Національна спілка журналістів України пропонує ознайомитися із адаптованим перекладом точки зору редакції видання «Los Angeles Times» на економічну кризу новинних газет.
Минулого місяця видання «Baltimore Sun» отримало Пулітцерівську премію у номінації «За висвітлення місцевих новин» за розкриття схеми, в якій мер Балтимору продала тисячі примірників (в деяких випадках, неіснуючих примірників) дитячої книги, яку вона сама видала, провідній лікарняній мережі Меріленда, якою вона опікувалася. Міська голова подала у відставку.
Фіналістами у цій категорії Пулітцерівської премії стали «Boston Globe» із циклом матеріалів про те, як місцеві державні школи не змогли допомогти навіть найкращим учням досягти успіху, та «Pittsburgh Post-Gazette» за розслідування фактів приховання сексуального насильства над дітьми у відлюдних громадах Амішів та Менонітів у Пенсильванії.
Жодна з цих робіт не була б можливою без наполегливої роботи «в полях»: відстеження джерел, пошуку публічно доступних записів, аналізу даних, опитування експертів та висвітлення всіх сторін історії.
Попри таку відзнаку, всі три газети, після початку пандемії, повинні були зменшити зарплати, або скорочувати штат, або практикувати неоплачувані відпустки. Однак, на відміну від багатьох інших галузей, які страждають зараз, COVID-19 не є джерелом проблем для газет; він просто прискорив значні негаразди у новинному бізнесі, що почалися щонайменше два десятиліття тому. (Багато провідних газет, вперше з 1970-х, відзначали пік тиражів, але загальний дохід від реклами в галузі досяг свого максимуму у 2000 році.) Причин негараздів багато: зміна читацьких звичок; перехід класифікованої реклами на Інтернет-сервіси; домінування Google та Facebook на рекламному ринку в Інтернеті; і, не в останню чергу, повільність застарілих медіа-організацій в адаптації до цифрових трансформацій процесу виробництва, споживання та розповсюдження новин.
Проблеми в місцевому медіабізнесі настільки поширені та серйозні, що громадяни Америки можуть втратити останні щоденні газети. І якщо це станеться, вони втратять не просто важливе джерело інформації, необхідної для навігації у повсякденному житті, а й у багатьох випадках — єдину місцеву організацію, яка контролює діяльність місцевої влади, бізнесу та чиновників. Федеральним і державним органам влади потрібно підтримати місцеві видання, але не підриваючи їх незалежність чи довіру громадськості.
Ми вже на межі. Світова фінансово-економічна криза 2007-09 років призвела до того, що багато видань боролися та зникали; нинішня економічна криза зараз загрожує масовим вимиранням. Майже 1800 газет – більшість із них – невеликі щотижневі видання – закрилися між 2004 та 2018 роками, згідно з дослідженням “The Expanding News Desert” Пенелопи Мус Абернаті з Університету Північної Кароліни.
Чисельність редакцій знизилася на 23% з 2008 по 2019 рік і стрімко зменшується з моменту початку пандемії. І вже перетворюється у незліченну кількість.
Два з 58 округів Каліфорнії – округ Саттер, в долині Сакраменто, і округ Алпайн, між озером Тахо і національним парком Йосеміті – не мають місцевої газети. В округах Плумас і Лассен, більшість мешканців яких старіші, бідніші та більш ізольовані у порівняні з іншими «новинними пустелями», нещодавно закрились декілька видань. Тільки в Каліфорнії, з моменту початку пандемії, низка видань з Чико, Ермоса-Біч, Мерісвілль, Монтерей, Маунтін В’ю, Пало-Альто, Сакраменто, Сан-Дієго, Сан-Франциско, Сан-Хосе та Сісайду повідомили некомерційному Інституту досліджень ЗМІ ім. Пойнтера про звільнення, безоплатні відпустки тощо. Нелегко, навіть локальним медіа Східної бухти та Кремнієвої долини, де проживають одні з найзаможніших та високоосвічених читачів Америки.
Через зменшення кількості журналістів, газети не зможуть повноцінно охоплювати всі теми, які хвилюють читачів, чи це місцеві бюджети, шкільні спортивні змагання, мистецтва та розваги чи рішення щодо землекористування. Коли відсутні репортери-розслідувачі неможливо викрити корумпованих місцевих чиновників, порушення норм безпеки будівництва чи суперечливі пропозиції, які несподівано отримують схвалення.
Виданню, яке ви зараз читаєте (прим. Los Angeles Times), пощастило, що його врятував новий місцевий власник у 2018 році після втручання профспілки. Але Los Angeles Times втрачає гроші і стикається з багатьма тими ж проблемами, що й інші газети; у рамках заходів економії витрат, ми нещодавно запровадили безоплатні відпустки та зменшення зарплат, а також оголосили про продаж трьох локальних газет. Щоб уникнути більшої кількості звільнень, ми беремо участь у програмі розподілу робочого часу, яка дала змогу працівникам, які можуть нею скористатися, зменшувати свої робочі години та отримувати допомогу по безробіттю.
Будучи найбільшою новинною організацією Каліфорнії, яка обслуговує другий за величиною провідний регіон Америки, The Times має кращі умови для виживання та процвітання, ніж їх колеги, які обслуговують сільські райони, невеликі міста, передмістя та окремі верстви населення, де газети вже або зникли, або перетворилися на «привидів» без власного контенту.
Дехто стверджує, що настав час перейти від традиційного прибуткового формату газет до неприбуткових-журналістських течій, які зараз набирають обертів. Каліфорнійські неприбуткові медіа – включаючи «Mother Jones», «Center for Investigative Reporting», «CalMatters» і «Voice of San Diego», а також радіостанції, які підтримуються слухачами, такі як «KPCC» та «KCRW» – сміливо та чесно роблять свою справу й заслуговують благодійної підтримки. Так само роблять газети, що належать некомерційним організаціям, зокрема «Philadelphia Inquirer» та «Tampa Bay Times».
Не дивлячись на зростання кількості некомерційних видань, вони все одно можуть ніколи не досягнути обсягів, які потрібні, щоб компенсувати скорочення традиційних видань. І ця втрата впливає і на інші місцеві джерела новин. У 2011 році безпартійна робоча група, скликана Федеральною комісією з питань зв’язку, виявила: «Коли газети мали велику кількість співробітників, вони приділяли більшу увагу тематичним статтям, таким як журналістські розслідування, дослідження, в той час місцеві теле- та радіокомпанії транслювали новини для широкої аудиторії. Таким чином, зміни положення одного типу засобів масової інформації (газет) пронизує всю місцеву медіа-економіку та спричиняє повторне калібрування серед усіх ЗМІ».
У 2009 році, під час останньої великої хвилі скорочення журналістів, інша експертна колегія, «Лицарська» комісія з питань інформаційних потреб демократичних громад, зробила висновок: «Газети, можливо, мають свої недоліки, але в багатьох громадах вони вже більше століття – основне джерело чесних, точних та незалежних новин».
Згідно з дослідженням Університету Нотр-Дам та Іллінойського університету в Чикаго, проведеному у 2018 році, місцеві новини настільки важливі, що коли газета закривається, об’єднується або скорочує обсяг – збільшуються витрати місцевої влади. Дослідники з цих університетів одні з перших задокументували взаємозв’язок між наявністю журналістського контролю та ефективності чиновників.
Питання допомоги газетам ще обговорюється. 15 травня Палата представників США схвалила Законопроєкт про виділення допомоги через пандемію, що спростить доступ регіональних видань до пільгових позик та зменшить частину їх витрат. Але набагато більше місцеві медіа потребують допомоги у питаннях пристосування до епохи Інтернету та міграції рекламодавців на інші платформи.
Федеральний уряд повинен звернути увагу на ряд інших кроків, які можуть зробити місцеві медіа більш стійкими без шкоди для їх незалежності, зокрема:
Полегшити комерційним новинним організаціям перетворення в некомерційні організації, спираючись на практику «Salt Lake Tribune» минулого року. Така зміна дасть змогу, щоб оплата за передплату стала благодійними внесками, які не підпадають під оподаткування. Такий формат буде більш сприятливий для читачів.
Поправка до Федерального закону про банкрутство, яка передбачатиме, щоб суди брали до уваги суспільний інтерес, а не лише інтереси кредиторів, під час розгляду справ про реструктуризацію неплатоспроможних газет.
Надання державних позик без відсотків або під низькі відсотки для новинних стартапів та видань громад.
Визнати, що коли злиття газет зменшує інвестиції в місцеву інформаційну сферу, то обсяг завданої шкоди споживачам може бути достатній для порушення Федерального антимонопольного закону.
Розширити повноваження Корпорації суспільного мовлення на місцеві медіа-громадські організації, такі як «Berkeleyside» та «Voice of OC».
Класифікувати місцеву журналістику як суспільно сервісну професію та надати журналістам доступ до Федеральної програми позик, таких же як в адвокатів, медсестер, викладачів та ветеринарів, які працюють у громадах із недостатнім обслуговуванням.
У довгостроковій перспективі законодавцям та регуляторам доведеться боротися зі збитками, які Google і Facebook завдали видавцям, чий контент вони використали для залучення рекламодавців. А благодійним фондам і приватним благодійникам слід розглянути питання про створення «фонду деконсолідації», або громадського фонду засобів масової інформації, який зможуть використовувати для того, щоб допомогти газетам отримати статус некомерційної організації, представляти інтереси суспільства під час процедур банкрутств або навіть викуповувати регіональні видання у мереж.
На самкінець, хоча пряме фінансування медіа урядом викликає тривогу, але ми вітаємо державні ініціативи, такі як, «New Jersey Civic Information Consortium», «Colorado Media Project» та «Your Voice Ohio», які трактують відповідальну та спостережливу журналістику як суспільне благо та надають фінансову та організаційну підтримку незалежній, фактичній, безпартійній, конструктивній журналістиці. Водночас, штати повинні подбати про те, щоб не посилювати проблеми, з якими стикається новинний бізнес, як це зробили минулого року Законодавчі збори штату Каліфорнія, прийнявши Закон AB5. Закон, який кодифікує постанову Верховного Суду штату про класифікацію працівників, і вимагає, щоб люди, які займаються доставкою газет, значилися як працівники, а не як підрядники, що критично підвищує витрати видавців. Поки видавцям дали час на впровадження цієї норми до 2021 року, але її слід повністю виключити з AB5 або дати більше часу для перехідного процесу.
За даними дослідницького центру П’ю (Pew Research Center), переважна більшість американців стверджує, що їх місцеві видання старанно інформують, контролюють політичних лідерів та висвітлюють всі сторони події. На жаль, цієї підтримки було недостатньо для забезпечення виживання екосистеми новин в епоху занепаду правди, гіперполяризації та дезінформації.
Якщо місцеві медіа припинять своє існування, це завдасть серйозний та незворотний удар по нашій демократії.