Центр протидії дезінформації РНБО нині перебуває в процесі організації, але тим не менше співробітники цієї квазі-розслідувальної структури активно включилися в боротьбу з дезінформацією в нашій державі. І для них, як вони самі заявляють, важливо мати тісний контакт з представниками медіа. Цим обумовлена і участь керівниці Центру протидії дезінформації при РНБО Поліни ЛИСЕНКО у Всеукраїнській нараді керівників регіональних ТРК, що відбулася за ініціативи Національної спілки журналістів України.
Поліна Лисенко каже:
– Спілкування з журналістами є надзвичайно важливим для нас. Але й для журналістів спілкування зі співробітниками Центру може бути не лише цікавим, а й корисним, адже ми маємо продукт, яким готові ділитися з медіа, які готові співпрацювати з тієї або іншої проблематики.
В Центрі ведуться моніторинги різних рівнів і діє єдина інформаційна моніторингова система, до якої підключені органи державної влади. У нас є можливість отримувати інформацію з обмеженим доступом. Ми співпрацюємо з розвідувальними центрами і спеціалістами правоохоронних органів, інших державних інституцій.
Журналістська спільнота може стати чудовим майданчиком для обміну. Ми працюємо з інформацією, яка може бути загрозою національній безпеці та національним інтересам в інформаційній сфері. А отриману інформацію про протиправну діяльність на місцевому рівні, ранжуємо за ознаками: чи це є дезінформація, чи це маніпулювання громадською думкою тощо.
Уже тепер ми маємо певну комунікацію з великими медіа, що працюють у Києві, однак у нас немає жодного контакту з представниками регіональних телерадіокомпаній і друкованих видань. Якщо ж почнеться співпраця з регіонами, це може бути обопільно корисно, і це буде вулиця з двостороннім рухом: для нас це буде спосіб отримання живої, не фільтрованої інформації, а для конкретного журналіста це буде спосіб повнішого висвітлення ситуації і можливість мати достойні результати від проведеної журналістської роботи.
Тому ще раз наголошую: ми готові співпрацювати. А якщо у журналістів є цікаві ідеї, ми готові їх вислухати, готові ділитися своїми думками. Сподіваюся на те, що ми зможемо встановити ефективні робочі стосунки, що дадуть хороші результати.
«МАЄМО РАЗОМ ЙТИ ШЛЯХОМ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПЕРЕВАГИ» – Ольга Куліш.
Секретар НСЖУ Ольга КУЛІШ більше відома як досвідчений теле- і радіожурналіст, колишня директорка філії ПАТ «НСТУ» «Волинська регіональна дирекція». Нині вона – заступниця директора Директорату інформаційної політики у сфері оборони та стратегічних комунікацій Міністерства оборони України – активно відстоює важливість захисту інформаційного поля України, виступає за проведення справді ефективної реформи Суспільного мовлення.
Виступаючи на Всеукраїнській нараді регіональних і місцевих ТРК наголосила, що інформація – це важливий інструмент державної влади. І далі сказала так:
– На жаль, наша державна влада не враховує цей момент, і тому українська журналістика опинилася перед великими викликами. Наприклад, не так, як думалося, не за світовими принципами і стандартами відбулося в Україні реформування суспільного мовлення. Регіональні і місцеві ЗМІ тримаються часто з останніх сил.
Але я думаю, що немає чого оглядатися назад, дивитися, що було. Можливо, невдовзі почнемо організовувати круглі столи, де обговоримо нагальні питання регіонального мовлення в умовах відкритого збройного конфлікту.
Потрібно дивитися на те, що є і що буде, і разом створювати усі умови для того, щоб у наших громадян було достатньо виваженої, об’єктивної інформації. Тоді можна буде говорити про інформаційну безпеку в нашій державі.
Світові стратегічні розробки в сфері оборони і безпеки стверджують, що інформаційна війна, в якій ми зараз опинилися, має значно гірші наслідки, ніж безпосередньо бойові дії на фронті. Інформаційна війна ведеться за мізки і душі людей, і єдиними ліками, єдиною зброєю може бути тільки оперативна та правдива інформація.
Особливо потрібна наша інформаційна перевага на прифронтових територіях, де воєнний конфлікт відчувається максимально. Без інформаційної переваги, кажуть ті, хто має досвід багатьох воєнних операцій у різних куточках світу і знає в цьому толк, перемоги нам не здобути. На жаль, на території, де зараз в Україні тривають бойові дії і тліє напівзаморожений конфлікт, нашої інформаційної переваги, україноцентричної державницької позиції й дотепер немає.
***
Журналісти – важливі! Ми працюємо зі словом і маємо певні інструменти, щоб доносити те слово до найширших верств населення. Від нас не вимагається проводити якісь інформаційні спецоперації, бо на це є спеціально навчені люди. Та ми не повинні забувати про соціальну роль журналістики і ставати до інформаційного бою.
Я розумію, що не всі важливі теми сьогодні будуть комерційними, принесуть кошти. Розумію, як це складно, коли треба кожного дня шукати гроші на оренду, комунальні послуги, оплату провайдерам тощо. Прекрасно розумію, які кошти необхідні, щоб створювати якісний продукт.
Але все одно потрібно засівати корисну інформацію. І, щоб не засмічувати голови вашої аудиторії неправдивою або напівправдивою інформацією, треба знаходити справжніх експертів і намагатися обходити стороною балакунів з якимись політичними ознаками. У мене особисто є велике не комерційне прохання – щоб на розташованих близько до війни територіях не ігнорували тему розбудови територіальної оборони України.
***
Щодо фінансових питань, то їх все більше вирішують більш-менш протореним шляхом – за рахунок грантових програм. Поки що живий Закон про висвітлення діяльності органів влади. На своєму рівні, де зараз працюю, я почала просувати ідею, щоби доносити до керівництва органів самоврядування і виконавчої влади необхідність замовляти в медіа висвітлення важливих тем. Це не буде піар влади, не йдеться про якісь темники, від журналіста не повинні вимагати висвітлювати тільки позитив. Але держава мусить просити нас показати, наприклад, як буде впроваджуватися механізм земельної реформи в Україні, висвітлювати інші важливі теми. Не можна забувати про патріотичну тематику – нагадувати всім, що ми українці, громадяни великої, гарної європейської держави.
Для того, щоб була можливість виконувати такі завдання, вимагатимемо вводити ці норми в угоди на висвітлення на державному рівні, щоб на це виділялися кошти з бюджету. Тобто йдеться про відновлення державного замовлення, як на сьогодні маємо державне замовлення на виробництво зброї. Адже слово зараз, можливо, навіть більш ефективна зброя, ніж автомати і танки.
***
Ольга Куліш розповіла про військові ЗМІ і про те, що з їхнього боку пропонується співпраця з регіональним медіа різних форм власності і різного способу поширення. Вона повідомила, що Міноборони є засновником інформаційного агентства «Армія інфо», працюють військове радіо «Армія ФМ» і військове телебачення. Планується робити інтернет канал, який згодом планується вивести на супутник.
Вона каже:
– Ми стараємось йти прискореними темпами до інформаційної переваги, і, звичайно, розглядаємо наші регіональні медіа як надійних партнерів, без яких ми не розбудуємо те, що плануємо. Хочемо, щоб всі наші канали містили максимум інформації про регіони, про людей, які живуть і працюють у селах та містечках. Тому ми дуже зацікавлені в інформації і готовій продукції від регіональних ЗМІ. Так само ми пропонуємо для трансляції на ваших майданчиках контент, що виготовляють військові ЗМІ. Будемо раді укласти партнерські угоди про співпрацю, щоб разом йти шляхом інформаційної переваги.
Ми маємо вселити в наш український народ віру в те, що коли ми разом, коли в нас є держава, то успіх також буде, і перемоги будуть.