«Дворічанський край» (Дворічна) та «Вісті Барвінківщини» (Барвінкове) – друковані видання громад Харківської області, що функціонують біля лінії фронту. Незважаючи на обстріли, проблеми з електрикою та нестабільний зв’язок, редакції продовжують друкувати й доставляти примірники своїм читачам. Ба більше, активно розвиваються в онлайн-форматі, поширюючи інформацію через цифрові платформи.
Національна спілка журналістів України всіляко підтримує прифронтові видання в ці непрості часи. Приміром, нещодавно, у партнерстві з нідерландською організацією Free Press Unlimited, переказала газетам кошти на покупку смартфонів, аби допомогти газетярам оперативно інформувати в умовах війни.
– Наші довоєнні телефони вже і зарядку акумулятора погано тримають, тож можуть підвести саме тоді, коли так важливо оперативно щось відзняти. Якість того фото є низькою, пам’яті для зберігання файлів також бракує, – розповідає головна редакторка «Вістей Барвінківщини» Ірина Столбова.
За її словами, контент, зроблений за допомогою ґаджетів, є пріоритетним для видання. Аудіовізуальні матеріали для газети, групи у Фейсбук та сайту працівники редакції створюють саме зі смартфонів.
– У реаліях воєнного сьогодення з періодичними відключеннями електроенергії й іншими «сюрпризами», що викликані ворожими обстрілами, така допомога і актуальна, і важлива. Тож щиро вдячні керівництву НСЖУ та іноземним благодійникам Free Press Unlimited за можливість покращувати технічне забезпечення редакції, – додає пані Ірина.
Тираж «Вістей Барвінківщини» складає 1100 примірників по 4 сторінки двічі (інколи тричі) на місяць. Газета розповсюджується на території Барвінківської міської територіальної громади Ізюмського району Харківщини.
За словами головної редакторки, зараз у виданні працює троє людей. Донедавна робочі місця облаштовував кожен у себе вдома. З лютого команда перейшла на змішаний формат роботи: офіс, де редакція орендує кабінети, після руйнацій знову запустили в експлуатацію.
– Ми ще повністю не облаштувалися тут: не перевезли техніку й не відновили мережу інтернету. Тож за ноутбуком може працювати поки одна людина. Щоби повноцінно відновити офісну роботу, потрібні кошти: як разові (на відновлення засобів мережевого зв’язку), так і на щомісячну оплату всіх послуг – за тепло, електрику та воду. А це відчутні витрати із нашого скромного бюджету.
Наразі газета активно розширює свою присутність на цифрових платформах. Сайт Барвінкове – info щотижня відвідують близько 7 тисяч осіб, а група «Вісті Барвінківщини» на фейсбуці набрала майже 10 тисяч читачів. Редакція практикує роздрібний продаж газети: поки що у трьох крамницях. Місцеві мешканці, каже Ірина Столбова, дуже шанують видання.
– Нам дзвонять і говорять при зустрічах, що газета потрібна і її чекають. В основному, її читають у колективах територіального центру, де зробили передплату річного комплекту газети. Також – у бібліотеці міста: тут зберігаються підшивки видання і цьогоріч заклад теж оформив передплату. До того ж ми передаємо безкоштовні примірники в нашу лікарню.
Пані Ірина додає: навчальна, технічна й фінансова підтримка від НСЖУ для «Вістей Барвінківщини» є надзвичайно важливою. Отримані знання команда успішно застосовує на практиці. Наприклад, після навчальних програм редакція почала освоювати відеоконтент, дослідила методи просування своїх матеріалів у соцмережах та роботу із грантовими заявками. Тож цим шляхом рухатиметься й далі.
– Смартфон – це єдиний технічний засіб, придбаний редакцією за період повномасштабної війни, — розповідає колега Ірини Столбової, головний редактор газети «Дворічанський край» Куп’янського району Харківщини Андрій Фомін.
Селище Дворічна розташоване за 20 кілометрів від кордону з рф. До того, як 24 лютого окупанти розбудили місцевих жителів потужними вибухами, газета мала наклад у 1500 екземплярів по вісім сторінок, що виходили один раз на тиждень для мешканців Дворічанської територіальної громади. Наразі редакція друкує 600 примірників на чотирьох сторінках один раз на місяць.
– Зараз працівники редакції знаходиться у скрутному фінансовому та матеріальному становищі. Майже в усіх знищено домівки. Частково зруйнована і будівля редакції нашої газети. Під час окупації російські окупанти розграбували майно, а деякі журналісти піддалися репресіям та переслідуванню з боку окупаційної влади.
Ці події призвели до того, що в редакції залишилося двоє працівників. Зараз газета верстається на безкоштовно орендованому обладнанні: в орендованій житловій квартирі. Основні труднощі – у фінансуванні друку газети та виплаті заробітної плати.
– Після повномасштабного вторгнення «Дворічанський край»
не виходив півтора року. Після відновлення друку отримую чимало схвальних відгуків від читачив, що виїхали: наша газета – єдине джерело інформації про їхні рідні домівки.
Однак, за словами головного редактора, частина населення залишається у Дворічній, тож із задоволенням читає газету. Її передають разом із гуманітарною допомогою волонтери та працівники Дворічанської селищної ради. Андрій Фомін додає:
—Друкована газета розповсюджується безкоштовно в Харкові евакуйованим жителям громади та на деокупованій території, – підсумовує Андрій Фомін. – Частина розповсюджується також в електронному вигляді. Тому смартфон значно полегшить збір матеріалів для публікацій в самій газеті й на сторінках наших соцмереж. Дякую НСЖУ за підтримку! Перемога за нами!
***
Національна спілка журналістів України за підтримки Free Press Unlimited в партнерстві з порталом Gazeta.ua та журналом «Країна» ініціювала пілотний проєкт «Близько до «нуля»: життя прифронтових громад», в межах якого 13 українських медіа з прифронтових та деокупованих територій отримають допомогу на створення контенту та технічне посилення редакцій. В контентному проєкті беруть участь 5 друкованих медіа: «Рідне місто» (Мирноград, Донецька обл.), «Путивльські відомості» (Путивль, Сумська обл.), «Весть» (Чернігів), «Голос Гуляйпілля» (Гуляйпілля, Запорізька обл.), «Зоря» (Золочів, Харківська обл.). Технічну допомогу (смартфони) отримали 8 видань: «Південна зоря» (Нікополь, Дніпропетровська обл.), «Вісті Барвінківщини» (Барвінкове, Харківська обл.), «Дворічанський край» (Дворічна, Харківська обл.), «Трудова слава» (Оріхів, Запорізька обл.), «Вісті» (Слов’янськ, Донецька обл.),«Обрії Ізюмщини» (Ізюм, Харківська обл.), «Зміївський кур’єр» (Зміїв, Харківська обл.), «Технополіс» (Краматорськ, Донецька обл.).
Валерія Мусхаріна, інформаційна служба НСЖУ