомий спортивний телекоментатор, заслужений журналіст України Віктор Ожогін,
Як засвідчує візитівка Центру, народився спортивний «Тригол» 15 січня 1992 року в Магдалинівці, що на Дніпропетровщині (саме тоді було офіційно зареєстровано вісник сільського спорту “Тригол”). Незвичну назву дітища Володимир Сорока запозичив в одному з репортажів товариша – спортивного журналіста Ярослава Газди, який вжив словечко «тригол» щодо гравця «Дніпра» Едуарда Сона, автора трьох забитих у одному матчі м`ячів. Отже, «спочатку було слово»…
Трішки пізніше емблемою і талісманом «Тригола» став симпатичний триголовий Дракоша, зображення якого красується на медалях, кубках, грамотах переможців спортивних журналістських перегонів. А за 29 років свого існування «Тригол» провів сотні заходів з 35 видів спорту: чемпіонати і турніри з волейболу (класичного і пляжного), баскетболу, стрітболу, шахів, шашок, зимової і літньої спортивної рибалки, лазертагу, флорболу, катання на роликових ковзанах, боулінгу, настільного тенісу, більярду тощо.
Однією з головних родзинок аматорського формування є участь у перегонах родин «мас-медійників» (їх назагал на оздоровчій “толоці” за всю історію вогнедишних було більше ста!), юнь, зокрема, з`ясовує свої стосунки у «Драконівській дитячо-юнацькій лізі». «Триголівські» команди є і були учасниками перегонів по всій Україні, змагалися як з колегами-журналістами, так і з ветеранами аматорського та професійного спорту. Одним з таких вояжів у 2019 році стала поїздка симпатиків Змія Горинича до Польщі, що відбулася за підтримки НСЖУ і її очільника Сергія Томіленка, де пройшов міжнародний етап IV малої олімпіади серед представників ЗМІ “Кубок Дракоші-2018/20” — Меморіал пам`яті відомого журналіста Олександра Бухтатого.
Про все, що відбувається на спортивних майданчиках, журналісти обов’язково розповідають у своїх газетах, на радіо і телебаченні не тільки короткими інформаціями, а й розлогими репортажами, щедро ілюстрованими світлинами зі змагань, та відеосюжетами.
Всю організаційну роботу завжди брав і продовжує брати на себе Володимир Сорока. Сьогодні він жартує:
– Я, мов той павук, який, незважаючи на усілякі труднощі, негаразди, плете своє павутиння: телефоную, пишу листи, викладаю інформацію про “Тригол”, зокрема, статистику змагань у Фейсбуці, бігаю – домовляюся з редакціями і журналістами на участь в змаганнях, зі спонсорами, обласними організаціями з видів спорту, обласним відділенням НОК України. Мешкаю я у Магдалинівці, одначе дещицю часу, вирішуючи організаційні питання, проводжу у Дніпрі.
До 1996 року більшу увагу, створивши на базі вісника сільського спорту “Тригол” футбольно-журналістський клуб, приділяли “грі мільйонів”. Та, зрозумівши, що настав час розширювати спортивну “географію”, переформатувались у спортивно-оздоровчий журналістський центр.
Завважу, що з першого дня існування “Триголу”, спершу видання, а потім спортивно формування, знайшли розуміння і підтримку в обласній організації НСЖУ (респект Вам, Світлано Зарайська і Олексій Ковальчук!), також тісно співпрацюємо з обласною організацією ВФСТ “Колос” (її екс-очільник Василь Петрушенко чимало зробив для становлення нашого колективу!), обласним відділенням НОК України, її виконавчим директором Олександром Дювбаковим, теж, до слова, журналістом, обласними і всеукраїнськими федераціями з різних видів спорту, які допомагають нам з базою для проведення “зміїних” фестивалів, інвентарем, суддями.
Більше двадцяти років товаришуємо із запорізькою компанією Nagrada.UA, яка виготовляє нам кубки, медалі за індивідуальним замовленням, із зображенням Дракоші, бо від традиційних “кубків-горшків” і примітивних карбівок ми давно відмовились…
***
Журналісти – не професійні спортсмени, а зайнятість на роботі не завжди сприяє підтриманню спортивної форми. Володимир Сорока старається організувати все так, аби у колег, працівників друкованих і електронних ЗМІ, була можливість на спортмайданчиках зустрічатись якомога частіше, аби оздоровитись, проявити свій вишкіл, продемонструвати свої найкращі якості.
Окрема тема, яка є своєрідною “Ахіллесовою п`ятою” Драконівського формування: це фінансування перегонів. З кожним роком знаходити підтримку спонсорів серед підприємців, фермерів, керівників різних структур через перманентні економічні кризи стає все складніше і складніше.
До посадовців від влади і депутатів, як засвідчує практика, краще не звертатися взагалі. Деякі “вершителі долі” обіцяють, а потім «забувають» про свої обіцянки. Іноді навіть доводиться чути від них відверте: «Мені ваші журналістські змагання не цікаві». І це можна зрозуміти, зиску ж ніякого…
Усе частіше змагання проводяться власним коштом їх учасників. Володимир Сорока переживає за такий стан справ, а ще він дуже вдячний голові Дніпропетровської обласної організації журналістів Олексієві Ковальчуку, який завжди старається знайти можливість підтримати «Тригол» і морально, і матеріально.
2020 рік виявився особливо складним для «Тригола»-Дракоші, і з усього наміченого вдалося провести змагання тільки з чотирьох видів спорту, хоч планували з десяти-дванадцяти. Вніс свої додаткові корективи коронавірус: довелося шукати, як каже пан Володимир, «шпарини» в розкладах організацій, які надавали приміщення для змагань, щоб в спортзалах не було багато людей, аби звести контакти до мінімуму. Змагання на вулиці також старалися провести в моменти спаду захворюваності в регіоні.
Контактують «триголівці» між собою телефоном, через Фейсбук, вайбером, а десь за тиждень-два до змагань учасники отримують відповідні листи-запрошення з повідомленням, де, коли і як відбудуться старти.
Про те, як «Тригол» прожив і пережив минулий рік розповідає Володимир Сорока:
– На початку року, коли не було ще жорсткого карантину, на базі Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту ми провели змагання зі стрітболу. Ще встигли у лютому провести особисто-командний чемпіонат з кульової стрільби. У стрілецькому тирі Дніпропетровської обласної організації ФСТ «Динамо» тоді виборювала перемогу 51 особа. Примітно, що в цих змаганнях жінки аж ніяк не поступалися чоловікам.
А потім карантин все поламав, і найстрашніше було те, що люди цілими родинами почали хворіти на covid-19. Не обійшлось і без більш серйозних наслідків… Тож ми вирішили, що не варто ризикувати здоров`ям побратимів й необхідно взяти у змаганнях паузу. Навіть нагородження переможців чергової, четвертої за ліком, малої олімпіади серед представників ЗМІ “Кубок Дракоші-2018/20”, що завжди приурочується до Дня журналіста, змушені були відкласти до кращих часів.
Торік, у середині серпня, футбольний клуб спортивно-оздоровчого журналістського центру «Тригол» узяв участь у турнірі з міні-футболу, присвяченому 150-річчю Дніпровського базового медичного коледжу, де став переможцем. А потім провели ще особисто-командний чемпіонат з велосипедного спорту – ІІ Меморіал пам`яті загиблого у війні на Донбасі Дмитра Петрушенка та особисто-командний чемпіонат зі стрільби з лука – ІІ Меморіал пам`яті Олександра Бухтатого.
Зауважу: якщо Меморіал Дмитра Петрушенка ми провели згідно з календарем змагань – наприкінці серпня, то з Меморіалом Олександра Бухтатого, який планувалось провести у червні на Волині або Рівенщині, у зв`язку з карантином виникли проблеми. Змагання довелось перенести на осінь, а місцем його проведення обрали рідну Дніпропетровщину. Хочеться сподіватись, що 2021 року ІІІ Меморіал Олександра Бухтатого ми проведемо, як планували раніше, – на Рівненщині або Волині, за участі наших зарубіжних колег з тієї-таки Польщі, а також Чехії, Болгарії тощо.
***
Є ще багато цікавого в планах на 2021 рік. Але про них Володимир Сорока поки що воліє не розповідати. Сказав тільки, що ведуться успішні перемовини з усіма, хто може бути причетний до проведення змагань, узгоджуються організаційні питання, графіки, склади учасників команд. А коли змагання відбудуться, про них буде окрема розповідь – обіцяють «Тригол»-Дракоша і Володимир Сорока разом з обласною організацією НСЖУ.
Розповідь буде неповною, якщо не сказати про те, що «Тригол» має широке коло інформаційних партнерів, серед яких і журнал «Журналіст України», інформаційні агентства, низка сайтів і телеканалів Дніпропетровщини, Волині, дніпровські газети «Вісті Придніпров`я», «Днепр вечерний», «Наше місто» та ряд інших, зокрема, сільські видання Підгороднього та Магдалинівки.
Самі «триголівці» – люди активні, до всього беручкі, реалізують у життя чимало творчих проєктів. Ними, зокрема, випущено 1-й том Літопису сільського спорту Придніпров`я, низку збірок поезії та прози, діляться вони своїми творчими і спортивними здобутками на зустрічах у різних куточках не лише свого регіону, а й України – у Львові, Луцьку, на Івано-Франківщині, Закарпатті тощо.
Ольга Войцехівська.
Фото Миколи М`якшикова, Вадима Піддубського, Віктора Качанова і Дмитра Дінця.